Sörsűrítmény otthoni sörfőzéshez?
Vegyük a jobb arányt: 4500/20 liter = 225 Ft/liter
Tényleg otthon akarsz pancsolni?
A tapasztalat szerint egész jó söröket ad, de úgy kalkulálj, hogy hamarosan át akarsz majd állni a malátára. „Egész jó” alatt pedig a magyar 200 forintos nagyüzemieknél jobbat kell érteni.
11-02 14:30
112 forint/0,5L egy korrekt sörért (amilyen a boltban általában 250 fölött keződik) az asszem elég jó. Már annak, aki nem két sört iszik évente.
11-02 16:14
Tényleg? Kristálycukorból csinálsz „sört”, és csodálkozol, hogy szar?
"de úgy kalkulálj, hogy hamarosan át akarsz majd állni a malátára."
Ezt kifejtenéd?
Elég réi kérdés, és azóta valószínűleg már vagy főzöl, vagy rég elfelejtetted hogy akartál ilyet csinálni.
( rengeteg kérdésemre kapok választ régi gyakorikérdés válaszokból, ezért írok )
Szóval kb 200 Ft/ korsó most, egy jófajta sűrítmény sör. Ez egy átlag láger sörhöz képest nem kevesebb mint ha megvennéd a boltban. Ha más típusú söröket is szeretsz, Pl: IPA APA Porter, Stouth akkor lényegesen olcsóbban jössz ki a sűrítményekkel. Ezen kívül ez egy igen szép hobbi.
pl. a horgászok is jobban jönnének ki anyagilag ha megvennék a halat mintsem hogy az idejüket "pazarolják" a tóparton...
Ez igaz lehet, hogy sokaknál ez belépő, aztán vágynak arra, hogy saját ízlésükre szabják a sört (látom különböző fórumokon a hozzászólásokban), de én pl. 2 éve használok sűrítményt, nekem megfelelő! Pálinkafőzés a hobbim, e mellé nem fér bele a "kedvbe" az, hogy sörfőzéssel is foglalkozzak 5-6 órán keresztül, plusz ugyebár a palackozás, szintén idő. Szóval nekem tökéletesen megfelel a gyártó ízlése, így is lényegesen jobb és lényegesen testesebb sört kapok, mintha a boltban venném meg az ivósörök bármelyikét. Persze lehet kapni jobbat náluk, de az többnyire kézműves, 4-900 forint körüli áron. DE, ha úgy vesszük, az egyik közeli mikrosörfőzde IPA-ját tökéletesen hozza a Mangrove Jack's Pink IPA-ja, megszólalásig ugyanaz, abból egy üveg 950 forint, ebből egy üveg 160 forint.
Ezzel semmi dolog nincs, mint kell egy erjesztőedény, azt kifertőtleníted minden alkalommal, beleöntöd a sűrítményt, 3L forró vízben feloldasz 1kg cukrot/sörcukrot, majd azt ráöntöd, elkevered és mehet rá 19L hideg víz, majd a hozzáadott élesztő. Fél óra alatt kényelmesen kész van. Aztán a palackozás kicsit több, az 1-1.5 óra.
Azóta ott tartunk, hogy kb. 5-6 ezer forintba kerülnek a sűrítmények, melyből 23L sör jön ki, azaz szállítási költséggel együtt 1 üveg sör 160 forint. Ebben a kategóriában még csak sörnek mondható valamit sem kapsz. Sűrítményből viszont abszolút iható, kellemes, testes söröket lehet kihozni. Komlózással meg azért némileg bele lehet szólni az ízvilágba is, de elképesztően sokféle sűrítmény van, több év, mire végigpróbálgatod. Nekem ez így megfelelő, nem piszkál a gondolat, hogy nekiálljak főzni! Nem zárom ki a lehetőséget, lehet egyszer megpróbálom valami gyümölcs tekintetében irdatlan hitvány évben, de hogy abból nem lesz rendszer, az a biztos, nem hogy az, hogy arra állok át.
Az első hsz-ban lett említve az, hogy 1-2x használja majd aztán félredobja, hogy inkább főzze... Ha főzöd, ahhoz kellenek eszközök, a cefrézéshez pedig ugyanazok az eszközök, sokkal több idő, én úgy gondolom, véleményem szerint a főzés az, amire rálehet unni, nem a sűrítményes sörre, ami tényleg megoldható akár egy erős munkanap után is.
Régi kérdés, csak a teljesség kedvéért megemlíteném, hogy vannak nagyon eredményes törekvések extra rövid főzőnapra is, simán lehet félórás raw (más néven no boil) receptet tolni úgy, hogy csak nagyon kis mennyiségű sörlé forr épphogy elegendő komlóval, szintén félórát. BrewFather gyönyörűen kiszámolja ezt, arra kell figyelni, hogy a kis mennyiségű folyadékban a gyakorlatban 90 körüli a maximum elérhető IBU, ez oszlik el az egészben végül, tehát ha belövöd 100-ra a komlózást, akkor lesz stabil a kesere, amennyiben kellően pontos a forralt mennyiség is minden alkalommal.
Gyorshűtéssel se kell vesződni, nochill egy megfelelően teletöltött HDPE kannában meglepően jól megoldja, minimális (kb semmi) oxidációval, ha sikerül egész jól kiszorítani a levegőt. A kannában hetekig el tud lenni gond nélkül, szóval pár napot simán késlekedhetsz az erjesztőbe borítással, bár ilyenkor lehet egyfajta egészséges paranoia kicsit 80 fok fölé melegíteni kannába fejtés előtt.
Marhajó videók vannak egyébként, kimondottan ilyen short vagy épp minutes, half hour, one hour brew day keresésekre, találékony egy elfajzott jószág a sörfőző. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!