A bioborok is tartalmazhatnak adalékokat?
Nemrég láttam egy egészségügyi kisfilmet, ahol bemutatták, hogy bár a borok címkéjén nincsen rajta, de tartalmaznak egyéb adalékanyagokat pl. szulfit, édes bor esetén cukor stb.
A bioborokról nem esett szó, csak a konvencionálisról beszéltek.
A biobor kifejezés a termelési technológiára vonatkozik.Tehát a termőterületen a szőlőtőkék kezelése az irányadó.Meghatározott környezetbarát permetszer stb...
A borkészítés technológiája is úgy van meghatározva hogy azok az adalékanyagok amik esetlegesen belekerülnek a borba,teljesen természetesek.Édes bor esetén sem cukor hozzáadásával készül a bor,hanem mustsűrítmény hozzáadásával.Tehát azonos anyag.
Szia!
A biobor, mint kategória hivatalosan nem létező dolog, a bio maximum a borkészítésre felhasznált szőlőre vonatkozhat - ott pedig azt kell érteni, amit a kettes válaszadó írt.
Magyarországon - bár sok országnál szigorúbbak a szabályaink - kismillió adalék kerülhet legálisan a borba. Ha olyan borokat szeretnél inni, amik ezektől mentesek, ne a biobor címkét keresd, hanem megfelelő pincék borait. Két cikket ajánlok ezzel kapcsolatban:
- pinceáron: [link]
- illetve a terra hungarica kezdeményezés: [link]
A pinceáron "kézműves" elveinek többek között az ott jelenlévő (katt a webshop gombra), de természetesen nem csak ott kapható pincék borai tesznek eleget, a terra hungarica elveinek pedig ők: [link] (ha az arckép főlé viszed az egeret, megjelenik a név)
A borok címkéjén azért annyi rajta szokott lenni, hogy szulfitokat tertalmaz - és ami azt illeti ezt a legvegyszermentesebben művelő pincék is elmondhatják magukról. Ez annyit jelent, hogy tesznek némi ként a borba, ami a bor mikrobiológiai tisztaságát, illetve a későbbiekben a stabilitását biztosítja - később fog eloxidálódni pl. Nagyon nagyon kevés pince hagyja ki a ként a borból - magyarról nem is tudok, csak egy-két franciáról. Mindenesetre ez nem véletlenül kerül bele a borba.
Az édes bor pedig - legalábbis értelmes pincéknél, mint pl a linkeltek - nem cukor hozzáadásával és nem is mustsűrítmény hozzáadásával készül, hanem ún. természetes maradékcukor van a borokban. Arról van szó, hogy a szőlőt, amikor leszüretelik, van egy cukortartalma. Ezt a cukrot kezdi el az élesztő lebontani, alkohollá erjeszteni. A must cukortartalma így fokozatosan csökken, az alkoholtartalma pedig nő, viszont az élesztők nem bírják egy határon túl az alkoholt, és meghalnak, leáll az erjesztés. Hogy ez mikor következik be, erősen függ az erjesztőtörzstől, de ha elég magas volt a cukortartalma a leszöretelt szőlőnek, akkor az erjesztés ilyen módon történő természetes leállása után is marad cukor a borban. Illetve le lehet állítani az erjesztést mesterségesen is: hűtéssel, kénezéssel. Az olcsóbb édes borok persze mustsűrítmény hozzáadásával készülnek valóban, mint ahogy azt a kettes írta, de azok valójában inkább "édesített" borok, mintsem édesek.
Köszönöm a válaszokat:)
Döbbenet, hogy azt se tudja az ember mit eszik-iszik valójában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!