A 20-as,30-as években, illetve a 2. világháború utáni pár évben, mielőtt jöttek a szovjetek, kapható volt nálunk Pepsi, Coca-Cola és egyéb ilyesmi, később betiltott amerikai cuccok?
Szia!
A férjem szüleinek megvannak az 1890-es évek végétől összegyűjtött Tolnai Világlapja című hetilap kiadványai, durván az 1. világháborúig. Nekem egy kivonatom van belőle 1901-1944-ig. Ez a hetilap a mai Nők Lapja - Kiskegyed - Ludas Matyi - Blikk - Zsaru -Füles keverékének az akkori megfelelője lehetne. Voltak benne közéleti cikkek, politika, krimi, írások közlések akkori íróktól, hírdetések, reklámok, receptek stb.
Ezeket olvasgatva meglepő, hogy mennyire más, szabadabb volt akkor az élet, a szovjet éra idejéhez viszonyítva.
Bár Pepsi, Coca C. reklámokkal nem, de más amerikai dolgokkal találkoztam benne, főként a hírdetés rovatokban. De ne feledd, akkor még volt Osztrák-Magyar Monarchia, és a nyugati hatások is könnyebben jöttek.
Főként a kozmetikai dolgok hírdetéseire, reklámjaira emlékszem, de voltak benne amerikai filmekről, színészekről, rendezőkről is cikkek.
Szóval voltak olyan, amiket betiltottak.
Most lapozgatva ilyeneket találtam: Grandir Gellonok növesztő - párizsi hírdetés, Singer varrógép hírdetés, Goldwarenhaus Lechner óra és aranyékszer hírdetés Lundenburgból,Clément pisztoly hírdetés 72 koronáért- havi 4 korona részletre ez vmi magyar amerikai co!, stb...
Jellemzően a 2 vil.háborús kiadványokban már kevesebb az ilyen típusú hírdetés.
Üdv!
1.) A II. vh után nem volt "pár év" a Szovjet befolyásig.
2.) Ezek a termékek nem voltak betiltva, csupán nem forgalmazták őket. A 1968-tól pedig már itthon is lehetett kapni Coca Colát.
Tolnay világlapja nekem is van ugyanilyen régi példányok..
Cola colát ha lehetett is kapni nem mindenki tudta megvenni..
Én például életemben először Budapesten 13 évesen láttam(25 éve) dobozos colát amit csak a DOLLÁR boltban lehetett kapni.(üzletekben nem) Mivel régen valutát is csak az útlevél kiskönyvével lehetett váltani(és meg volt határozva,hogy mennyit)így az egyik nagybátyám segítségével kaptam 1 dollárt ,hogy el tudjak menni venni egy ilyen üdítőt..Nem tudom mennyibe került,csak arra emlékszem,hogy először iszonyú rossz ízűnek éreztem a colát....Hiszen hozzászoktunk a finom traubi-hoz,vagy a gyümölcs levekhez (ami akkor tényleg gyümölcsből voltak)...
Biztos voltak más betiltott cuccok is,de mivel nem jött el hozzánk így nem is hiányzott..
Arra emlékszem,hogy sok jó filmet csak úgy tudtunk megnézni,hogy valaki külföldről becsempézte,és rossz minőségben még rosszabb alámondással(képzeld el,hogy végig egy monoton férfi hang mondja az összes szöveget,akár a férfi akár a női szerepet is),és ezeket a filmeket néztük videó lejátszón,mert volt valakinek ilyen készüléke,és hétvégeken 5-10-en is összejöttünk egy pizsama partira....Ilyen filmeket néztünk amit nem adtak le moziban..
Rocky
Rambó
Mindenféle Vietnámi filmek
HAIR
Péntek 13
és még sorolhatnám...De utólag visszagondolva mi nagyon jól szórakoztunk ilyen esti napokon...
bocs az off-ért de: A hair című filmet adták nálunk moziban
(1980.január 10.) A péntek 13 az InterVideo forgalmazta 1988-ban. Az Apokalipszis most, A szakasz és még több vietnami filmet szintén adtak szóval ez azért annyira nem volt pontos :) .
ON : Egészen 1967-ig azt sem tudta egy átlagos magyar, hogy mi a kóla mivel senki nem tartott igényt a honi forgalmazásra. Sokáig azt mondták, hogy az egy "imperialista szenny ital"(Az NDK-ban 1989-ig tiltva volt!). Az, hogy sokan nem jutottak, hozzá a 90-es évekig szintén nem túl pontos, mert a boltokban is lehetett kapni, csekély összegért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!