BIO mezőgazdálkodás. Kis földterülettel is NYERESÉGET elérni - X év után - teljesen BIO zöldségekkel, gyümölcsökkel, bio módon tartott állatok húsával (netán állatok "termékeivel" pl. tojásokkal, sajtokkal) lehetséges? Hasonló módon, mint...
Hasonló módon, mint a kis (nyilván kinek mi a kicsi) gazdaságok.
Például: remény farmosok, vagy néhány úgyszint neten fellelhető francia bio gazdálkodó - vagyis akik valóban kis mezőgazdasági földterületekkel rendelkeznek (csupán hektárokkal, négyzetkilométerek helyett), mégis ezekkel az alig öt-tíz és húsz-huszonöt hektárokkal is nyereséges mezőgazdasági kisvállalkozásokat tudtak létrehozni (természetesen X év eltelte után).
Feltételezem ehhez szükséges az is, hogy ne csupán bio gazdálkodó legyen az illető, hanem feldolgozott élelmiszereket (lekvárokat, sajtokat, csomagolt húsokat, stb.) állítson elő a terményeiből és ezeket tudja - viszonylag - nagyobb haszonnal értékesíteni.
Ez tiszta sor, a kiírás ezzel együtt értendő.
"Feltételezem ehhez szükséges az is, hogy ne csupán bio gazdálkodó legyen az illető, hanem feldolgozott élelmiszereket (lekvárokat, sajtokat, csomagolt húsokat, stb.) állítson elő a terményeiből és ezeket tudja - viszonylag - nagyobb haszonnal értékesíteni."
Azért emeltem ki ezt a részt, mert ez mutat rá arra, hogy nem igen látod át az ökogazdálkodás lényegét.
Látod az árakat, de nem de azokon nem biztos, hogy annyi haszon van, amit elképzelsz, egy kis ökogazdaságban megtermelni valamit, sokkal költségesebb, mint a nagyüzemi gazdaságokban.
Azonnal túl is gondoltad, mert már lekvárokat, húsokat, sajtot, tojást, mindent termelnél.
Ezekhez nem csak megfelelő földterület, de munkaerő, idő is kell, és a legfontosabb a szaktudás.
Fel lehet építeni egy működő vállalkozást, de látni kell a lépéseket, s el kell fogadni, hogy a mezőgazdaságban sok a rizikó, ott nem lehet előre kiszámolni a nyereséget, aszály, belvíz, betegségek, stb miatt a legjobb hozzáértéssel is lehetnem veszteséges évek, hozzáértés nélkül meg esélyed sincs.
Vannak, akik jól csinálják, és meg is élnek belőle, de a kiindulási pont általában a család, és már ott sokan el is buknak.
A biogazdálkodás ráadásuk időigényes olyan szempontból is, hogy évek kellene ahhoz is, hogy beálljon a rendszer, kezdetben a kártevők aratják le a termést.
Ha a biotermesztett élelmiszeren lenne a több haszon, akkor a boltokban is azokat árusítanák.
Hiába drágább, kevesebb rajta a haszon, sokszor minimális, vagy nincs is, ezért számolták fel a háztáji gazdaságokat, és azért kezdenek visszajönni, mert az első lépés a család igényeit kielégítő, minőségi élelmiszer ellátás, és onnan lehet tovább lépni, piacra is vinni a többletből, és a képlethez hozzá tartizik, hogy sok ökogazdálkodással kacérkodó úgy tud megélni, hogy van munkahelye is, ami stabil bevételt jelent, mert egy kicsi, háztáji gazdaság előre nem tervezhető történések sokaságán múlik.
Itt most a valóban "kicsikről" van szó, nem azokról a vállalkozásokról, amelyekben már állami, EU-s támogatások is bent vannak, odáig el is kell jutni.
Nyilván meg lehet csinálni de szerintem kell neki tíz év legalább mire nem ráfizetéses.
Felépíteni a brandet plusz marketing meló.
Nem gondolom, hogy a piac túl lenne telítve, igaz első lépésben nem is a "minősített bio" termékeket kellene megcélozni annak, aki minőségi élelmiszer termelésben gondolkodik.
A "tanyasi", "házi", "háztáji", jó minőséggel a vásárlók többsége megelégszik, nem kell nekik arról külön papír is, hogy az "bio"
Legalább is én ezt látom, tapasztalom, hogy van kereslet az említett élelmiszerekre, legyen az tojás, baromfi, zöldség, vagy gyümölcs.
A nagyobb állatok húsa is keresett, de ott azért ingoványosabb a talaj, a szabályozás sem termelőbarát.
A piac megtalálása, a vevőkör kialakítása, megtartása is a tevékenység része, ha a gazdálkodónak a kereskedés is a célja, velük a nagybani felvásárlók nem foglalkoznak, legalábbis reális árat nem akarnak fizetni.
Ezért is van az, hogy még a méhészek is maguk árusítják a mézet, nem nagy tételben adják azt át valamelyik nagy bolthálózatnak, de nyilván arra is van példa.
A probléma a kérde3ző részéről megfogalmazott "nagyobb haszon".
Teljesen hektikus, előre kiszámolhatatlan, sokszor a szerencsén is múlik, hogy mivel lehet sikeres.
El lehet kezdeni felépíteni a rendszert, ami kezdetben csak a család igényeinek kielégítését célozza meg, és ha többlet van, azzal a piacot is lehet tesztelni.
A semmiből, rövid idő alatt nagy haszonra nem lehet számítani, márcsak azért sem, mert éveken keresztül kell fejleszteni is, ha az elsődleges célok között van a piacra termelés, és a szükséges tudás sem szerezhető meg kizárólag könyvekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!