Az oroszok miből csinálták a vodkát Kolombusz Kristóf előtt?
Az első mondatot kellett volna csak elolvasnod. Nem csak a kukorica gabona, búza vagy rozs is ugyanúgy használható.
Az első orosz írásos forrás csak 1751-ben említi a vodkát, addig pedig bőven bevihették a fenti két gyakori alapanyagot és kikísérletezhették az eljárást hozzá. Előtte a vodka jelentése abszint jellegű gyógynövény-párlat volt. De ezt te is meg tudnád nézni:
A vodka népszerű történetében elég sok a félreértés (félremagyarázás). Először is, a 19. század előtti „vodka” nem konkrét italfajta volt (és többnyire nem is vodkának nevezték), hanem egyszerűen csak szeszt főztek bármilyen terményfeleslegből, méghozzá igencsak ocsmányat. A terményfelesleg legnagyobb része általában rozs volt, jobb években búza vagy árpa is, de egyébként megfőztek akár a borsótól kezdve a retekig mindent, ha éppen az volt az olcsóbb opció. (Ezt csinálták a legtöbb más országban, pl. Magyarországon is.)
Amit ma ismerünk vodkaként, az (törvény szerint) finomszesz, ezt pedig az 1895-ös cári monopólium vezette be mint „A” vodkát, persze a szót már korábban is használták ilyen-olyan szeszekre. Ez a mai értelemben vett vodka az 1800-as évek közepe előtt nem is létezett, mert ekkoriban jelentek meg az első finomítóoszlopok. A Kolumbusz korabeli orosz párlatokat vodkának becézni csak visszamenőleges hagyományépítés, mint mikor itthon Erzsébet királyné rozmaringos borszeszét „az első pálinkának” nevezik.
A mai vodkáknál egyébként a krumpli rendkívül ritka (ha felsorolnád az összes vodkát, amit fejből ismersz, akkor garantáltan nem volna köztük krumpli), kukoricából pedig csak olcsó vodkát főznek (kb. a Bols vagy a Sobieski szintjéig). A jobb vodkák lenagyobb része búza, rozs vagy árpa.
A krumpliszesz mindenhol annak a korszaknak a sztárja volt, mikor a rosszabb földekben még csak a krumplit tudták megtermeszteni, ezért abból főztek olcsó szeszt. A századfordulós Magyarországon is krumpliszesszel itta magát magát hülyére a nép.
A homo sapiens esetében évszázadok óta nyomon követhető az a találékonyság, hogy szinte bármiből képes szeszes ital gyártani. Akár erjesztéssel, akár desztillálással.
Mert aki keres, az talál. Úgy alapanyagot, mint az ahhoz passzoló technológiát is. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!