Mi az igazi görögsaláta receptje?
Szerintem "igazi görögsaláta" recept nincs Magyarországon, legfeljebb Görögországban lehetne.
A paprikáskrumpli "hivatalos" receptje más országokban egymástól is, meg a magyar recepteketöl is igen eltérö, söt itthon sincs egyetlen hivatalos recept, mert még azon is megy a vita, hogy szalonna, kolbász, sonka kerülhet-e bele. Eredetileg ugyanis húsmentes étel volt, de zsírral készítették, késöbb a jobb módú helyeken került bele szalonna vagy kolbász, de virsli nem, ezzel még késöbb a szeegényebbek helyettesítették az igazi kolbászt.
Ugyanígy a görögsaláta eredetileg sem egy fix recept, hanem az "ami van kéznél" kategória, ami mindenképpen beletartozik, az az olivabogyó meg a feta, a többi tetszés szerint variálódik.
paradicsom, uborka, hagyma, juhsajt, oliva, citromlé, só, bors, majoranna, oregánó, pici szardella az öntetbe, olajbogyó
Az oregánó lényeges.
A igazi "görög saláta" - vagy ahogy a görögöknél ismert: "horiatiki-", "therini-", azaz falusi-, rusztikus-, vagy nyári saláta alapja a paradicsom, zöldpaprika, kígyóuborka, lila hagyma, feta sajt, olívabogyó (lehetőleg kalamata), olívaolaj és friss zöldfűszerek (pl.: bazsalikom, oregánó).
Csak történelmi érdekességként említem: A görög konyha a 19. század elejéig egyáltalán nem is ismerte a paradicsomot. 1818-ban kerültek az első paradicsommagok az országba, bár a görögök figyelmét ebben az időben jobban lekötötte a törökökkel vívott függetlenségi háború. Az első, apróbb szemű paradicsompalántákat Syros szigetén nevelték, onnan került át Santorini-re, majd Argolis síkságaira, aztán amikor 1915-ben megnyitották az első konzervgyárat a Nauplionban, akkor a paradicsomot eleinte Argolisból szállították ide. Így honosodott meg a paradicsom szépen lassan az országban és a konyhában egyaránt.
A horiatiki („görög”) saláta eredete egyébként az 1960-as, ’70-es évekre vezethető vissza.
Ravasz vendéglátósok találták ki Plaka belvárosában, az ország első nagy turisztikai fellendülése idején, hogy még több turistát szerettessenek meg a "görög konyhával". Ehhez csak annyi kellett hogy némi friss zöldséget (zöld paprikát, paradicsomot, uborkát és hagymát) összekevertek egy kis fetával és voilá: kész volt a „horiatiki” (vagy mn. „rusztikus” saláta). Tehát, a horiatiki nem egy adott régió konyhájának a terméke. Azonban a friss, nyári zöldségek tökéletes kombinációja hamarosan elhagyhatatlan részévé vált a görög konyhának.
Utólag az ínyencebbek kedvéért került bele az olíva- (abból is elsősorban kalamata), esetenként a kapribogyó, az olívaolaj és a friss zöldfűszerek (oregánó, bazsalikom).
Hihetetlenül sok variációja létezik. Szerintem minél többet próbál ki az ember, annál jobb. 🙂
Esetleg ha ajánlhatok egy személyes kedvencet ala „deluxe mód”:
- 600-700 g érett piros paradicsom, apróra vágva
- 2 kis örmény uborka (banánuborka) vagy 1 normál kígyóuborka
- 1 kis lila hagyma, félkörösre vágva
- 2 kis, Szentesi kosszarvú paprika vagy zöld kaliforniai paprika (lényeg h zöld és édes legyen)
- 70-80 gr „Throuba Thassos” olajbogyó vagy fekete Kalamata olajbogyó
- 1 evőkanál kapribogyó, leöblítve
- 60-70 ml extra szűz olívaolaj
- Ecet; fehér- vagy vörösborecet
- ½-1 teáskanál szárított oregánó
- Pár szem levél egy friss gyógynövényből, mint a menta vagy a bazsalikom, kb
- 150-200 g feta sajt (alternatívaként más fehér, kecske- vagy juhtejből készült sajtokat, vagy friss sajtokat is használhatunk, mint például az anthotyros, esetleg a mizithra)
- Frissen őrölt fekete vagy zöldbors
- Friss, rozsból vagy árpából készült kétszersült (legjobb a házi készítésű)
- Fleur de sel vagy a szokásos só
Helyezzük a paradicsomot egy nagy saláta tálba és enyhén sózzuk be hogy kevés levet engedjen - amely alapul szolgál majd később a kenyér mártogatásához. (Ez a gyakorlat a görög asztalnál erősen ajánlott.) Vágjuk az uborkát hosszában ketté, távolítsuk el a magokat, majd vágjuk fél centiméteres szeletekre. Egy külön tálban sózzuk meg enyhén, és adjunk hozzá néhány csepp fehér vagy vörösborecetet. Keverjük össze és tegyük ezt is a saláta tálba. Helyezzük a szeletelt hagymát finom szitára egy csipet sót adjunk hozzá, és enyhén rázogassuk meg, így enyhül a hagyma íze, és elveszíti a savasságát. Ezután adjuk hozzá a salátához.
Vágjuk kétfelé a paprikákat a közepén, csumázzuk ki, távolítsuk el a magokat, majd vékony szeletekre vágjuk, mielőtt hozzáadnánk a salátához. Adjuk hozzá a kapribogyókat is. A fetát kockákra vágjuk, vagy kézzel vagy villával széttörjük. Keverjük hozzá a salátához úgy hogy a feta ne morzsolódjon szét túlságosan.
Javasolt - hogy a saláta egy kis "ropogós" állagot kapjon – hogy közvetlenül tálalás előtt tördeljünk bele egy kis darab kétszersültet és óvatosan keverjük össze. Ez felszívja a saláta gyümölcsös, fűszeres levét és ad egy kis extra tartalmat a salátának.
Bon Appétit! 😉
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!