Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Miért pirosodik (változtatja...

Grodd kérdése:

Miért pirosodik (változtatja meg színét) a gyümölcs, amely érik?

Figyelt kérdés

A minap magammal filóztam, hogy ugye a gyümölcsök (de még a zöldségek) 99%-a zöld, mikor még éretlen. Ez a klorofill festékanyag miatt van, hogy a fejlődő növény minél több energiát tudjon kinzerni a Nap fénysugaraiból. Na de aztán, mikor beérik a gyümi, miért válik pirossá? Kékké, lilává, feketévé, sárgává.. lényegtelen. Gondoltam a szaporodókészségre. Mert minél élénkebb egy gyümi színe, annál könnyebben észrevehető és ezért az állatok megeszik azt. De a bélrendszerükben, savak, lúgok, baktériumok hatására a mag elpusztul. Tehát, mikor az állat űrít, a "kirakott" magból nem nő új növény.

Vegyük pl. az almát. Vannak nagyon erősen vöröses színű almák, mégis a húsuk sárgásfehér. Wat?!

Szóval ha van elképzelésed, kérlek, oszd meg velem, mitől piros az eper, málna, ribizli, alma, dinn... hoppá! A dinnye! A dinnye hülye. o_O Kívül zöld, belül mégis vörös. Akkor csak nem lehet a figyelemfelkeltés. Hiszen az állat nem tudja, mikor érett egy gyümölcs, ha nem látja. Szóval ja, ez egy nagy rejtély számomra, melyet szeretnék tisztázni. Ha van ötleted, hadd lá' ;)



2015. máj. 5. 19:26
 1/5 anonim ***** válasza:

Az élénk szín arra jó, hogy az állat ebböl "tudja", hogy a gyümölcs érett, meg lehet enni.

A megevett magok nem pusztulnak el az emésztörendszerben (kivéve, ha szétrágja az adott állat), ha csak lenyeli, akkor éppen hogy elönyös a növénynek, mert az emésztörendszerben fertötlenítödik, illetve felpuhul a héja, tehát könnyebben csírázik. Mivel az ürítéskor nemcsak a mag távozik, ezért a kikelö növénykének már egyböl ott van egy adag tápanyag, és könnyebben indul fejlödésnek.


A dinnyének éppen az az elönyös, ha nem eszik meg, mert elég sivatagos területen él, ahol a magok víz hiányaban nem tudnának kikelni. Éppen ezért azt "találta ki", hogy a belsejében tárol sok vizet, és a magok még a gyümölcs belsejében elkezdenek kicsírázni, és amikorra már elég nagyok, akkorra a dinnye héja alul elrohad, a magok meg átnönek rajta direkt a talajba.

2015. máj. 5. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ötletelés biztos lesz, de én a tényekre hagyatkoznék:


[link]

2015. máj. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Az első válaszolóhoz: You got me! Teljes mértékben megválaszoltad, amit szerettem volna. Most, hogy így leírtad, elég logikusnak tűnik. Bár én nem tudtam, hogy a mag nem pusztul el a bélrendszerben. És a dinnyéről sem tudtam, hogy belül kezd el csírázni a magja, így táplálva magát "anyatestéből". De az ember holtig tanul. :D Köszönöm válaszodat.
2015. máj. 5. 19:48
 4/5 anonim ***** válasza:
Örülök, ha segített neked a válaszom. (Nekem ez a hobbimba tartozó téma, ezért tudtam róla)
2015. máj. 5. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Én meg azért, mert jártam iskolába.
2017. jan. 12. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!