Sok vallásos ember miért nem gondol abba bele, hogy régen fejlettlenek voltak az emberek, és emiatt kezdték el a természetes dolgokba belemagyarázni, hogy van isten meg ilyenek?
Például villámlott, nem tudták az emberek, hogy ez mitől van, ezért belemagyarázták, hogy egy minden felett álló valaki csinálja, akit istennek neveztek. De 2020-ra miért nem koptak ki teljesen a vallások? Mert szerintem akinek van egy kis esze, az bele tud gondolni, hogy miért alakultak ki régen a vallások, de most már mi az értelmük? Szerintem semmi. A másik amit imádok, hogy mondjuk például egy keresztény ember meg van róla győződve, hogy az ő istene létezik, de más vallás istene meg csak kitalált, nem létezik.. Mi ebben a logika?
Persze vallások, mitológia és ilyenek nélkül tényleg elég száraz lenne a világ, tényleg szükség volt rájuk bizonyos szempontból, de manapság nem értem, hogy modern emberek miért hisznek még mindíg ilyenekben.
Régen a vallás magyarázta a világot, és emellett erkölcsi, kulturális, és szociális keretet adott az embereknek. Manapság csak a világmagyarázó funkciója vesztett a szerepéből, a többire még most is szükség van. A tudomány nem tud kulturális, és erkölcsi környezetet adni, mert nem ez a szerepe, és egyáltalán nem is alkalmas rá. A törvény, és a jog tud adni morális keretet, de önmagában csak azt mondja meg, mit szabad, és mit nem. Nem ad érzelmi hátteret, csak a büntetéstől való félelmet használja a törvény betartatására.
Az, hogy melyik vallás istene az igazi, és melyik nem, részletkérdés. A hit önmagában rengeteget ad az egyénnek, függetlenül attól, hogy valamely vallási felekezethez tartozik, vagy maga gondolkodik el arról, milyennek hiszi istent/isteneket. A valláshoz kell hit(anélkül értéktelen), de a hithez nem kell vallás.
Nem is beszélve arról, hogy ostobának tartani a vallásos, vagy hittel rendelkező embereket elég durva tévedés. A tudósok, még az igazán nagy koponyák között is nagyjából ugyanakkora a vallásos, vagy hívő emberek aránya, mint az populáció más rétegeiben.
Ha alaposabban megvizsgálod, pontosan a primitív, tudatlan, és megkérdőjelezhető erkölcsű emberek között nagyobb a vallás nélküliek aránya.
Ha úgy tetszik, az ember szellemi fejlődésében még messze van attól a ponttól, amikor képes elhagyni a vallást. Bizonyítja ezt, hogy a gondolkodó, de nem vallásos emberek hittel fordulnak a tudomány felé, még akkor is, ha ők maguk nem értik. Hisznek benne, mert tudományos. Egyszerűen a többség lecserélte a spirituálisba vetett hitet a materiálisba vetett hitre.
A tudósok pedig, ahogy fentebb írtam szintén gyakran vallásosak, vagy egyéni hittel rendelkeznek. Sok tudós jutott már el oda, hogy addig vizsgálta a világot, míg rájött, hogy véletlenül, vagy spontán ilyen nem jön létre. Nem mindig fogalmazzák meg, hogy isten teremtette, csak annyit, hogy nem lehet véletlen.
Az igazi felvilágosultság nem az, ha kizárunk valamit, mert a jelenlegi tudásunk szerint nem létezik, hanem az, hogy felismerjük a jelenlegi tudásunk hiányosságait.
Majd kikopnak ezek a vallások is pár száz éven belül. Csak abba gondolj bele, hogy csupán 100 évvel ezelőtt még az emberek nagyobbik része milyen "egyszerű" gondolkodású volt. A többségnek nagyon gyér volt a tudományos ismerete, jó hogy írni-olvasni tudtak, ha a kvazárokról, a papucsállatkáról vagy az üvegházhatásról beszéltél volna nekik, néztek volna rád csúnyán. Még régebben, amikor még iskola sem volt, az emberek az ismereteiket a szüleiktől, ismerőseiktől, utazóktól szerezték be. Annyiról tudtak, amennyiről hallottak. Minden másra ott volt a vallás, ami megmagyarázott minden mást. Ha valaki azt mondta - mert látta, hogy Pista bácsinak a tehenét elragadta egy hatalmas démon, ezt mindenki el is hitte, ahogy azt is hogy ebből kifolyólag démonok bizonyára léteznek. Tudás híján maradt magyarázatnak az, ami rendelkezésre állt.
Mivel az iskola/internet/tudományos kutatómunkáknak hála ma már majdnem mindenre van magyarázat, és szinte naponta gazdagodik a tudomány és az emberiség újabb felfedezésekkel, a vallások lassan kikopnak az emberek életéből. Régen pl. mindenki járt templomba. Még 100 éve is voltak bőven, 50 éve már kevesebben, manapság meg már alig, azok is inkább idősebbek. A jövőben még kevesebben lesznek, míg végül már senki se lesz. Ahogy a régi nagy vallások, egyiptomi, római-görög, úgy a mostaniak is eltűnnek az idő süllyesztőjében.
Azért nem gondolok bele, mert Én vagyok Isten!
"Bizony mondom neked, mindannyian Istenek vagyunk!"
Jézus
"Mindannyian Istenek vagyunk"
Buddha
"Minden iszlám ember Isten"
Mohamed
"Minden ember Isten"
Shaolin nagymester
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!