Más betűkészletekkel rendelkező országokban van betűtészta?
Japán eléggé kizárt, mert nem betüket használnak, hanem szótagokat jelölnek a kanjik.
De el tudom képzelni, hogy cirill vagy görög betükkel lehet.
Nem világos, hogy ki és mikor találta fel a betűtésztát (ami külföldön "ábécé leves" néven terjedt el, hiszen elsősorban levesbe rakták, esetleg paradicsomos raguba "Alphagetti" néven). A párizsi élelmiszerboltok már 1877-ben árulták. A sűrített ábécé levesek egyik általános amerikai márkája a Campbell márka. Ezt a levest versenytársaihoz hasonlóan, nevelő értéke miatt árulják, elsősorban gyerekek számára. (A Campbell céget egyébként 1869-ben alapították, és mivel ennek a cégnek a terméke a legismertebb a piacon már a 19. század óta, ezért nincs kizárva hogy ők találták fel a betűtésztát, bár az élelmiszer történészek között megoszlik ez a téma, hiszen a pontos és hivatalos forrás egyenlőre nem ismert.)
A kérdés minden esetre nagyon jó, és emiatt nekem is felkeltette az érdeklődésemet – mivel kedvenc témaköröm a gasztronómia. (Gyerekkorom óda nem ettem betűtésztát, úgyhogy már el is felejtettem szinte.) Utána is jártam ezért ennek a témakörnek, de arra az eredményre jutottam, hogy a latin ABC betűin kívül nemigazán akad olyan verzió, amely a latintól eltérő karakterekből áll (még cirill vagy görög betűk sem).
Az ok viszont egyszerű. A latin betűk - a nyomtatott NAGYBETŰKRE gondolok, természetesen ékezet nélkül - folyamatos vonalvezetésűek. Ami azt jelenti, hogy mindegyik betű egyetlen, meg nem szakított vonalból áll, és a betűk is viszonylag egyszerűek: [link]
Összehasonlításként itt van a cirill ABC, amelynek a karakterei már jóval bonyolultabbak: [link]
Viszont ha már a japán nyelvnél tartunk, a japánok nem csak kandzsikkal írnak, ott van náluk a szótagírás, ami a nyelvükben az alaphangokat jelölik, és amiből a kandzsi nevű képírás is építkezik:
Persze találtam képet arról, hogy hogyan is nézne ki egy hiragana ABC leves: [link]
De ez természetesen egy fantáziakép és alapszinten megvalósíthatatlan a normál gyakorlatban.
Amint már említettem, a világon írás szempontjából az egyik legegyszerűbb a latin ABC. Azt a gyártósort megtervezni és felállítani, amely képes előállítani a latin betűket, jóval egyszerűbb, mint pl. az olyan betűk esetében, amely komplex, összetett és főleg ékezetes, vagy külön, egymástól függetlenített vonású karakterekből állnak.
(Csak poénból jegyzem meg, ha esetleg valakinek a jövőben eszébe jutna rúna ABC betűtésztát – azon belül a magyar rovásírás karaktereket – gyártani, akkor a latin után az volna a legkönnyebben előállítható betűkészlet tésztából, hiszen a karakterek egyszerűek, a vonalvezetés szintén folyamatos, nincsenek ékezetek vagy különálló vonalak ergo a tésztaformázót ugyanúgy le lehetne gyártani, mint a latin betűk esetében.)
Kettes, van rovasiras betuteszta [link]
Lidlben olasz napokon lehet kapni olasz betutesztat, mi azt szoktuk venni, mert tojásmentes
#3
Pardon, ezt nem tudtam (vagy legalábbis nem néztem utána)! Viszont jó tudni hogy akkor ezek szerint ilyen is van. 🙂
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!