Mi történik a tejadó tehenek borjacskáival?
"A mai tejelő teheneknél már nem kell, hogy borjasak legyenek, termelik a tejet maguktól is."
Komolyan? Na, ennek utánanézek, ez újdonság nekem,
Átlényegülnek borjúpörköltté.
😃
Atyaég, gyerekek...
Naszóval. Borjú nélkül nincsen tej. A borjú vagy bikaborjú, vagy üszőborjú (fiú, vagy lány).
Minden borjú szopással kezdi. A legelső tej az ún. föcstej, ez emberi fogyasztásra alkalmatlan is, tele van immunanyaggal, beltartalma is más. Ezt minden borjú megkapja.
Utána elég hamar eljön a tápon nevelés időszaka. Vízben oldható porról van szó (mint a gyúrósok fehérjeturmixa), emellett kap némi szénát is, részint hogy szórakoztassa magát, másrészt hogy szokja a gyomra is. Aztán a következő fél évig még "óvodában" vannak, közben egyre több takarmányt és csökkenő mennyiségű tápszert kap. A cél, hogy mielőbb azt egye, amit a többi tehén.
A bika és az üszőborjak útja elválik, a bikákat elpasszolják hízlalásra, aztán levágják. Az üszőborjakat meg majd mindegyiket felnevelik, és miután 2,5 éves koruk körül (kicsit hamarabb, ideális esetben) megszületik a borjuk, onnantól maguk is tehénnek számítanak.
Az üszők nevelésében aztán fontos szempont lesz, hogy a gyomra a lehető legnagyobb legyen, mert amikor termelő tehén lesz, akkor a napi akár 35-40 (vagy több) liter tejhez rengeteg takarmányt kell majd naponta megennie és megemésztenie.
Ellés után a borjú elválasztásra kerül legtöbbször a kaliforniai ketrecnek nevezett helyre (de tartás függő hová), ahol is vödrös itatóból kapják a tejet. Később pedig vágásra kerülnek. A bika borjaknak legtöbbször ez a sorsa, az üsző borjaknál viszont van egy olyan lehetőség, hogy belőle is tejelő tehén lesz. Dióhéjban ennyi. (Mesterséges megtermékenyítést használnak, így bikákra alig van szükség, csak a legjobb példányokat tartják meg és azok spermáját veszik le, adják el.)
A tehén magától nem ad tejet, ahhoz borjú kell. Ez nem olyan, mint a csirke aki akkor is tojik tojást ha az nem szemes, vagyis nincs kakas aki megtermékenyítette volna.
A tejelő tehenek ezért folyamatosan ellenek és tejelnek.
A tejelő fajták egy laktációs időszakban akár 10 000 litert meghaladó termelésre is képesek, ami bőven több, mint ami egy borjúnak szüksége van (példának: egy szürkemarha jó ha ad 800 litert, és az elég a borjának). Szóval ezek a nemesített tehenek tejet ugyan nem adnak borjú nélkül, de 10 borjúra elegendő tejük van.
Csúcslaktációban napi 80 liter is lejön egy nap egy tehénből, a borjú nem is tudná mindet leszívni. De nem hagyják a tehenek alatt akkor sem, mert így sokkal gazdaságosabb és biztonságosabb. Értsd, a tőgyeket különböző szerekkel fertőtlenítik fejés előtt és után, hogy ne kapjon tőgygyulladást a tehén a feljutó kórokozóktól, az automata fejőberendezésekbe való behajtás során a borjak akadályt jelentenének, így a borjak takarmányozása is jól kontrollálható, stb stb...
Hu, hát mit mondjak maga a kérdés elég butácska, de hát tanulni soha nem késő.
Ketten írták le a szakmailag tökéletes választ, a 73 %-os, és a 78 %-os válaszoló. Nekik külön gratulálok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!