Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Mi történhetett a krumplival?

Mi történhetett a krumplival?

Figyelt kérdés

Újkrumplit vettünk nem egész egy hete, szóval mondhatni friss.

Azt nem mondom, hogy hidegben volt (kamránk/pincénk nincs), de a lehetőségek szerint megfelelően volt tárolva: nejlonból kiszedve, szétterítve, hűvös kövön volt a láda, napfénynek nem kitéve.


Szóval a kérdés: ma vettem észre, hogy a krumpli konkrétan... nos, szétfolyt. Nem egyszerűen rothadni kezdett (bár egy hét alatt azt se szabadna neki), hanem lé- és masszaszerűen folyékony lett. Volt olyan krumpli, ami làtszólag ép volt felülről, megfogtam, hogy kidobom, és bugyborékolva összetöppedt a kezemben, mert a belseje már kifolyt, sárgás-fehéres enyőkeként.

Szóval gusztustalan....


Nem tapasztaltam még ilyet, nyári melegben sem. Mi lehetett az oka? Az (egyelőre) ép krumplikat érdemes félretenni, vagy tutira az egész enyőke lesz?


2019. jún. 14. 17:36
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Én kivágnám az egészet a francba. Volt már olcsóbb a krumpli, de inkább a pénzed vesszen oda, mint az egészséged. Egyébként hogy ezt mi okozhatta, elképzelésem sincs.
2019. jún. 14. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az újkrumpli nagyon sok vizet tartalmaz, ezért romlik meg gyorsan.
2019. jún. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
47%
Mondhatni friss?? Dehogy! Az újkrumpli nem áll el, pláne ilyen melegben. Nem kell napfény a meleghez. És azt se tudod, hány napos volt, mikor vetted.
2019. jún. 14. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Ahhoz képest friss, hogy máskor 1-2 hónapig simán elvan itthon a krumpli, max kicsírázik, megfonnyad. Legrosszabb esetben ha rothadni kezd, akkor megfeketedik... de ilyen állagváltást én még nem láttam krumplitól. Pláne nem néhány nap alatt.
2019. jún. 14. 23:23
 5/6 anonim ***** válasza:
Az rendes krumpli, nem új. Az tartós, az újkrumpli nem.
2019. jún. 14. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez a jelenség az ún. "baktériumos szártő és nedves gumórothadás" mn. "feketelábúság".


Legnagyobb károkat a nedves, csapadékos tenyészidőszakokban okozzák, mindenekelőtt a burgonyát és a különböző gyökérzöldségeket támadják meg, de levegőtlen, túl meleg raktárakban is károsítanak. Az E. chrysanthemi ritkább, de terjedőben van a fokozódó felmelegedés miatt.


Tünetek: az Erwinia okozta rothadás elsősorban szagról állapítható meg, a bomlás során enzimjeivel feloldja a pektint, emiatt a gumó szövetei elfolynak, szétesnek. Mivel nem egyedüliként van jelen, a másodlagosan megtelepedő egyéb rothasztó gombák ezt a pektint bontják le cukorra és rövid szénláncú büdös szerves savakká, valamint a fehérjéket is elkezdik bontani, innen van a záptojás illatú szag.

Kiskertben a szártő talajjal érintkező részét támadják meg, innen a feketelábúság elnevezés. Következménye hervadás, jellegzetes szag és a hajtás pusztulása (a nagy lombozatú és nagyon alacsony szárazanyag tartalmú fajták fogékonyabbak: pl kondor).


A fentieket szem előtt tartva elképzelhető, hogy a vásárolt burgonya alapból "fertőzött" lehetett a baktériummal.


Egyébként nekem is van itthon újkrumpli a kamrában a földön egy ládában szétterítve (23-25°C és relatíve alacsonynak mondható, 50% körüli páratartalom, továbbá folyamatos szellőzés) és eddig még kutya baja.

2019. jún. 15. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!