A tannat borfajtát ismeri valaki?
Nem tudok róla, hogy Magyarországon bárki más foglalkozna Tannat-al. Ami azt illeti, Heimannék több, Magyarországon nagyon ritka, vagy rajtuk kívül egyáltalán nem termesztett, külföldi fajtával is foglallkoznak - amennyire tudom, Gál Tibor beszélte rá őket ezekre, még jó régen. (Az a tragikus sorsú Gál Tibor, aki a most "Gál Tibor"-ként ismert bortermelő apja volt, és aki egri, de akár magyarországi viszonylatban is rengeteget tett a borért, és aki a külföldi szőlőfajták meghonosításában hatalmas fantáziát látott.)
Mindenesetre igen, amennyire tudom, ez egy tanninokban, antocianinekben gazdag fajta, tehát markáns, sötét színű bort ad. A 2014-es év nem kedvezett az ilyen jellegű boroknak, szóval ha jó bort sikerült kihozni még abban az évben is a fajtából, akkor igen izgalmasak lehetnek majd a további évjáratok.
(Amúgy nem hiszem, hogy itt lenne _bárki_, aki ivott már Tannat-ot, vagy ha igen, akkor nem ugyanaz lenne, amit te is kóstoltál. Franciaországban termesztik a fajtát ugyan, de ha valaki francia bort szeretne inni, kb az utolsó utáni gondolata a Tannat. Ezen kívül Uruguay fő fajtája, csak éppen Uruguay gyakorlatilag semmit nem exportál, szinte csak belföldi piacra termelnek. Magyarországon meg Heimannékon kívül meglepne, ha bárki más foglalkozna a fajtával.)
Amúgy, ha lenyűgöznek a mély színű borok, akkor próbálkozz a Turánnal. Az egy magyar fajta, festőlevű szőlő, ami azt jelenti, hogy a többi kékszőlőfajtától eltérően nem csak a bogyóhéjban, de a bogyóhúsban is találhatóak színanyagok. Fantasztikusan mély színű bort képes adni. Ráadásul erősen aromatikus fajta, ami kékszőlőknél nagyon ritka - érdekes élmény egy ilyen vörösbort inni. Én eleve a magyar fajták nagy rajongója vagyok, és a magyar fajtákban látom a magyar bor jövőjét, de ettől függetlenül is nagyon jó szőlőnek tartom a Turánt.
Egyre több (főleg Egri, illetve Mátrai) termelő fedezi fel ezt a fajtát és kezd belőle fajtabort készíteni. Mátrából Szecskő Tamás és Losonci Bálint, Csernyik István, de a Centurio borbirtok (Ludányi Balázs) is tervez telepíteni. Egerből a Hegyi-Kaló pince (Hegyi Ádám, Kaló Júlia - igen, ő annak a Kalónak a lánya :) ), Nyolcas és fia pince (neten Nyolcas Ádámként találod meg leginkább, ő a "fia"), Tarjányi Gyula, Demeter Csaba.
Ezek közül elsősorban Szecskő Tamás és Nyolcas Ádám Turánját ajénlom, másodsorban Losonci Bálintét, illetve a Hegyi-Kaló házaspárét. A Csernyiket sajnos még nem kóstoltam - meglepne, ha nem sikerült volna jól, alapvetően megbízható borokat készít a pince. Látatlanban nem ajánlok bort, de a pincét ajánlom, szóval... :) A Tarjányi pince remek borokat készít, de a Turánt pont felvásárolt szőlőből készítik, és vannak bajaik vele sajnos. Demeter Csabának meg egyelőre nem annyira fekszik talán ez a fajta, de ha rá szeretnél próbálni, hajrá :)
Kedves 3-as!
Tudsz esetleg pár példát említeni, engem is érdekelne :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!