Milyen lehet a fehér whisky?
Különlegességként próbálják elsütni őket jó drágán (minden fehér whisky drágább az adott márka érlelt alapwhiskyjénél), ezért az árukhoz képest mindig röhejesek. Nem véletlenül szokták érlelni azt a whiskyt: anélkül sem feltétlenül rossz, de magában ugyanúgy nincs igazi élvezeti értéke, mint a fehérrumnak. Amerikában ez ilyen egyszer elsüthető újdonság volt az elmúlt 1-2 évben, szerintem odaát már lassan senkit nem érdekel.
A Buffalo Trace White Dog 62,5% 9e Ft/375 ml áron pl. egy nagyon rossz vicc. Szesz-és űrtartalmat figyelembe véve jóindulattal megérne 2500 Ft-ot.
Egyébként egy perverz átmenetet képzelj el a vodka és a alap Jim Beam között, de édes-vaníliás, tölgyes íz nélkül.
Igy van, és nem is az ilyen piában a hiba, hanem ha valami új akkor az soknak nagy csoda. Úgy néznek fel rá mint a mesiásra. Meggondolatlanul. Mert ez most jajj, mert ez lessz, meg milyen lessz, mert ez lessz a menö.
A piac pedig kihasználja a vásárló közönség könnyelmüségét.
ma 16:41
A moonshine nem fehér whisky. Hagyományosan nem gabonából készül, hanem olyan cukros vízből (cukorcefréből), amibe kukoricadarát tesznek élesztőtápnak/ízesítőnek, és két erjesztés között csak újabb adag cukrosvizet öntenek a cefremoslékra (tehát nem a kukoricából lesz az alkohol). Többségükben a mai moonshinerek is ezt főzik. ( [link] ) Nemcsak azért, mert ezt sokkal könnyebb cefrézni, hanem mert a cukorcefre párlata érlelés nélkül sem karcol, ellentétben a valódi kukoricapárlattal.
Szerintem meg a cukorcefréből készült szesz a karcos nem pedig a gabonacefréből, talán meg kellene kóstolnod mindkettőt és akkor magad is rájönnél.
Előbbiből likőröket, utóbbiból whiskyt/gint/vodkát jobb készíteni.
Amerikában a moonshine-őrület már lefutott, lett ezer új whiskyfőző vállalkozás ott, böszmenagy hype-al, közben a 98%-uk szeszgyáróriásoktól vásárolja a semleges szeszt, kicsit baszakodnak vele aztán úgy töltik palackba mintha jézusvére lenne. Közben meg ipari tisztaszesz plusz némi tölgytea.
Kíváncsi vagyok hozzánk begyűrűzik-e, gyanítom nem, mi pálesztől vakulunk.
Köszönöm, megkóstoltam már 1-2 ilyen moonshine-t és nem volt karcos, nem tudom, hogy Te melyik dimenzióból jöttél, ja, itt is az a feltételezésem, hogy pálinkás elő- és utópárlatelválasztással próbáltál cukorcefréből szeszt főzni, nos, ismételten: nem úgy kell, de akárhogy is csinálod a kukorica ad karcosabb szeszt, romlatlan cefréket feltételezve. (A cukrozott házipálinka pl. azért szokott karcos lenni, mert felborul a sav/cukor arány és tiszta ecet lesz az egész, bár ehhez sokszor cukor se kell.)
Amerikában a „bolti moonshine” általában kukoricawhisky szokott lenni (igen, ez nem túl autentikus moonshine), amiről te beszélsz, az pedig a „kézműves whisky”, ami nem tölgyfateás tisztaszesz, hanem általában szabályos bourbon whisky (max 80%!), amit vagy érlelve, totál készen vesznek meg és palackoznak „saját főzetként”, vagy félóra után kivesznek a hordóból (ti. az amerikai whiskynek nincs kötelező érlelési ideje), aztán „gyorsérleléssel” okosítják az ízét.
(ti. az amerikai whiskynek nincs kötelező érlelési ideje)
Ha a bourbon-ra utalsz a pongyola "amerikai whisky" kifejezéssel akkor annak pont van két év kötelező érlelési ideje, méghozzá frissen kiégetett és új tölgyfahordóban.
A straight bourbon whiskyt kell 2 évig érlelni. A bourbon whiskyt mint olyat elég a vadonatúj elszenesített hordóba tölteni, és hivatalosan készen van.
[link] (Segítek: ctrl+f, "2 years")
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!