Melyiket,támogatnád,vásárolnád a műanyag,alumínium dobozos,üveg italos termékeket ?
Az igaz hogy,az alumíniumot,lehet újra hasznosítani na nem a végtelenig .
Akkor onnan,fogjuk meg a kérdést melyik előállítása egyszerűbb tehát mire termék lesz belőle .
Lásd.-Üveggyártás
-Alumíniumgyártás
-Műanyaggyártás
És akkor innentől,számoljuk a költségeket,és előállítási terheit .
Szerintem azért is kár ennyire elköteleződni valami mellett, mert ezek sok esetben nem alternatívái egymásnak.
Mondjuk befőtteket, savanyúságokat , soha nem fognak alu dobozba tenni.
Úgyhogy végülis kb mindegy, szerintem nem ezen van a hangsúly, hanem az egész rendszer kialakításán, mennyire hatékony.
Nyilván a műanyagnál minden százszor jobb, akinek ezt magyarázni kell, az nem ért hozzá. Se maradéktalanul, se végtelenszer nem lehet újrahasznosítani, a végeredmény előbb utóbb 100%-ban a környezetszennyezés.
Az un. "lebomló" műanyag jelenleg szimpla parasztvakítás, mert ami mikroműanyaggá bomlik, az már elvileg lebomlott, gyakorlatilag meg akkor kezd csak igazán teljes erővel mérgezni.
Az alumínium ilyen formában szintén nincs a természetben, és maximum a felnik közt minősül könnyű fémnek, élettani szempontból nehézfém, és súlyosan terheli a környezetet, miután kikerült az újrafelhasználás rendszeréből, hiszen rá is vonatkozik, hogy se 100%-ban, se végtelenszer, nem lehet újrahasznosítani.
A 3 közül egyedül az üveg természetes anyag, ami nem terheli a környezetet, hátránya, hogy brutálisan sok idő alatt bomlik le, gyakorlatilag emberi léptékkel nézve, mondhatjuk, hogy nem bomlik le. (több millió év...)
Szóval én azt mondom, hogy ha a gyakorlati hasznát nézzük, akkor mindegy, hogy üveg, vagy alu, ennél fontosabb a felhasználásának a kialakított rendszere, hogy minél nagyobb arányban kerüljenek vissza újrafelhasználásba, és az is legyen jóval hatékonyabb!
Ezek a dolgok, amik manapság még csak gyerekcipőben járnak!
Lehet példálózni Németországgal, csak mi nem ott élünk. Itt nem hogy a műanyagnak, még a befőttes üvegeknek sincs betétdíja, és én pl. konkrétan tudok olyan 50.000-es lakótelepről, ahol még csak a szelektív gyűjtés se megoldott, tehát ingyen se lehet kidobni úgy, hogy esély legyen újra felhasználni, csak megy a közösbe.
Erre szoktam mondani, hogy a magyarok mindig mindennek csak a karikatúráját tudják megcsinálni.
Betiltják a szívószálakat, hurrá, látványos parasztvakítás, az igazán nagy volumenű dolgokban a háttérben meg középkori a színvonal.
Tokaj hegyalja.... tájvédelmi körzet, világörökség része, kiemelt, világhírű borvidék, hungarikum, védett márkanév, hagy ne soroljam...
Közepén egy akkora szemétégetővel, hogy 10 kilométerre érezni!
És akkor örüljünk, mint majom a farkának, hogy nem szénerőművet építettek oda, mert az is tervben volt!
Az a szégyen, hogy 100 ilyet tudok mondani!
Itt kéne kezdeni ezt a történetet, az alapoknál, nem a finomhangolásnál!
Tudjuk, hogy létezik, azt is, hogy még ott is kísérleti fázisban van, ahol adott a lehetőség a használatára, de itt is a rendszer kialakításában van a kulcs, attól, hogy ez a gyakorlatban globális szinten működjön, fényévekre vagyunk.
Kb ahhoz tudom hasonlítani, mint az olyan témájú műsorokat, hogy majd a Marson alakítunk ki kolóniát, ha ezt a bolygót már szerte szét b@sztuk.
Egyelőre ahhoz, hogy egy valóban megvalósuljon, sehol nem vagyunk, másrészt nem arra kéne koncentrálni, hogy "mi lesz ha" hanem alapból nem kéne szétcseszni!
Hasznosak a baktériumok, ott, ahol bevethetőek, de a megoldás az, hogy ne kelljenek a baktériumok, nem pedig az, hogy sz@rjuk magunkból a műanyagot, mert majd a baktériumok elintézik.
Ha hangyányit belegondolsz az anyagmegmaradás törvényébe, az az anyag attól még barmira nem vész el!
Mi lesz a baktériumokkal? Mi lesz velük, ha azok is elpusztulnak, vagy ha azokat eszi meg valami, mert beindul egy tápláléklánc?
Nem szabad elbagatellizálni ezeket a dolgokat!
Az óceánok élővilágának a léte és fennmaradása , legnagyobb részt egy szimpla algavirágzással kezdődik! Az az alapja mindennek!
Ha az összes műanyagot a baktériumokra bíznánk, annyi lenne belőlük, hogy az sokszorosa annak az algamennyiségnek, ami több óceán táplálékláncának az alapját képzi!
És ez baromira nincs meg következmények nélkül!
"Lehet példálózni Németországgal, csak mi nem ott élünk. Itt nem hogy a műanyagnak, még a befőttes üvegeknek sincs betétdíja, és én pl. konkrétan tudok olyan 50.000-es lakótelepről, ahol még csak a szelektív gyűjtés se megoldott, tehát ingyen se lehet kidobni úgy, hogy esély legyen újra felhasználni, csak megy a közösbe."
Meg kéne oldani, és nem csak a szájkaratét nyomatni évek óta! A kommunizmusban minden üvegre volt betétdíj, nem tudom miért törölték el! /nem sírom vissza a rendszert, de van ami akkor jó volt/
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!