A vegánság tényleg vegánság? (bővebben lent)
Tehát épp a növényvédőszerek toxicitásáról tanultam, amikor felmerült bennem a kérdés, hogy a növényvédőszerek, permetszerek, (vagy akár GM növények) használatának pont az a lényege, hogy bizonyos kártevők, főleg rovarok ne tegyenek kárt a növényeinkben. Tehát megölik őket, gátolják a fejlődésüket, szaporodásukat stb. Szóval ez így vegán?
Csak azért kérdezem, mert úgy tudom sem a méz (méhek miatt), sem a sör nem vegán.
Persze mondhatjátok, hogy bio dolgokat kell venni, de nem mindenkinek áll módjában.
A másik kérdésem, hogy vannak bizonyos növények, avokádó, szója, amik termesztése nagyon komoly erdőirtások árán valósul meg. Az avokádófarmok például Panamában az okai a fenyő pusztulásának, illetve sokkal több vizet igényelnek mint maguk a fenyők. A szója pedig Argentínában és Paraguayban pusztítja az erdőket. És még sorolhatnám. A fő kérdésem az lenne, hogy az erdőirtással rengeteg állat élőhelyét tüntetjük el, ami végül a pusztulásukkal is jár. Szóval akkor a szója és az avokádó ennek ellenére is vegán? (Az avokádóról tudom, hogy elvileg nem az, a méhek miatt szintén, most csak a gondolatmenetre vagyok kíváncsi). Ha igen, akkor miért?
Most igazán nem kötekedni szeretnék, csak felmerültek bizonyos aggályok a témával kapcsolatban. (Tudom, tudom, hogy környezetvédelmi szempontból fenntarthatóbb a vegán életmód, de szerintem ennek akkor sem így kellene megvalósulnia, erdők és állatok irtásával). Köszönöm a választ!
Ui: annyira nem vagyok képben a vegánság, vegetarianizmus szabályaival és erkölcseivel, légyszi ne tépjetek meg érte, csak kérdezni szeretnék.
Mint írtam, tényleg nem vagyok szakértő, csak felötlött bennem egy kérdés, és gondoltam felteszem, hátha kapok rá választ.
Igen, tudom, hogy a szarvasmarha tenyésztés károsítja a környezetet (élő bioreaktorok, akármilyen csúnya is a megfogalmazás, a metán termelésük egyáltalán nem elhanyagolható), és le is írtam, hogy a növénytermesztés fenntarthatóbb.
Tudom, hogy a vegánság nem avokádó és tofu, csak felhoztam két random példát. Attól, hogy nem vagyok jártas a témában, némi fogalmam van róla, de nem teljes, ezért kérdeztem. Ám, ha te is csak az avokádóig vagy a szójáig látsz el a kérdésemmel kapcsolatban, kérlek olvasd el még egyszer, mert ez a kettő csak egy példa. Sok másik termesztett növénnyel is ugyanez a helyzet.
De akkor maradjunk itthon. Az egyik legkedveltebb permetszer neonikotinoidokat tartalmaznak? Igaz elvileg betiltják őket lassan, de mivel Magyarország a betiltás ellen szavazott, nehezen hiszem, hogy nagyon utánamennek ki használja és ki nem. A neonikotinoidok ölik a természetes beporzókat.
Kérlek ne beszélj múltidőben az erdőirtásról, mert még mindig írtják őket, pontosan az avokádó, a szója, a pálmaolaj, a dohány, a banán, a kakakaó, kókusz ültetvények miatt. Írd be nyugodtan keresőbe, te is utána tudsz olvasni ugyanúgy, ahogy én tettem.
Abszolút nem mindegy mit telepítenek az erdők helyére. A legoptimálisabb nyilván az lenne, ha nem is írtanák őket, de a zsákmányoló gazdálkodás, a pazarlás miatt ez nem nagyon fog megtörténni.
De amint már ezt korábban is leírtam, lehet, hogy megeszem a malacot, és megeszem a mézeskenyeret, de a vegánság sem tisztább, erkölcsösebb ezek alapján, szóval nem értem, hogy akik az állatok jogaiért harcolnak, ezekről a dolgokról miért hallgatnak? (Oké, nem lehet mindenkit megvédeni, de akkor ne nagyképűsködjünk, és hirdessük, hogy mi bizony jobbak, tisztábbak, emberibbek vagyunk azoknál akik pörköltet ebédelnek).
És szeretném ismét leírni, talán már harmadjára: tisztában vagyok vele, hogy a növénytermesztés fenntarthatóbb, kevésbé környezetszennyezőbb mint az állattenyésztés, és most beleszámítom a műtrágyák, permetszerek okozta szennyezéseket is, és még ezekkel is úgy gondolom, hogy okosabb lenne több zöldet fogyasztani mint húst.
Ilyen alapon csak az igazi vegán, aki áram, gáz, minden mesterséges dolog nélkül él egy erdő közepén / hegy tetején / pusztában, csak saját készítésű természetes mosószappant használ, forrásvizet iszik és csak saját termesztésű növényeket meg zöldségeket eszik.
Mondjuk ő is károsítja a környezetét, mikor tüzet rak, szóval még ez sem lenne tökéletes vegánság.
De, a rántottádhoz csirkék leölésén át vezet az út, máshogy nem lehet, hacsak nem várod el, hogy valaki boldog és semmire se jó kakasok tömkelegét etesse.
Ha NAGYON belemászol, semmi nem vegán, persze. Nem tudod kikerülni az állatok ölését, akármit is eszel és hordasz. De az ilyen nagyon közvetett dolgokat nem szokták belevenni. Tökéletesség nincs, de törekedni azért lehet a kevesebb állat megölésére (sokaknak pedig nem is mindegy, milyen állat. nekem inkább az állat élete számít, inkább öljük meg egy rendes élet után, minthogy szenvedtessük és ne öljük meg, csak zsákmányoljuk ki).
Egyes növények természtése valóban igen problémás, azokat kerülheted, ha akarod, ehhez nem értek eléggé, de az állati termékek fogyasztásához jóval több földet kell elvenni.
A veganizmus egy állatjogi mozgalom, melynek lényege az, hogy egyetlen élőlény sem azért van a Földön, hogy az ember tulajdona legyen, hogy az ember a saját céljaira kihasználja.
Ha ezt megértettük, mindjárt meg is válaszolódtak a kérdéseid.
1. a kártevő rovarok szükséges mértékben történő irtásával nincs gond, hiszen ha nem védekezünk ellenük, mindenki éhenhalna.
2. Az avokádó vagy épp a pálmaolaj miatti erdőírtás és vízhasználat semmilyen közvetlen összefüggésben nincs az állatok jogaival, így vegán szempontból nem problémás. Mindkét terméket lehet etikus és fenntartható gazdaságból is vásárolni, ahol nem az esőerdőt írták érte (ezzel valóban állatok élőhelyét pusztítva el).
2.a.) a vegánok egy nagy része a környezetvédelemre is ügyel, emiatt pedig kerüli az ilyen termékeket szándékosan
2.b.) az esőerdőírtás 90%-a az állatipar miatti takarmánytermesztés okán történik, úgyhogy azzal, hogyha 'csak' az avokádót eszed meg, a húst/tejet/tojást nem, még mindig ezerszer többet teszel a környezetvédelemért, mint egy mindenevő, aki bár kerüli az avokádót, de minden mást fogyaszt.
2.c.) a világon megtermelt szója 80%-a állati takarmány, nem emberi fogyasztásra szánt. Így ha a szójatermelés ökológiai lábnyoma zavar, javaslom legyél vegán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!