Mennyit költessz havi szinten kajára, hányan vagytok, kik (pl egy nagyi, 3 hónapos gyerek stb), mit és mennyit esztek?
2 felnőtt és havi 100. Annál csak kevesebb lehet.
Rendszeres főzés, Lidl, Penny, hentes, piac.
~200 ezer 3 fő (1 kamasz, két felnőtt)
Menütervezéssel főzök, változatosan, megválogatott alapanyagok, 50 %-ban háztáji/bio, a férjemnek sok hús kell, a gyerek és én sok halat eszünk. Van kert, bár idén katasztrófa lett a termés, így mondhatom, hogy max 10%-ban járult hozzá a büdzséhez, normál esetben azért 40 % ez a szám. Idén ami lett, és fagyasztóban van: 5 kiló málna, 6 kiló szeder, 4 kiló barack. Lesz még dió, ha megpucolom, illetve 7 db sütőtök. Valamint csicsóka is van a kertben, de azt csak én eszem. Nem kapunk sehonnan kaját sajnos, sem készet, sem alapanyagot.
Részletes költségvetésem van, azt is tudom, egész évben mennyit költöttem például fokhagymára.
az élelmiszerkiadások megoszlása csökkenő sorrendben az elmúlt félév adatai alapján átlag havi fogyasztás:
65 ezer ft hús/hal (ez még csökkenni fog, mert az elmúlt hónapban feltöltöttem a fagyasztót kétfajta hússal, így nyilván keveset kell venni már)
20-20-20-20 ezer ft húsáru-tejtermék-zöldség/gyümölcs-egyéb szárazáru
15 ezer ft édesség (ezt most újratervezem)
16 ezer ft rendelt kaja
10 ezer ft tojásra (ez is újratervezés alatt, de 100 db tuti elfogy)
7 ezer ft pékáru
6 ezer ft kávé és egyéb üdítő
Az áramszámlához havi 3000 ft-tal járult hozzá a főzés (indukciós lap, és villanysütő). Van egy nagy fagyasztószekrény, és egy hűtő. Előbbi 15 kW/hó, hűtőt nem tudom.
Ezt is lecsökkentem a jövőben, mert minden második hétvégén kint főzök nagy adagokat, amik mennek a fagyasztóba. A fát ehhez nem kell venni, mert a kertben rengeteg gally termelődik, simán meg lehet főzni rajta elég sok kaját.
Piacon, Aldiban, Ecofamilyben, termelőtől vásárolok. Mézet, tojást munkatárstól veszek.
A spórolásról: legfőbb alapelvem a szezonalitás. Mindig az a legolcsóbb, és leggazdagabb tápanyagban, aminek szezonja van. Például most van a sütőtök, gyökerek, cékla, káposztafélék, savanyúkáposzta, gomba, száraz hüvelyesek szezonja. Ilyenkor van a tartalmas, meleg levesek időszaka, amelyek szerintem gazdaságos ételeknek számítanak.
A másik elvem az, hogy az adagok árát kiszámolva lehet megállapítani egy ételről, hogy "olcsó"-e. Egy olyan adagot veszek alapul, amivel jól lehet lakni, és gazdag tápanyagban. Például ezért nincs nálunk önmagában túrós csusza, mert egy igen drága étel, és igazából szénhidrát és fehérje. Ha még rászámolom a pörcöt, ahogy a nagykönyv írja, luxus kategóriába esik szinte. Így nálunk csak köret lehet szalonna nélkül, jóval kevesebb túróval és tejföllel.
Aztán szoktam csinálni többfunkciós fogásokat, amivel időt is megtakarítok. Példa: paradicsomos ragu (köznyelvben bolognai, de nem az eredeti receptet követem) 2-3 kiló húsból csinálom, reszelek bele rengeteg sárgarépát és zellert, így nagyon kiadós lesz. Ezt kis adagokban fagyasztom, és lesz belőle spagetti, töltött bagett, húsos palacsinta, valamilyen rakott zöldség.
Sorolhatnám még, de így is hosszú lett, bocsi.
kb 100 ezer, 2 felnőtt
Lidlben vásárolunk leginkább, néha Ázsiaiban. Minőségi dolgokat veszünk, mindig főzünk. Tojást néha kapunk családtól. Leginkább tonhalra és zöldségre megy el a pénz. Kávét, üdítőt, édességet kb egyáltalán nem veszünk, helyettük pisztáciát, kesudiót. Szendvicskrémet, kenyeret, granolát mi magunk készítünk általában, így sokkal olcsóbban jövünk ki. És finomabb is. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!