Kevésbé lesz -e metiles az otelló-izabellám, ha ledarálás után hamarosan (1-2 nap múlva) kipréselem?
Valszeg, mivel az alkoholos italokban a pektinben kötött metanol jelenik meg, az pedig a gyümölcshúsban van.
Másrészt viszont egy normálisan elkészített borban semmilyen szőlőből nincs ártalmas metanoltartalom, ezt szakirodalom is megerősíti. A pálinkában pl. jóval több metanolt engedélyeznek (nemcsak literre, hanem alkoholfokra számolva is), mint ami bármilyen direkttermő borában van. Nem a metanol miatt tiltják az EU-ban a belőlük készült bort, hanem Európa évszázados bortúltermelési problémái miatt.
Igazából a metil igaz, de a fő gondot nem a metil alkohol, hanem metil antranilsav okozza. Ez felelős ugyanis a direkt termő fajták jellegzetes róka ízéért. A metil antranilsavnak nincs különösebb egészségkárosító hatása, csak elrontja a bor ízét és illatát.
A pektin bomlásából származó metilalkohol mennyiség is nagyobb a direkt termőkből készült borban, és jól olvastad, valóban a héjon erjesztés során jön létre (egyébként nemcsak a direkt termők esetén). Ha 1-2 napon belül kipréseled, semmi gondot nem fog okozni.
Miért tiltják?
Nem uniós találmány a direkt termő szőlőkből készült bor tiltása. Magyarországon már a két világháború között is tiltva volt. Ki is verették az szőlőt, ha a finánc rábukkant.
Azért tiltják, mert a róka íz nem kívánatos a borban. A direkt termőből készült borokat a borászok szívesen "házasították" egyéb boraikhoz, mivel olcsó volt és szép volt a színe. A hatóságok (és a minőséget előállító borászok) attól tartottak, hogy a róka íz teret nyerne, elfogadottá válna a nemesebb borok között is, és a vásárlók egyszerűen hozzászoknának. Védendő a nemes fajtákat, inkább betiltották a direkt termőket.
(zárójelben, szerintem helyesen tették, viszont otthon remekül el lehet vele "játszani")
:)
Ez nem annak a szegény rókának az íze, ami ott pusztult és nem is a túlzott borfogyasztás után előkerülő másik rókáé. Igazából semmi köze a rókához. A direkt termők amerikai nemesítések, és az angolban a vadszőlőt fox grape-nek hívják (állítólag vonzza a rókákat, ld. savanyú a szőlő mese). A direkt termő pedig azért vadszőlő, mert nem kell oltani
A foxy, vagyis rókás íz, ezt a jellegzetes vadszőlős ízt jelenti a borban. Akkor lehet érzeni, amikor az ember megkóstolja a bort. Engem egy régi arcszeszre emlékeztet...
Legyen hát, még szép! :)
Sok sikert hozzá!
"Másrészt viszont egy normálisan elkészített borban semmilyen szőlőből nincs ártalmas metanoltartalom, ezt szakirodalom is megerősíti. "
?
Pont hogy van. Sőt egy sima almát ha megeszel abban is van valamennyi metanol.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!