Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Bizonyos amerikai import...

Bizonyos amerikai import élelmiszereket miért árulnak a piaci ár sokszorosáért, míg másokat nem?

Figyelt kérdés

Emlékszem sok évvel ezelőtt, mikor még nem voltak itthon kaphatóak, egy importtal foglalkozó boltból vettem Oreot és Dr Peppert, nem kiemelkedő áron és ez igaz manapság is, mióta hivatalos forgalmazás zajlik. Egyéb amerikai import termékek szintén normális áron vannak, pl. bourbon. De nyilván mondhatnék sok mindent még. Nagykerár + haszon + importdíj, nyilván kissé drága, de nem vészes, normális.


És akkor vannak egyéb termékek, amiknek horror ára van. Két legjobb példa talán a juharszirup és a szárított marha. Mindig mikor meglátom az akciós újságokban, a fejem fogom, hogy mégis mitől lesz a juharszirup 15 ezer/liter, meg a szárított marha 30-40 ezer/kg.


A juharszirup még alapvetően érthető is lenne, mert elég pici régióban termelnek csak juharszirupot, meg nem is olyan egyszerű/gyors az előállítása, szóval akár indokolt is lehetne a magas ár, VISZONT mindez nem sokat ad hozzá a sztorihoz, mivel az USA-ban olyan 3200 forint körül van litere (google információk szerint), ami eleve nem olyan sok, ráadásul ötöde az itthoninak.


A szárított marhahús pedig végképp kiveri a biztosítékot. 30-40 ezer körül megy kilója, sőt, láttam már 60 ezerért is. A marhahús nem a legolcsóbb, ez is igaz, na de hogy nem is a legértékesebb marhafajták legértékesebb részeiből készítik, az is köztudott. A hús értékén kívül meg semmi nincs benne. Ki van szárítva, meg fűszerezve, ezek értéke közel nulla, a valós értékének 99%-a a marhahús.


Ha az itthoni forgalmazók dobják így fel az árukat, akkor nem értem, hogy miért pont ezekét, más termékekét pedig nem. Ha pedig netán valami speciális import-export törvény hatására szállnak így el az árak, akkor sem értem, hogy miért pont ezekét. Sőt, igazából még itt is érthető lenne a juharszirup, de a szárított marha már nem igazán.


Szóval ezeknek az ára miért ilyen eszméletlenül magas?


2022. szept. 17. 10:42
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A Dr. Pepper és az Oreo azért tud olcsó lenni, mert már Európában (is) gyártják őket.

A beef jerky az még USA-ban is baromi drága, ha egységáron nézzük.


[link]


Oda van írva, 24-27 dollár egy "pound"-nyi beef jerky ára. Ez kilogrammra felszorozva 55 dollárra jön ki. Az több mint 22 ezer forint kilónként. Ez lenne az olcsó?


Ahhoz, hogy hozzád ez eljusson, ide kell szállítani a tengerentúlról, importvámot kell fizetni, 27% áfát kell fizetni, céget kell fenntartani.


Egyébként, a Walmart a legnagyobb volumenű felvásárló az USA-ban, ezért olyan beszerzési árakat tud kialkudni, mint senki más a piacon. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a magyar forgalmazó által igénybe vett amerikai nagykereskedés árai magasabbak is lehetnek, mint a Walmart kisker árai.


Tehát, nem kicseszésből árulják olyan drágán, hanem mert a valós költségek és a méltányos mértékű haszonkulcs összeadása után ez az ár jön ki. És még is így próbálnak egymás árai alá menni a boltok, de van egy alsó határ, ami alatt már nem rentábilis a dolog. Te üzemeltetnél veszteséges vállalkozást csak azért, hogy véletlenül se legyenek méltatlankodó kommentek az interneten? Na, ugye.

2022. szept. 17. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként a beszerzési láncban lehetnek további szereplők is, ami további költségnövekedést jelent. Tehát, a magyar kereskedő nem az amerikai nagykereskedőtől veszi, hanem egy további európaitól (akinek a fent említett költségek egy részét szintén be kell kalkulálnia az árba)

Ez az olajos magvak és aszalt gyümölcsök piacán egészen biztosan így működik, volt rálátásom a beszerzési láncra, ami így néz ki: Európai (lengyel) nagykereskedő konténeres nagyságrendben beszerzi az különböző termékeket a világ különböző tájairól (Chilétől a Fülöp-szigeteken át Törökországig). Ettől a lengyel nagykereskedőtől a hazai nagykereskedő megveszi a termékeket kartonos nagyságrendben. Ez a magyar nagykereskedő pedig eladja a magyar kiskereskedőknek a kartonokat, akiktől te kimérve megveszed a magvakat és aszalványokat a piacon. Az előre csomagolt dolgoknál más a helyzet, de ott sem a termelőtől veszi meg a csomagoló cég... Ezzel csak azt akartam érzékeltetni, hogy a te beef jerkyd is több kézen megy át, amíg elér hozzád. És ezek a kezek profitot akarnak realizálni, hiszen ez a kereskedelem lényege.

2022. szept. 17. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

#1 "Oda van írva, 24-27 dollár egy "pound"-nyi beef jerky ára. Ez kilogrammra felszorozva 55 dollárra jön ki. Az több mint 22 ezer forint kilónként. Ez lenne az olcsó?"


Jogos, annak az árát nem számoltam át, mint a juharszirupét. Ugyanakkor egy rossz példa önmagában nem sokat tesz a kérdésért/kérdés ellen.


#2 "a te beef jerkyd is több kézen megy át, amíg elér hozzád. És ezek a kezek profitot akarnak realizálni"


Ez így önmagában szintén nem válaszolja meg a kérdést, mert még mindig ott tartunk, hogy egyes dolgok, sőt, a LEGTÖBB dolog az relatív olcsó és itt nem csak azokra gondolok, amiknél nyitottak az amcsi cégek európai gyártást is. Például itt ül mellettem egy üveg bourbon, kizárólag Kentucky-ban van főzde. Az mondjuk kicsit az érvelésem ellen szól, hogy Spanyolországban palackozzák az európai kínálatot, de ez nem változtat az áron, egyszerűen csak más palackozza, máshol kerül rá a palackozás ára, a végösszeg ugyanannyi. Ráadásul ez alkohol, amire SZERINTEM még extra vám is kerül, hogy zárjegyet kapjon. Mégis 7000 egy üveg, ami az USA-ban 5500, pedig itt is sok kézen átmegy: Kentucky-ból a spanyol palackozókhoz, onnan a forgalmazóhoz, onnan a boltok polcaira.


Ja meg ha már #1 szóba hozta az amerikai termékek itthoni gyártását: nem véletlenül kezdtem úgy a kérdésemet, hogy az Oreot és Dr Peppert amikor először vettem, akkor Európában nem volt még sem gyártás, sem forgalmazó, hanem egy importcég hozatta be őket az USA-ból, szóval ugyanúgy rákerült az import ára, mégsem voltak elszállva az áraik.

2022. szept. 17. 12:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!