Meg lehet inni a bort, ha szénsavas?
Franciaországban a pezsgő egy elrontott borféléből született, a korán beköszöntő hideg miatt idő előtt leállt az erjedés, és csak tavasszal palackozás után indult újra. Ma nem gyártanak így pezsgőt.
A Varga. Az a baj a Vargával, hogy a szőlő nagy részét nem ő termeszti, hanem kilóra veszi meg a termelőktől, ami nem tesz jót a minőségnek, kicsit se. Helyette például a Nyakast tudom ajánlani.
Nyugodtan megihatjátok. Betegséget nem fog okozni a szénsavasság. Ha rossz az íze a bornak, öntsétek ki, azaz ázott papír vagy ázott szőr, szúrós ecet illat / dugós, dohos, ecet íz. De szerintem nem lesz ilyen.
A reduktív eljárás lényege, hogy az oxidáció kizárásával megőrizzék a szőlőben lévő "primér" illat-zamatanyagokat, és azokat átmentsék a borba. Az oxidáció megakadályozásához rozsdamentes acéltartályokban tárolják. Ráadásul rövidebb időn belül palackozzák. Mivel a legtöbben rozéknál ezek a jellemzőit értékelik nagyra, reduktívan készítik. Ez halványabb színt eredményezhet. A bor frissességét olykor minimális mennyiségű, literenként 0,8-1,0 gramm szénsavval tartják karban. Nem kell félni tőle.
Talán a Varga pincészetet nem sértem meg, ha kijelentem, hogy nem a mineralitás jellemző a boraikra. Azaz amit Julianna írt, az sokszor igaz (főleg vulkanikus talajon nőtt szőlő esetében), de nem a Varágék boránál.
Amikor én azt írtam, amit írtam, nem tudtam azt sem, hogy rosé borról van szó, és azt sem, hogy egy Varga-féle borról.
Amit írtam, az általában néhány bor ú.n. "pikáns" ízéről szólt, ami előfordul néhány fajtánál sőt van, hogy eleve ilyenre is szánják őket.
Kérdező, ha erre jársz, majd írd meg, hogy milyen volt a borotok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!