Miért van az, hogy a pezsgőben egy-egy függőleges csíkban jönnek a buborékok?
Figyelt kérdés
Talán valami kimeríthetetlen forrásból táplálkoznak? Értem ez alatt a bozonokat, kvarkokat és tau-neutrínókat. S többek közt ne felejtsük ki a Z-bozonokat, Down-kvarkokat. Vagy egyszerűen ez csak annak köszönhető, hogy a származási ország Németország? Esteleg a gravitáció erejének ellenállva utat tör magának a pohár szájának irányába mert minden egyes buborék egy külön világegyetemnek minősül.2012. dec. 9. 00:02
2/3 anonim válasza:
A folyadék belsejében a gáz apró buborékokban gyűlik össze, amelyek elérve egy bizonyos kritikus méretet feljönnek a felszínre. A buborékok azonban nem a folyadék belsejében keletkeznek, hanem a pohár belsőfelületén bizonyos pontokban. A felszín mikroszkopikusan kicsiny sérüléseiben megfelelőek a feltételek a buborékképződésekhez. A mazsola, földimogyoró vagy más tárgyak nem szabályos felszínük miatt szintén jó lehetőséget biztosítanak a buborékok kialakulására. A keletkező buborékok akkor szakadnak le a pohár felszínéről, amikor már elértek egy kritikus méretet. Ekkor a rájuk ható felhajtóerő meghaladja a buborék és az üveg között fellépő adhéziós kölcsönhatás nagyságát. Ez azonban nagyon rövid idő alatt bekövetkezik, mivel Ucke szerint a felhajtóerő a buborék térfogatával, vagyis a sugár harmadik hatványával arányosan nő, míg az adhéziós erő legfeljebb a buborék felületével, így a sugár négyzetével arányos. Ez azt jelenti, hogy az adhéziós erő a buborék sugarának növekedésével lassabban nő mint a felhajtóerő. Miután a buborék elhagyja keletkezési helyét, ott egy újabb keletkezik, ami szintén elérve a kritikus tömeget követi az előző buborékot egészen a felszínig.
3/3 anonim válasza:
Azért mert az üveg alján laknak buborék, egy üvegben kb. 5-10 buborcsalád szétszórtan. Egy-egy buborcsaládnak nagyon sok tagja van. Buborék ha levegőt éreznek (palack felbontása után), azonnal megpróbálják megközelíteni, mivel buborék sokáig nem jutottak elég oxigénhez, és ezt a legrövidebb úton teszik, tehát függőlegesen.
Tehát azért van több csík, mert több buborcsalád van, és azért függőlegesen, mert így jutnak leggyorsabb úton oxigénhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!