Honnan tudom melyik a jó bor?
Még ha amatőrül is hangzik, de az ára valamilyen szinten reprezentálni fogja, hogy mennyire "számít jó bornak". De ha nem vagy nagy boros, lehet hogy rossznak éreznéd... Szerintem kezdetben ne igyál túl száraz borokat. De teljesen édesnek sem kell lenni. Pl. én szeretem a félédes vagy esetleg félszáraz (fehér)borokat. Pl. szürkebarát könnyen tud folyni az ember torkán, de egy debrői hárslevelű szintén tök jó választás lehet. Még 1000Ft sem lesz valószínűleg, mégis finom. Ha bírod a szárazakat, akkor meg pl. a cserszegi fűszeres. Az zamatos bor. Ha meg nagyon édes párti lennél, akkor meg mondjuk tokaji szamorodni. Ezek mondjuk fehér borok. De nagyjából a vöröseknél is így meg lehet találni árcímke szerint. Javaslom, hogy ne próbálj azért "sznobkodni", hanem kóstolj meg több félét, alakítsd ki a saját ízlésed! Kóstolj meg olcsóbbakat is, de azért 400Ft-osig nem kell lemenni, meg a palackosig (bár valakinek az is ízlik, vagy elmegy fröccsbe, forraltborba).
Ha már a borok neve alapján tudni fogsz párat, hogy mi az ami ízlik, akkor már keresheted a hasonlókat. Az 1. amit ugye megnéz az ember, az hogy fehér vagy vörös és hogy mennyire édes vagy száraz. Ez után következnek az olyan jellegek, hogy inkább fűszeres íze van-e, gyümölcsös-e, vagy "lágyabb", kevésbé fűszeres... Én pár éve borozgatok, de eddig az évszámot sosem figyeltem nagyon, és szerintem ahhoz, hogy azt valaki figyelembe vegye, már egész nagy tapasztalat kell. Laikusként inkább csak annyit lehet érezni, hogy idei, friss bor-e, vagy tavalyi, vagy régebbi, esetleg hogy nagyon régi. De azt, hogy 2002-es vagy 2003-as szüretelésű-e, azt szerintem csak sok év után fogod tudni megmondani, ha nagyon belemész a témába... Persze, utána lehet nézni, hogy melyik volt kimondottan rossz vagy jó év a borokra... Vagy ha mondjuk van szőlősgazda ismerősöd, akkor ő is valószínű el fogja panaszolni/dicsekedni/mondani, hogy milyen év volt mondjuk a tavalyi, milyen lesz az idei. Viszont a nagy (és jó) gazdák mindig igyekeznek a legjobbat kihozni a borukból, és a mennyiség helyett a minőséget tartják szem előtt, így a bor készítése során az eljárásokat úgy fogják finomhangolni, hogy lehetőleg ne vegyél észre nagy különbségeket az évek között.
Ha el is tekintünk attól, hogy neked konkrétan mi ízlik, akkor sem lehet a címkéről megítélni, melyik a jó minőségű bor.
Abszolút lehetséges, hogy egy 2500 és egy 2600 Ft-os bor közül az utóbbi lényegesen rosszabb legyen, és ezt a címke önmagában nem árulja el.
Mint a legtöbb alkoholos italnál, itt is csak a konkrét tapasztalat segít, a piac és a pincészetek ismerete – a Te szempontodból: a hozzáértők tanácsa. Ha megmondod, mit akarsz és mennyiért, akkor egyesek tudnak majd konkrét borokat ajánlani.
Tegnap volt balszerencsénk a húsvéti ebédnél egy hamisított Bock Cuvée-vel (8000 forintos bor, rokon dicsekedett hogy tud 5500-ért szerezni valahonnan és adott egy üveggel ajándékba), az illatánál meg az első kortynál nem az tűnt fel hogy milyen íze van, hanem hogy milyen íze nincs, a jó boroknak jellegzetes kellemes illatuk van, néha még a tönkrement jó boroknak is az illata kellemes marad tovább, az ízükről meg egy korty után is lehet mondani valamit, ennek az első kortynál se íze se bűze nem volt aztán 3-4 korty után a bűze már kezdett előjönni, valami 500 forintos lőré (talán kékfrankos) volt, pont nem olyan rossz hogy ha valaki sznobizmusból veszi jó ízűen megigya, mi fél-fél pohár elfogyasztása után kiöntöttük az üveggel.
Kérdező, ha viszonlyag kevés tapasztalattal szeretnél jól bort vásárolni, azt javaslom borászatonként kóstolj meg egy bort, ha azzal úgy érzed hogy jót vettél jó áron akkor valószínűleg ugyanannak a borászatnak a többi borában sem fogsz csalódni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!