Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Bolti tojás meddig áll el a...

Bolti tojás meddig áll el a hűtőben, ha már le van járva 5 napja? Dobjam ki inkább? Nem nagy pénz.

Figyelt kérdés
2020. ápr. 2. 21:00
 1/8 anonim ***** válasza:
86%
Á dehogy, én bőven egy hónappal utána is felhasználom. Ha megromlott, azt úgyis észreveszed, mert annyira büdös állítólag. Ha nem vagy biztos, akkor inkább egyenként üsd fel külön tálba a tojásokat, mint rögtön a készülő ételbe. Jó teszt egyébként az, hogy egy tál vízbe beleteszed a tojást, ha lent fekszik az alján, akkor friss, ha áll, de az alján, akkor közepes, ha lebeg a tetején, akkor rossz.
2020. ápr. 2. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Akár hónapokig eláll. Ha felütöd, és egyben van a sárgája, nem zavaros a fehérje semmi baja; ha záp, annyira büdös, hogy azt rögtön tudni fogod.
2020. ápr. 2. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Külön tányérba egyenként törd fel a tojásokat. Az állagán látszik és a szagán érzik, ha romlott.
2020. ápr. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
15%

Tedd vízbe a tojást, mondjuk egy magasabb pohárba vagy tálba. Ha feljön a tetejére, biztosan rossz. Ha középen lebeg, már azt is dobnám ki. Ha lent maradt, de emelkedik az egyik vége, akkor az határeset, ha feltöröd és nem büdös, még meg lehet enni.

Egyébként ha feltöröd és egyben marad a sárgája, akkor teljesen biztosan jó, viszont ha nem marad egyben a sárgája, akkor is lehet még jó (ha nem büdös). Ezért szoktam előbb vízben tesztelni a bizonytalan tojásokat.

2020. ápr. 3. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
79%

Négyeske hülyeségeket irt.

A második és a harmadik válaszoló tökéletesen leírta, mit tegyel: egyenként üsd fel külön tányérba mindig, mielőtt beleteszed a többi köze, az ételhez.

Ha pl. tojásrántotta, akkor előveszel két kistálat, mindkettőbe felütsz egy-egy tojást. Ha mindkettő jó, összeöntöd őket, és a most üres tálba felütöd a következőt. Ha jó, hozzáöntöd a másik kettőhöz, ha nem, kidobod.

Nem a romlott tojás jön fel a víz tetejére- kipróbálhatod :)

2020. ápr. 3. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
11%
5-öske. Nem írok hülyeségeket. Interneten megtalálható módszer. Igaz, hogy az internet sok hülyeséget is ír. Mondd, főtt tojás készítésnél hogyan másképp tudod meg, hogy friss-e a tojás? Mert Fel nem tudod verni... Máshoz, persze, működik az 1. 2 által leírt, de az én módszerem főtt tojáshoz is működik. Nem tapasztaltam olyat, hogy ami a víz alján maradt volna az rossz lett volna, viszont próbáltam már kb. 3 hónapos tojást vízbe tenni. Lebegett. Hát nem próbáltam feltörni, valószínűleg igencsak bűzlött volna.
2020. ápr. 3. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Kétféle módon szoktam megállapítani hogy a tojás adott esetben még felhasználható-e. Az egyik ősrégi módszert alkalmazom; enyhén megrázogatom a tojást a fülem mellett és hallgatom hogy "lötyög-e" ami benne van. (Ha mondjuk lötyög, az se túl nagy baj, mert lehet hogy a tojás belseje még ugyanúgy fogyasztható állapotban van, csak a folyadékvesztés miatt megnőtt a tojásban található légkamra térfogata, mivel a tojás tartalma "összébb ment".


Ebben az esetben mindenféleképpen egy külön kis tálkába töröm fel, megvizsgálom hogy mennyire terül szét a tojás (minél jobban szétterül, annál nagyobb a folyadékvesztés és a tojás is annál régebbi), ép-e a sárgája - azaz nem folyik össze a fehérjével, ill. hogy van-e magának a tojásnak a szaga.


A szakirodalom szerint:

"A hűtés alatt kezdetben a tojás beltartalmi értéke nem változik. Az idő előrehaladtával a tápanyagok bomlása, a víztartalom csökkenése (száradás) bekövetkezik, amely együtt jár a légkamra növekedésével. Ez nem romlási folyamat, „apadásnak” nevezzük. A tojás frissességét a légkamra nagyságából megállapíthatjuk. Feltöréssel jól látható, hogy az erősen apadt, öreg tojások nem tartják már sűrű, jól elhatárolható részeiket, hanem szétterülnek, fehérjéik, sárgájuk összefolyik. Az apadt, öreg tojások kevésbé értékesek."


Apám pl. falun nőtt fel, ahol sok csirkét tartottak - és mivel akkoriban sokat ért a tojás mint élelmiszer (60-as évekről beszélünk) ezért nem engedhették meg maguknak a pocsékolást, azaz az olyan apadt, öreg tojást, aminek már összefolyt a fehérje és a sárgája is, de még nem volt szaga, úgy még fölhasználták pl. rántott ételek készítéséhez, mivel a bőven 100°C feletti sütési hőmérséklet "sterilizál". Más embereket megkérdezvén is azt tapasztaltam, hogy nem volt ritka szokás az öreg, apadt tojások ilyenféle felhasználása a régi időkben.


Viszont én határozottan azon a véleményen vagyok, hogy manapság nem érdemes ezzel kísérletezni.


Összefoglalva:

- Ha a tojás fehérje és sárgája felütve és szétterülve egy szilárd, homogén közeget képez, akkor a tojás még felhasználható akár tükör és lágytojásnak, rántottának is ill. olyan tojásos ételekhez, amik nem igényelnek magas hőkezelést – a nyersen való felhasználás inkább abban az esetben javallott (pl. tiramisu, tatárbifsztek, préri osztriga), ha a tojás még teljesen friss és egészségügyileg megbízható forrásból származik.

- Ha a tojás fehérje és sárgája felütve és szétterülve szétesik, ellapul, de még nem folyik össze, akkor ebben az esetben inkább az olyan ételekhez érdemes felhasználni, amelyek elkészítése vagy hosszabb főzési időt és/vagy magasabb sütési hőmérsékletet igényel.

- Ha a tojás fehérje és sárgája felütve és szétterülve teljesen összefolyik, abban az esetben az kuka (én legalábbis nem kísérletezem, mint az ősök)

2020. ápr. 4. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

7-es vagyok:


Még annyit elfelejtettem, ha mondjuk valakinek nagyobb mennyiségű tojás van a birtokában, és mondjuk szeretne hatékony módszert a hosszabb ideig történő tárolásukra, akkor ebben az esetben javasolhatom a tojások héjának olajjal való bekenését - ha a tojás külseje pl. ürülékkel szennyezett, javallott előtte a vízzel történő lemosás, szárítás, majd alkoholos áttörlés - pl. kézfertőtlenítős rongy). A tojás apró pórusaiba behatoló olaj megakadályozza a tojás folyadékvesztését, továbbá ezáltal a tojás eltarthatósági ideje hatványozottan megnő:


- Rövid távú tárolás: Normál (szoba) hőmérsékleten tárolva, árnyékos, lehetőleg száraz helyen legfeljebb 3 hónap.

- Hosszú távú tárolás: Hűvös, sötét helyen - ideális esetben 18-20°C közötti hőmérsékleten és min. 50% páratartalom alatt - kb. 6-9 hónap.

- Extra hosszú tárolás: Hűtőszekrényben kb. 9-12 hónap


A "szakirodalom" erre a módszerre a tartósításra ásványi olajat ajánl: [link]


(Egy evőkanál mennyiségű olajat javasolnak mikrohullámú sütőben 10 másodpercig melegíteni egy tucat tojás tartósításához, majd gumikesztyű használatával egyenként bekenni a tojások héját olajjal, ilymódon megakadályozva a mikroorganizmusok be- ill. a levegő kijutását.)

2020. ápr. 4. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!