Miért nem tüntetik fel egyes édességeken, h alkoholt tartalmaznak?
Pl a trüffelkrémes Tibi csoki.
A trüffelkrém alapból nem tartalmaz alkoholt, a csokin sincs feltüntetve, csak az összetételek átbogarászásából derül ki, h alkoholos meggyet és alkoholt tartalmaz.
Nincs erre törvény, h jól láthatóan jelezni kell a csomagoláson?
#10, nyilván ehhez is értesz, és Te tudod jól (legjobban), ezért itt rögtön hagyjuk is abba!
BUÉK
tegnap 15:30
A diszulfirámra gondolsz, és nem okoz "nagyon súlyos alkoholmérgezést", csak egy durvább másnaposságnak megfelelő acetaldehid-mérgezéses rosszullétet, de azt sem ilyen tizedgrammos mennyiségektől, ugyanis a gyógyszer csak a bevitt alkoholból keletkezett acetaldehid-mennyiség lebomlását akadályozza meg, nem pedig valami bomba, amit az alkohol aktivál.
A betegnek természetesen az a jó, ha a hozzátartozóival együtt jól beszaratják, hogy belehalhat, ha egy csepp alkoholt is fogyaszt rá. Ezért szokták bőr alá is ültetni, mert arra a mennyiségre akár inni is tudna, de annyit attól is érez, hogy megijedjen egy fél sör után. Persze, ha a szájon át szedett diszulfirámra lehúznál fél üveg vodkát, akkor lehetne akár halálos is, de mivel "csak" 5-10 szer magasabb acetaldehid-koncentrációt okoz, elég nagy mutatvány lenne véletlenül életveszélyes állapotba kerülni tőle.
#13, bár tökéletesen igazad van, ezzel együtt fenntartom, hogy az élelmiszerekben nem ártana jól látható helyen feltüntetni, ha alkoholt tartalmaznak, ugyanis nem kizárólag makk egészséges 25 éves férfiak fogyasztanak bonbonokat, hanem szívgyógyszert szedő aggastyánok, vagy köhögéscsillapítót szedő kisgyerekek is, akiknél súlyos reakciót válthat ki az a minimális alkohol is.
A diszulfirámot szedők (pl. Antaethyl) között gyakori a gyengébb egészségi állapot, és egy teljesen váratlan, nagyon erős másnaposságot nem kívánunk senkinek.
A betegtájékoztatóból:
"Ezek a reakciók egyénileg különböző erősségűek lehetnek és 30 perctől több órán keresztül tarthatnak. Súlyos esetekben, fokozott alkoholfogyasztás után kifejezett vérnyomásesés, ájulás, szívritmuszavar, szívinfarktus, szívműködési elégtelenség, légzési működés csökkenése, agyvizenyő, az agyhártyák vérzése, görcsök, eszméletvesztés fordulhat elő. Hirtelen haláleset is bekövetkezhet."
ma 08:0
"Minimális" és "mininális" hatalmas különbségek vannak. Olyan nincsen, hogy akármilyen kis mennyiségű alkohol veszélyes lehet valalkire, mert akkor A4 listájuk lehetne róla, hogy mi mindent nem ehetnek csak az alkohol miatt. Akik számára fontos lenne feltüntetni az alkoholt, azok az erjesztett élelmiszerektől is távol tartják magukat? Nem beszélve a házilag erjesztett/savanyított élelmiszerekről, amikben akár 1-2% alkohol is lehet!
Még egy bolti kefirben is van annyi alkohol, mint egy olyan bonbonban, amihez olyan keveset használtak, hogy érezni sem lehet rajta. Lehet, hogy tényleg én vagyok tájékozatlan, de nem hallottam még olyat, hogy a beteget a gyógyszerei miatt eltiltják az erjesztett élelmiszerektől.
Az olyan bonbonokat, amikben nem teljesen jelentéktelen az alkohol, mindenki kimontottan alkoholos bonbonként ismeri, na ezekből mindössze úgy fél kilót kéne bezabálni, hogy az ember egy üveg sörnél tartson, de ezeken rendesen érezni is az alkoholt, ha a csomagoláson esetleg nem tűnt volna fel a konyakmeggy vagy a likőrös üveg képe.
A betegtájékoztató is "fokozott alkoholfogyasztásról" ír, nem bonbonról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!