Az álmunkban vagy képzeletünkben látott formák milyen anyagból vannak?
"Szerintem nem lehet minden elmefolyamatot leredukálni ingerületbe jövő neuronok szintjére. Például amikor gondolunk valamire, akkor ugyan azok az agyi területek aktiválódnak, mint amikor látjuk azt a dolgot - vagyis az agy nem tud különbséget tenni gondolat és éppen látott kép között, de mi igen.
"
Ezt ugye nem gondolod komolyan? Ez a kijelentés azzal egyenértékű, hogy a gondolkodás vagy a látás során valamelyik esetben nem (csak) az agyadat használod, hanem valami mást (is).
Mellesleg a kijelentésed hamis illetve pongyola. Az "ugyanazok a területek aktiválódnak" mondat nem elég specifikus, hiszen az aktiváció mértéke, kiterjedtsége és az, hogy konkrétan milyen sejtcsoportok és hogyan aktiválódnak, az mind eltérhet, ennek megfelelően a valamire való gondolás és annak tényleges meglátása valójában teljesen különböző agyi válaszokat generál, és ennek megfelelően lesz más az átélt élmény is.
"Ezt ugye nem gondolod komolyan? Ez a kijelentés azzal egyenértékű, hogy a gondolkodás vagy a látás során valamelyik esetben nem (csak) az agyadat használod, hanem valami mást (is)."
Azt ugye nem gondolod komolyan, hogy a materializmus az egyetlen racionális világnézet?
"Mellesleg a kijelentésed hamis illetve pongyola."
Akkor itt is pongyolán fogalmaztak? "Kovács Gyula kísérletei szerint (Kovács, 2001(...) tényleges vizuális inger nélkül kimutatható volt ugyanazoknak az agyi területeknek az aktivitása, amelyek egy valóságos látvány hatására aktivizálódnak. Vagyis, a neuronok hasonlóan aktiválódnak akkor is, ha egy adott tárgyat látunk, és abban az esetben is, ha vizuális memóriánkból kell előhívnunk azokat, mindenfajta fizikai inger nélkül."
( [link]
"az aktiváció mértéke, kiterjedtsége és az, hogy konkrétan milyen sejtcsoportok és hogyan aktiválódnak, az mind eltérhet" - a fentiek fényében láthatjuk, hogy teljesen más nem lehet, ellentétben azzal, amit állítottál. Még ha nem is pont ugyanazok a sejtek aktiválódnak pont ugyanakkora intenzitással, a látott kép és annak emléke közötti különbségtételért ennyi kis eltérés nem lehet ok.
Szórakoztató, hogy annyira megvagytok győződve a naturalista hitetekben, miközben még mindig nem kaptam választ arra az egyszerű kérdésre, hogy hol jön létre a tapasztalat. Tudtommal a mai napig nem találtak olyan agyi területet, ahol a specifikus területeken feldolgozott adatok összegződnének. Szerintem az idealista következtetések sokkal racionálisabban interpretálják a tapasztalati adatokat, mint a beszűkült látókörű materializmus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!