Hogy is van ez a tejjel kapcsolatban?
Csomó vegán oldalon azt olvasom, hogy ahhoz, hogy a tehénnek legyen teje, folyamatosan meg kell termékenyíteni és ahogy megszületett a kisborjú, elveszik az anyjától és mesterségesen táplálják, a tejet pedig felhasználják az emberek.
Ugyanakkor nagyszüleim külföldön élnek egy kis faluban és egy helyi bácsitól vesznek tejet, házi tejterméket. Ők azt mondják, hogy folyamatosan kell fejni a tehenet és pont akkor rossz a teje, amikor borja születik. Olyankor nem is tud sajtot, túrót készíteni, mert alkalmatlan emberi fogyasztásra. Akkor hogy van ez?
a nagyszüleidnek van igaza
ki nem állhatom az élharcos vegákat, ők beszélik/terjesztik a legtöbb hülyeséget
félreértés ne essék, a legjobb barátnőm vegetáriánus, de nem hülye...
Ez ostobaság. A tehénnek csak akkor születik borja, ha megtermékenyítik. Az sem igaz, hogy akkor alkalmatlan emberi fogyasztásra a tej, amikor még szopik a borjú. Éppen ellenkezőleg, az öregborjas tehén tejének van mellékíze, ezért ilyenkor már elválasztják a borjút, és elapasztják a tehén tejét, és az állatokkal etetik meg.
A borjak nem csecsemők, akikkel a mai divat szerint tej helyett tápszert etetnek. Addig hagyják szopni, amíg nem tudnak önállóan takarmányt enni. Amit nem szopik ki, azt fejik le, és készítenek belőle különböző tejtermékeket.
Én már ittam frissborjas és öregborjas tejet is. Az öregborjas keserű, ihatatlan volt.
Azok a vegán oldalak, amik ezt írják nem lehetnek éppen megalapozottak. Én vegetáriánus vagyok, de ekkora baromságot még életemben nem olvastam.
A nagyszüleimnek voltak tehenei, és úgy van, ahogy másodjára írod: amikor borja születik, nem jó a tej. Később ha folyamatosan fejik, akkor folyamatosan termelődik a teje, ezt adják el!
De ha belegondolsz, minden emlősnél így van ez, az embernél is. Régen ugyebár voltak a szoptatós dadák, nekik azért volt 10-20-30 éven át mindig tejük, mert egyszer szültek, szoptattak, majd foglalkozásszerűen szoptattak később, így a tejtermelődés nem maradt abba. Ennyi az egész titka.
Az egyetlen dolog, amibe a vegán oldalnak igaza van az az, hogy a bojat hamar elválasztják (amint lehet) és tápot vagy tápfolyadékot kap, amikor már képes annak elfogyasztására.
Vegyük sorra!
A tehén megellik, ilyenkor van a föccstej, vagy kolosztrum, amire a borjúnak szüksége van a bélszurok eltávolításához, ill. a világra jövetel utáni időszak áthidalásához. Ezt a tehén az ellés után 8-12 napig termeli. Ez egy sűrű, magas zsírtartalmú,vitaminokban gazdag anyag, amit a borjú a mesterséges neveléskor is megkap, valóban nem alkaklmas emberi fogyasztásra. Ezután tejtermelő teheneknél a borjút elválasztják az anyjától, mesterségesen nevelik, az anyatehenet fejik, az ellés utáni első-második ivarzásnál újra termékenyítik. A laktációs(tejtermelő) időszak 300-305 nap, ekkor a fejés csökkentésével elapasztják, és a szervezet felkészül az újabb szülésre.(ellésre)
Ez a laktációs időszak alatt fejt tej kerül a boltokba.
A hústermelő teheneket nem fejik, ott a borjú a hozam, ő hasznosítja a tejet.(pl. a Limizin, Charolaias, fajtáknál)
-volt állatenyésztő-
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!