Miért olyan drágák a whisky-k?
1 mázsa árpa 6000-8000 ft, amiből rövid Google keresés alapján 80 liter whisky kijön, tehát az alapanyag "szinte ingyen van".
A malátázás és a későbbi folyamatok energiaigényesek, ezt értem, de a sörnél is hasonló folyamat történik, és ott megáll 1000-2000 ft körül egy liter (hacsak nem valami speciális termékről beszélünk).
Értem, hogy az érlelés és a tárolás különösen költséges, de az már nem munka és energia igényes. Az is oké, hogy a termék árának legalább fele marketing költség, amire rájönnek az extra adóterhek, de a literenkénti 10,000-50,000 átlagos ár így is meglepően magas.
Aki jobban ért az égetett szeszekhez, ki tudná ezt picit fejteni?
"Értem, hogy az érlelés és a tárolás különösen költséges, de az már nem munka és energia igényes."
. Nem a francot nem.
A legkelendőbb whiskyk nemcsak hogy kijönnek 1-2000 Ft-ból, hanem konkrétan csak ennyi jut el a gyártókig a bolti árból! A többi szállítási költség, jövedéki adó, forgalmazói árrés és kisker árrés (amiket az előbbiek is felfújnak), NETA, ÁFA. (És amit felsoroltam az ÁFA előtt, az mind ÁFA alap ;) Azért, hogy a gyártónak legyen belőle 1-2000 Ft-ja, a boltban már kb. 5-8000-ért kell adni.
Hogy az érlelésben nincs munka meg energia (mondjuk ez nem igaz, de tényleg nem csak ez indokolja az árat), arról meg azt kell érteni, hogy a whiskygyártás az üzleti befektetés. Pl. egy 10 éves whiskynél, ha előállítasz valamit üvegenként 5000 Ft költséggel (csak mondtam egy számot), akkor annak annyit kell hoznia (de nem bolti árban, hanem bevételben!), hogy 10 évre befektetett 5000 Ft-nak az jó hozam legyen.
Hogy a whisky más italfajákhoz képest is drága (azaz X színvonalat drágábban kapsz meg belőle, mint mondjuk brandyből vagy rumból), annak meg az az oka, hogy a 21. század legnépszerűbb minőségi égetett szesze, és az uttóbbi évtizedben már a távol-keleti kereslet is robbant, tehát rendkívül divatos, megveszik akkor is, ha többnyire rossz az ár/érték aránya. Annyiért adják, amennyiért a legnagyobb profitot tudják kaszálni.
A tömény szeszesitalok nagyon olcsók lennének, ha nem tennének rájuk óriási adókat. Ott van ugye a 27%-os áfa és a jövedéki adó. Utóbbi 1 liter 50%-os szeszre kb 3000 Ft. Szóval, olcsóbb whisky esetén eleve az ár több mint fele adó.
Aztán, minimum 3 évig kell érlelni, hogy whiskyként lehessen a párlatot árusítani. De jobb whiskyket persze nem 3 évig érlelik, hanem tovább. Ennek is vannak komoly költségei. Gondolj csak bele, azt a pénzt, ami 3 vagy több évig whiskyben áll, azt pl állampapírban is kamatoztathatná a vállalat. A csomagolás sem 10 Forint, főleg egyedi üveg esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!