Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » A tannat borfajtát ismeri valaki?

A tannat borfajtát ismeri valaki?

Figyelt kérdés
Nem rég ittam Heimann Stílusgyakorlat 100%TANNAT (2014) nevű borát, ezzel a fajtával még nem találkoztam korábban, de a mély színe lenyűgözött, egyetlen példa alapján nem tudok képet alkotni a teljes fajtáról, az érdekelne hogy mit lehet kihozni belőle.

2016. jan. 9. 11:45
 1/6 Mojjo ***** válasza:

Nem tudok róla, hogy Magyarországon bárki más foglalkozna Tannat-al. Ami azt illeti, Heimannék több, Magyarországon nagyon ritka, vagy rajtuk kívül egyáltalán nem termesztett, külföldi fajtával is foglallkoznak - amennyire tudom, Gál Tibor beszélte rá őket ezekre, még jó régen. (Az a tragikus sorsú Gál Tibor, aki a most "Gál Tibor"-ként ismert bortermelő apja volt, és aki egri, de akár magyarországi viszonylatban is rengeteget tett a borért, és aki a külföldi szőlőfajták meghonosításában hatalmas fantáziát látott.)


Mindenesetre igen, amennyire tudom, ez egy tanninokban, antocianinekben gazdag fajta, tehát markáns, sötét színű bort ad. A 2014-es év nem kedvezett az ilyen jellegű boroknak, szóval ha jó bort sikerült kihozni még abban az évben is a fajtából, akkor igen izgalmasak lehetnek majd a további évjáratok.


(Amúgy nem hiszem, hogy itt lenne _bárki_, aki ivott már Tannat-ot, vagy ha igen, akkor nem ugyanaz lenne, amit te is kóstoltál. Franciaországban termesztik a fajtát ugyan, de ha valaki francia bort szeretne inni, kb az utolsó utáni gondolata a Tannat. Ezen kívül Uruguay fő fajtája, csak éppen Uruguay gyakorlatilag semmit nem exportál, szinte csak belföldi piacra termelnek. Magyarországon meg Heimannékon kívül meglepne, ha bárki más foglalkozna a fajtával.)

2016. jan. 9. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Mojjo ***** válasza:

Amúgy, ha lenyűgöznek a mély színű borok, akkor próbálkozz a Turánnal. Az egy magyar fajta, festőlevű szőlő, ami azt jelenti, hogy a többi kékszőlőfajtától eltérően nem csak a bogyóhéjban, de a bogyóhúsban is találhatóak színanyagok. Fantasztikusan mély színű bort képes adni. Ráadásul erősen aromatikus fajta, ami kékszőlőknél nagyon ritka - érdekes élmény egy ilyen vörösbort inni. Én eleve a magyar fajták nagy rajongója vagyok, és a magyar fajtákban látom a magyar bor jövőjét, de ettől függetlenül is nagyon jó szőlőnek tartom a Turánt.


Egyre több (főleg Egri, illetve Mátrai) termelő fedezi fel ezt a fajtát és kezd belőle fajtabort készíteni. Mátrából Szecskő Tamás és Losonci Bálint, Csernyik István, de a Centurio borbirtok (Ludányi Balázs) is tervez telepíteni. Egerből a Hegyi-Kaló pince (Hegyi Ádám, Kaló Júlia - igen, ő annak a Kalónak a lánya :) ), Nyolcas és fia pince (neten Nyolcas Ádámként találod meg leginkább, ő a "fia"), Tarjányi Gyula, Demeter Csaba.


Ezek közül elsősorban Szecskő Tamás és Nyolcas Ádám Turánját ajénlom, másodsorban Losonci Bálintét, illetve a Hegyi-Kaló házaspárét. A Csernyiket sajnos még nem kóstoltam - meglepne, ha nem sikerült volna jól, alapvetően megbízható borokat készít a pince. Látatlanban nem ajánlok bort, de a pincét ajánlom, szóval... :) A Tarjányi pince remek borokat készít, de a Turánt pont felvásárolt szőlőből készítik, és vannak bajaik vele sajnos. Demeter Csabának meg egyelőre nem annyira fekszik talán ez a fajta, de ha rá szeretnél próbálni, hajrá :)

2016. jan. 9. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Csinálja több kicsi pince is - akik nincsenek is benne a köztudatban, főleg Eger meg a Mátra környékén.
2016. jan. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Mojjo ***** válasza:

Kedves 3-as!

Tudsz esetleg pár példát említeni, engem is érdekelne :)

2016. jan. 9. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Sajnos nem, konkrét név nem jut most eszembe.
2016. jan. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :-)
2016. jan. 9. 16:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!