Ha viszamehetnénk a középkorba egy hétre, az akkori viszonyok miatt milyen eséllyel kapnánk el valamilyen fertőzést ételektől?
Nem hiszem, hogy remek volt az immunrendszer, a középkorban kb. olyanok voltak az életkilátások, mint az őskorban... Részben pont a rossz higiénia miatt.
Viszont a mai emberek immunrendszere is gyökeresen más. Nekem valószínűleg kutya bajom se lenne. Genetika, no meg életemben nem fertőtlenítettem semmit, a sérüléseimnél sem jutott eszembe még véletlenül sem ilyesmi.
Azért... Nem lenne tuti, ahogy ma sem. Nyilván vannak helyzetek, amikor nincs az az immunrendszer, ami ellenáll a romlott, fertőzött ételnek. Ha be is esnék egy középkori helyszínre, nem mindegy, hogy hova s épp járványos időszakban-e...
Plusz nem biztos, hogy tudnék enni, elég gyomorforgató helyzetek voltak az utcákon, de ezt ebben a rovatban inkább nem részletezem.
Rendesebb helyen nem aggódnék, de veszélyek azért lennének sok helyen.
Akkoriban a kézmosás sem volt annyira divat, nem mintha manapság elég elterjedt lenne...
A szocializmusban dolgoztam olyan falu TSZ-majorjában ahol meg volt állva az idő. Például volt kovácsműhely ahol lovat is patkoltak. Sok ember középkorra emlékeztető viszonyok közt élt, például nem volt otthon fürdőszoba, de még vezetékes víz sem volt a házában. A gyerek immunrendszere már korán hozzászokott az ilyen életkörülményekhez, köztük az enyém is. Például ha kutya átharapta a kezem, nem mentem vele dokihoz és a kutyákat sem szokták oltani. És a néha előforduló kutyaharapásba mégsem betegedett bele senki. Az emberek fogai elhanyagoltak voltak, mivel ismeretlen volt a fogmosás. Ezért minél idősebb volt valaki, annál kevesebb foga volt, mivel a rossz fogra csak a kihúzást ismerték. Olyan mint szemölcs a bőrön gyakori volt, amit állatoktól is el lehetett kapni. Más betegségre nem emlékszem. Illetve lehetett hallani fejtetűről az iskolában, de szerintem nem lehetett túl vészes. Az ilyen körülmények közt felnőtt emberek roppant szívósak voltak egészségileg is. Már aki nem halt meg csecsemőként. Például nekem nemrég volt egy basalioma nevű bőrrákom, és az orvosok tanácstalanok voltak hogy műtét segítene-e és esztétikailag is csúnyább lenne tőle. Erre a saját immunrendszerem gyógyította meg, némi természetes gyógymód próbálkozások után. Fontos volt hozzá a lelki nyugalom, olyan ami például a falusi juhászokra volt jellemző régen.
Hát valahogy így lehetne érzékeltetni a középkor emberét is, sokban nem térhettek el. Persze azért több lehetett régen például a csecsemőhalál. Mivel számos gyógymód nem volt ismert és védőoltások sem voltak.
Ha néha városról valaki oda csöppent ebbe a faluba például nyári gyakorlatra, akkor nem volt jellemző hogy lebetegedett volna. Persze megdöbbent a higiénia hiánya miatt, de még hasmenésről sem hallottam ilyen esetben.
Ja és az emberek többsége egész nap nem mosott kezet, miközben állatokat láttak el és napi többször ettek is, meg szükségüket is végezték néha. Szerintem a csecsemőkor lehetett kritikus. Az szelektálta az embereket hogy kinek elég erős az immunrendszere.
Nagy valószínűséggel megbetegednénk. Nem azért, mert rosszabb az immunrendszerünk, hanem mert más kórokozókkal vagyunk kapcsolatban ma, mint az akkoriak voltak.
Az mindenkinek megvan, hogy Kovácsék elmennek egy tuniszi nyaralásra, és már az első nap cifrafosást kaptak? Ez nem azért van, mert ott annyival rosszabbak a higiénés körülmények, csupán arról van szó, hogy az ottani E.coli törzsekkel még nem találkozott a szervezetük, míg az itthoniakkal már milliószor, ezért azok nem betegítik meg őket. Ha a tuniszi polgár jönne hozzánk nyaralni, ugyan úgy megbetegedne a mi E. colinktól.
Amúgy a középkorban a "hulljon a férgese" elv érvényesült. Akinek gyengébb volt az immunrendszere, már gyerekkorban meghalt, a felnőttkort csak az erősebb immunrendszerűek élték meg. Aztán persze jött egy pestis, vagy kolera járvány, ami az erős immunrendszerűeket is megtizedelte.
a királyi konyhán hobbiból főző szakács sem ismerte a fertőtlenítő lemosását a vágódeszkának, az edényeknek, stb..nem volt WC, mint tudjuk, még a királyi udvarban sem..nem volt manikűrkészlet a körömvágáshoz(sem), nem fürödtek, stb..a fogmosás, hajápolás ismeretlen volt.
nos ennek fényében lehet szörnyűlködni.
megnyugatatásként: még ma is vannak olyan országok, ahol pont úgy élnek az emberek, mint mi a középkorban.
ennek ellenére erősen szaporodnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!