Mennyire egészséges a szója?
Kismértékben ok, de alapvetően nem egészséges. Fitoösztrogéneket vagyis növényi ösztrogéneket, hormonokat tartalmaz, ami nagyobb mennyiségben eléggé befolyásolja a hormonháztartásod működését.
Ráadásul sokszor génmanipulált. Ha már akarsz enni, inkább fermentált formában tedd és bio szóját vegyél.
"Az EU-ban törvény tiltja az emberi fogyasztásra szánt génmódosított szója forgalmazását, csak az állati takarmányozás céljára használt szója lehet az."
De a génmanipulált szójából készült tofu már nem tiltott, mert nem közvelten a génmanipulált terméket fogyaszják, hanem annak valamilyen származékát.
"Sok szakértő véleménye szerint összefüggés lehet a fiatal sportolók hirtelen halála és a szója között."
Ha ez igaz lenne, akkor leginkább az ázsiaiak hullanának mint a legyek. Az érved alapján a vegán sportolók is erősen ritkulnának, mégsem teszik. Akkor most hogy is van ez? Egyáltalán hol olvastad, hogy "sok szakértő véleménye szerint"? Mértékkel fogyasztva a szójától sem lesz senkinek semmi baja.
Butaságot írnak. A szója egy alapvető élelmiszer, amit az emberiség már évezredek óta fogyaszt. Amellett hogy történelmi jelentősége van - hiszen éhínségeket előzött meg - a keleti konyhában ma is nagyon népszerű alapanyag. A tápanyagtartalma megfelelő, hiszen magas a fehérjetartalma, és tartalmaz sok esszenciális aminosavat. Emellett sok vitamint, és egyéb más tápanyagot is tartalmaz. Tápanyag tekintetében a legsokoldalúbb élelmiszerek közé tartozik.
A szójával szembeni fenntartások fő oka, hogy a szóját a vegetarianizmussal és a génmanipulációval kötik össze, ezektől pedig idegenkedik az emberek jelentős része. Valójában azonban ésszerű dolog szóját fogyasztani, hiszen a szója egy modern, változatos, egészséges, minőségi étrendnek mindenképp része. Remek szójás ételeket lehet készíteni, sőt, a szójaszósz például fűszerként is kiváló.
A szója a közhiedelemmel nem tartalmaz női nemi hormonokat. Fito-ösztrogéneket tartalmaz. Ezek nem azonosak az endokrin rendszer által termelt hormonokkal. Sok-sok más vizsgálat mellett egy 2010-es, placebo kontrollcsoporttal végzett vizsgálat kimutatta, hogy táplálkozás során bevitt szójamennyiség férfiakban nincs mérhető csökkentő hatással a tesztoszterontermelésre, a spermiumszámot, a nemi vágyat és a termelékenységet sem befolyásolja negatívan. Sok más olyan növény van, amely a hagyományos európai táplálkozás része, és tartalmaz hasonló mennyiségben fito-ösztrogéneket. Természetesen ezek sincsenek negatív hatással a férfi nemi szervek egészségére, ez is alátámasztja, hogy a szója esetében nem érdemes emiatt aggódni. Mindemellett: a dolog valóságalapja, hogy sok állatban valóban erős hatást keltenek ezek az anyagok, melyeket a növények egyes feltevések szerint az állat szaporulat szabályozására is használnak. Ezt kísérletek is megerősítették, az ember esetében viszont nem lehet megfigyelni mérhető hatást. A kutatás linkje: [link]
A génmanipuláció miatt már jobban lehet aggódni, azonban ez korántsem csak a szóját érinti. Népszerű a búza, kukorica, napraforgó, földimogyoró génmódosítása is. Magyarország ezekből többet fogyaszt, mint szójából, és az import is erős, mégis a szója génmanipulációja miatt aggódunk. Ez többek között annak köszönhető, hogy ez volt az egyik első növény, amelyet széles körben kezdtek genetikailag módosított vetőmaggal termeszteni, illetve Dél-Amerikában például ez a legelterjedtebb. Az itteni húsételek előállításához használt takarmánynak például Dél-Amerika az egyik fő beszállítója. Így kerülhetnek Európába "szennyezett" vetőmagok. (Szállítás közben véletlenül/szándékosan kerülnek a szabadba) Alapvetően nem a génmódosított technológiával van a baj. A nemesítés az USA törvényei alapján lényegileg megegyezik. Ez azonban sok tudós és a génmódosítás ellenzői szerint nem igaz, hiszen a technológia alapvetően különbözik, és más hibalehetőségeket rejt magában. A hagyományos nemesítés a legtöbb esetben vagy életképtelen fajtákat eredményez, vagy pedig hosszas tesztelés során létrejön egy jól hasznosítható új fajta. A génmódosítás során azonban még több tesztelésre, és sokkal jobb technológiára lenne szükség a megfelelő minőségű termék előállításához. Igaz, maga a génmódosítottság önmagában nem rejt feltétlenül nagy kockázatot magában. Az igazság azonban, hogy a génmódosítás az esetek túlnyomó részében azért tűnik jó választásnak, mert lehetővé teszi, hogy olyan fajtákat állítsanak elő, amely ellenáll olyan vegyszereknek, amely szinte minden más növényt elpusztít. Ez a génmódosított növény számára hatalmas előny, hiszen nem veszi el az erejét a gyom, viszont a földek minőségét rontja az állandó vegyszerezés. Illetve képzelheted, milyen hatással lehet a környező földekre, az élővilágra és a takarmányt elfogyasztó haszonállatokra? Ennek a mérgezésnek a szója fogyasztása során kevésbé vagy kitéve, mint mikor húst eszel. Ugyanis az állatok testében a méreganyagok fokozatosan felhalmozódnak, és rossz minőségű, káros anyagokat tartalmazó hús kerül az asztalra. Ellenben ha például Magyarországon termelt bioszóját fogyasztasz, nem kell ilyen kockázattal számolnod.
Magyarországon genetikailag módosított szóját termesztenek. Már rég nem arról az ősi növényről van itt szó, ami éhezéseket állított meg. Összességében jobb elkerülni a fogyasztását.
Nem, nem az internetről szedtem az információt, hanem ebből írtam a szakdolgozatom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!