10-esnek.
Kérlek nézz utána állításaidnak, ami a 3-as kommentben elhangzik az a bevett gyakorlat a világon mindenhol. Lehet a kisebb gazdaságokban kicsit másképpen működik, de attól függetlenül a végeredmény ugyanaz.
A hím kiscsibe élve-bedarálás, vagy fullasztás meg olyannyira bevett gyakorlat, hogy Németország az első ország a világon, aki idén bejelentette, hogy szeretne felhagyni evvel a gyakorlattal, és előre meghatározni még megtermékenyített petesejt formájában az állat nemét. Kicsit nézz körül a nagyvilágban, vedd le a szemellenzőt ami ezeket mondatja veled.
Earthlings-et érdemes megnézni.
Tehenészetben dolgoztam Németországban. A borjakat még aznap elvittük az anyjuktól, átlagosan 12-24 órán belül. Ezután iglukba kerültek, mindegyikük egyedül. Itt szopókás vödörből kapták az anyjuk tejét, később a tejpótló tápszert. Az anyjukat többé nem látták, az ment vissza a többi tehén közé, igaz a tejét nem használtuk még. A hím borjakat 3-6 hetes koruk körül vitte el egy szállítóautó. Vagy vágóhídra kerültek, vagy más gazdaságokba, ahol még pár hónapot hizlalták, mielőtt levágták őket.
A tyúkokhoz. A "kettős-hasznosítású" fajták tartása a nagyobb üzemeknek nem éri meg. Ez általában kisebb gazdaságokra jellemző, az is igen ritka, mert csak esznek, tojást nem tojnak, és lassan nőnek. Ezért van az, hogy gyakran már kikelésük után kiválogatják és azonnal megsemmisítik a hímeket. Hústermelésre más fajtát használnak, amik extrém gyorsan nőnek, és már alig 40 naposan mehetnek is a vágóhídra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!