Emlékeztek még a kilencvenes évekbeli jó büdös kannásborra, ami fehér kannában volt?
"A borhamisítás története, a hamisítási módszerek fejlődése természetesen nem állt meg a fejlett piacgazdaság bevezetése után sem. Az 1990 után, Magyarországon életre hívott MDF-piacokon megjelent a színezékekkel „kezelt”, feljavított vagy mesterségesen „csinált” kannás bor. A borban az erjedési folyamatokat, az élesztőgomba munkáját a katalizátorként alkalmazott nitrogén- vagy ammóniatartalmú anyagokkal (szarvasmarhatrágya,nitrogénműtrágya) gyorsították fel. A "bor" színét égetett cukorral (karamell) állították be, a borkő-, illetve a citrom- és almasav bármely szaküzletben korlátlanul beszerezhető volt."
Az idézet a '90-ev évek 'technológiáira" vonatkozik, a borhamisításnak hosszú a története, a musthoz pluszban hozzáadott cukortól az olyan "borokiig", amelyek szőlőt sem láttak.
A '90-es évek legnagyobb biznisze az olajszőkítés volt, de a borhamisítás is olyan mértékű volt, hogy ma már elképzelni sem tudják azt.
Vett az ember egy üveg bort, kibontotta, és két-három nap múlva a megmaradt mennyiség darabos lett kicsapódott az üveg alján a műtrágya.
Bort hamisítani viszonylag könnyű, még az sem biztos, hogy neves borászok nem élnek vissza vele
"2009-ben a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal borminősítési laboratóriumában a kiskereskedelmi forgalomban lévő Vincze-borokból vizsgáltak mintákat. Vincze Béla még 2005-ben az év bortermelője díj győztese volt, de néhány boránál a műszer glicerint mutatott ki"
Szerettem a jó borokat elkortyolni, az ezredforduló környékén sokalltam be attól, hogy még a minőséginak vélt borok sem feltétlenül azok - már jó ideje csak ritkán iszom bort, de a kérdésben felvetett kannás, flakonos lőréknek nem sok köze volt a borhoz, azok többsége szőlőt sem látott.
#3#
Egy kezdő vegyész is tud borhoz hasonló lőrét kotyvasztani, sőt vegyésznek sem kell lenni hozzá, elég ha ismeri a "technológiát"
Amikor elkezdték felszámolni a borhamisító "műhelyeket", sokszor iszonyatos körülményeket találtak. Gondolhatod, milyen lehet az, amikor emberi fogyasztásra szánt italhoz műtrágyát, esetleg marha trágyát használnak fel.
Milliárdos biznisz volt a borhamisítás is, a fejeseknek talán kevésbé veszélyes vidék, mint az olajszőkítés. Utóbbi százmilliárdos feketegazdasági művelet volt, gyaníthatóan köze volt az akkoriban nem ritka leszámolásoknak, kivégzéseknek.
Lehet gyenge minőségű söröket főzni, de a sört nehéz olyan olcsón hamisítani, mint a bort.
Ami szomorú, hogy még neves borászok is nyúltak tiltott módszerekhez, és ma sincs teljes biztosíték arra, hogy a piacokon lévő bor nem "csinált".
A műtrágyát egyébként nem "katalizátorként" vagy gyorsításra használják, hanem azért kellett, mert a legegyszerűbb, legolcsóbb sufnis "bort" egyszerűen csak savazott cukros vízből erjesztik, úgyhogy kell bele valami élesztőtáp is, amire a műtrágya a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás.
Szerintem a 2000-es években én is ilyennel futottam össze párszor, jellegzetes kesernyés-savanykás íze volt.
Aki igazi borhoz volt szokva, az meg tudta mondani, hogy ez azért valami más, de erjesztett ital benyomását keltette. Kólával majdnem iható keveréket adott, a fiatalok általában úgy itták. Akkoriban voltunk pár olyan kocsmában, amiről utólag esett le, hogy illegális hely, na azokban ezt kaptad, ha simán csak bort kértél. De én mindenhol "palackos" bort kértem, és akkor mindig igazi bort adtak :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!