Termelnek-e Magyarországon még valahol nagyobb mennyiségben tejet? Honnan szerzik be a magyarországi tejipari cégek az alapanyagot?
Én csak annyit tudok, hogy Kapuváron ahol lakom, rendszeresen látni kamionos tartálykocsikat, melyek rendszeresen hozzák a szlovák tejet a Cserpes Sajtműhely üzemébe, még véletlenül se magyar tejet használnak.
A múlt rendszerben az ábra egyszerű volt, egyrészt a falvakban található Termelő Szövetkezetek közül is jó pár tartott nagyobb teheneket; másrészt nagyon sok faluban volt tejcsarnok is, ahol megvették a falusi egyéni szarvasmarha tartóktól a tejet, lehet csak 1, lehet akár 15 tehenet tartottak.
De mára szinte minden szétvertek, ilyen körülmények között él-e még egyáltalán értékelhető számú tejelő szarvasmarha az országban?
1: Igen, én is ettől tartok.
Fentebb a kérdésemet - bocsi mindenkitől - rosszul pötyögtem be.
Természetesen nem nagyobb, hanem nagyobb számban tartott tehenekre gondoltam. Egy TSZ-nek akár több ezer egyedből álló csordája is lehetett, és állatokat még külföldről is jöttek hozzánk vásárolni, például a fekete-fehér bundájú, jól tejelő Holstein Fríz-eket.
Otthon pedig volt aki csak egy, de volt aki akár 15 tehenet is tartott. Sőt az állam még komoly pénzekkel is támogatta a tehenek tartását az egyéni gazdálkodók esetében, úgy hogy falun elég jól megéltek belőle.
Beled környékén, de inkább Celldömölk környékén van a Kemenes Tej.
Ezt is ki más, véletlenül se szakmai befektető, pesti ügyvédek vették meg, és láttak benne fantáziát és nem is rossz a tejük.
Ha minden igaz a környéken felvásárolt tejet dolgozzák fel, pár boltot ellátnak vele, de ez nyilván töredéke az ország szükségletének. Multiknál még egy terméküket sem láttam, pedig a Cserpesnél jóval olcsóbbak.
Lehet akár egyetlen egy magángazdaság a besszászállítójuk, fogalmam sincs igazából.
A legtöbb feldolgozó MO-ról vásárolja fel a tejet.Bőven van tej, a tejtermelők exportálnak is nyerstejet, ami nem rossz üzlet.(árfolyamfüggő) Amúgy vannak nagyon nagy tehénlétszámmal működő tejgazdaságok, főként az alföldön, és, mint tehéntartók, nagy érdekeltségük van a feldolgozásban is, így hát gazdasági társaságokba "tömörülnek ", így, mint tulajdonosok érdekeltek mindkét oldalról.
Tehéntartás-tejtermelés-tejfeldolgozás-értékesítés.
a másik ország is így gondolkodik (eu), ha el tudja adni ide jó áron a tejét, akkor miért ne ?
Pusztán gazdasági kérdés, legalábbis a feldolgozó szempontjából.
Nincsenek vámok, mint, anno.
A hazai tejipar kb 25 éve tehénszarban van, hogy stílusos legyek:(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!