Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Az alszesz finomításánál hány...

Az alszesz finomításánál hány foknál jelenik meg az utópárlat?

Figyelt kérdés
2019. aug. 21. 19:06
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Az utópárlat már viszonylag magas alkoholfoknál, akár 50-55%-nál is megjelenhet.
2019. aug. 22. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ízlés kérdése is az utópárlat, hogy azt igyekszel abszolút kihagyni a végeredményből vagy ha valamennyit beleengedsz, akkor mennyit. Ez az otthonfőzőre igaz csupán, azaz az ízlésedre.

Nehéz megmondani, nem is lehet, ahogy az első válaszoló jól írja akár 55-50 alk. foknál is megjelenhet már egy hibátlan cefre esetén, egy hibás, pl. ecetesedésnek indult cefrénél már akár 60 alk. foknál is megjelenhet, nem hogy a nehéz ízek, a kellemetlen szag, hanem akár már a savanyú íz is.

Azt tudom javasolni, hogy (egyrészt használj eprüvettát, de azt nyilván használsz, ha ezt a kérdést feltetted), másrészt baromira figyelj a környezeti hőmérsékletre, mert az nagyban változtatja az eprüvettában mért valós alkoholfokot! Az így kiszámított valós 60 alk. foktól kezdve sűrűn végy el a lefolyó párlatból egy pohárba és azt szagold, ha kell kóstold is, (szerintem kell), nem kell lezuttyintani, épp elég "belenyalni". Amikor először érzel olyan ízt, illatot, amit nem szeretsz, amit nem szeretnél a pálinkádban tudni, akkor hagyd abba a középpárlat elvételét. Akár megteheted azt, hogy 60 alk. foknál elveszed a gyűjtőedényt, és több, kisebb edénybe kezded gyűjteni (mondjuk 2-3 decis) a párlatot, majd egymással összehasonlítod azokat, ha totálisan nincs elképzelésed arról, mégis miben ismerszik meg, így amit még jónak ítélsz, azt hozzáöntöd, amit már nem, azt nem, előpárlat elválasztásnál is hasznos ez a módszer, csak akkor fél decinként javasolt vizsgálni. Ha azon aggódsz, hogy emiatt túl sok alkohol megy kárba (sokan ezért leengedik akár 30 alk. fokig is, nem is vizsgálják, az a határ, slussz...) akkor gyűjtsd az utópárlatot külön, azaz főzd tovább és engedd egy másik edénybe, engedd le 30 alk. fokig, egész szezonban gyűjtsd, majd az utolsó főzés után ezt összeöntve, lefokolva 25 alk. fok alá (csapvíz) főzd le ismételten, ekkor is ugyanúgy el kell venni az előpárlatot, és utópárlatod is ugyanúgy lesz! Lesz belőle egy ízben, illatban gyengécske vegyes pálinkára hasonlító párlatod, jó akár likőrnek vagy erősen beágyazva stb.

2019. aug. 22. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 mindentudó99 ***** válasza:
Házi módszernél a kóstolás is jó. Ha már olyat érzel ami nem tetszik fejezd be a főzést vagy engedd külön edénybe. Eldobni nem kell. Lesz aki azt is megissza ne aggódj.
2019. aug. 23. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
:D Olyan valóban mindig van, csak kérdés, hogy mi győz... Az, hogy úgy gondolod igya meg, mert meg is érdemli vagy az, hogy bár megérdemelné, de ilyet akkor sem adok ki a kezemből, még ha annak is adom, aki mondjuk úgy, hogy igénytelen vagy kulturálatlan ezen a téren. Sokat hoz rajta (nagyon sokat!) ha újra lefőzöd.
2019. aug. 23. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!