A japánoknál hogyan kell elképzelni ezt a sok millió istenséget, milyenek ők halhatatlanok, szellem testűek, hol élnek, esetleg valamilyen könyv, ami részletesen bemutatja őket?
A japán egy animisztikus vallás, csak jóval összetettebb, mint a hasonló típusú hitrendszerek. Amit érdemes tudni, hogy az istenek, a kami-k nem feltétlen ténylegesen istenek. Inkább olyan szellemek, amelyek tisztelet, vagy imádat tárgyai. Vannak persze a szokásos istenek is, és az eredettörténetben itt is jelen van az egy teremtő isten, de nem sok szerepe van. Két nagy részre osztják a kami-kat. Az égi istenekre, ama no kami, és a földi istenekre, kuni no kami. Az égi istenek mind valódi istenek, a teremtésben részt vevők, vagy azok leszármazottai. A földi istenek változatosak, és szinte bármiből létrejöhetnek. Emellett egyik csoport sem ténylegesen halhatatlan. A nagy istenek nem öregszenek, de megölheti őket egy másik isten. A földi istenek között sok olyan van, ami eleve halandó. Egy nagyon öreg, különleges fa is lehet kami. Amikor az elpusztul, eltemetik, és szentélyt emelnek a sírjánál. Ugyanígy állatok, és emberek is kamivá válhatnak, ha az életükben elég naggyá lettek. Akár még a fontos istenek közé is bekerülhetnek. Például Sugawara no Michizane, halála után a tudás, tanulmányok istenévé vált Tenjin néven.
Maga a kami szellemi lény, de gyakran lakik fizikai tárgyakban, amiket felszentelnek a számára. Ez a shintai. Amikor egy kaminak szentélyt építenek, akkor felajánlanak neki egy fizikai otthont, ami valamilyen módon kapcsolódik az isten jellegéhez. Inari a mezőgazdaság, és a rizs mellett a kardkovácsok istene is, ezért sok esetben kardpengéket ajánlanak fel neki, amibe beleköltözhet, és így a szentélyben lakik. Minden szentélyben jelen van, ahol ilyen shintait szállásolnak el, de attól, hogy elpusztul a shintai, a kami nem feltétlen hal meg. Azért sok millió istenről beszélnek a shinto-ban, mert nagyon kicsi istenek is léteznek, akiknek se neve, se oltára, és mondjuk a természetben, fákban laknak, vagy különleges sziklákban, vízesésekben, azaz bármiben, ami különleges. Vannak olyan kisebb kamik is, amik nem kötődnek semmi fizikai hordozóhoz. Tovább bonyolódik, hogy a shinto a közelmúltig nem volt egységes, ezért akár szomszédos falvakban is más isteneket ismerhettek. Mivel erősen szinkretizáló vallás, ez nem ellentmondás, csak növeli a kami-k számát. Még egy csavar, ami a szinkretizálásból származik, hogy sok buddhista istent is meghonosítottak a shinto-ban, miközben a japán buddhisták is tovább tisztelik őket. A buddhákról, és bódhiszattvákról nem is beszélve.
A nagy istenek feladata a világ nagy erőinek kormányzása. A kisebb isteneké az apró-cseprő feladatok, és az emberek imáinak meghallgatása. Mivel sok kami azért vált kamivá, mert az emberek elkezdték őket tisztelni, ezért egyes kamik egyenesen az emberek szolgálatában állnak. A legnagyobb istenek csak a teremtés elején öltöttek formát, amíg a világ őserőit megalkották, majd visszatértek a formátlanságba. Az eredendő isten pedig soha semmilyen formát nem öltött fel, csak addig tevékenykedett, míg az eredendő isteneket létre hívta. Egy elég nagy piramis jön így létre, az emberek által "létrehozott" kami-kkal a piramis alján.
Sajnos könyvet nem tudok ajánlani, csak angolul láttam én is ilyet, és lekapcsolták az oldalt, ahonnan az ilyesmit le szoktam tölteni. A nagy részét könyvrészletekből szedtem össze.
Ha komolyan érdekel, próbálj szert tenni a konjiki, és a nihon shoki fordításaira. Magyarul még nem láttam, de angolul szerintem van letölthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!