Hogy szokjak le a kávéról? Szerintem koffeinfüggő vagyok, napi 3-4 kávét szoktam inni
Napi 3-4 kávé egyáltalán nem sok.
Sokáig én is sok kávét ittam, de azért visszafogtam magam.
Hónapokig azt csináltam, reggel felkeltem, kávé. Reggelihez még egy kávé. Mondjuk ha délutánra mentem, munka előtt még egy kávé. Munka közben este 10-ig még kettő kávé, utolsó 7-kor.
Aztán a neten olvastam, hogy a koffein nem ürül ki olyan egyszerűen, tulajdonképpen felezési ideje van és úgy nagy átlagban 4 óránként csökken a felére.
Na azóta csinálom azt, reggeli előtt egy kávé. Munka előtt egy kávé, majd legkésőbb fél 4-ig utolsó kávé mert kell idő kiürülni.
A másik fontos dolog a kávé koffeintartalma. Sok mindentől függ, 1-1 kávéban mennyi koffein van. leginkább a kávéfajta határozza meg, de sokat számít, hogy kotyogós, elektromos, kapszulás vagy filteres.
Ezért nem az számít, hogy mennyi kávét ittál, hanem hogy mennyi koffeint vittél be!
A világpiac 70-80%-át robusta és arabica kávék fedik le.
A robusta kávéban akár 1.5-szer annyi koffein lehet, mint az arabicában!
Mondjuk ha arabica, egy presszó kávéban úgy 80 mg koffein van, ha mondjuk kapszulás.
Ha kapszulás de hosszú kávé, akkor 90-95 mg. A hosszú kávéban több a koffein akkor is ha ugyan annyi kávét használnak fel hozzá, mert több vízben több koffein oldódik ki.
Filteres elkészítésnél van azt hiszem a legtöbb koffein, kotyogós és elektromos kávénál a legkevesebb - szemben a legendával, miszerint a kotyogós a legerősebb.
Utóbbi kettő azért nem igaz, mert ezek a készítési módok mást nem csinálnak, minthogy forralják a vizet, a vízgőz átmegy a kávén, utána lecaapódik.
A 100+ fokos víz rontja a kávé ízét és koffein is kevesebb lesz benne.
A kapszulás és filteres kávék olyan 80 fokra melegítik a vizet, majd ezt a meleg vizet nyomják át a kávén. Így sokkal finomabb lesz és a koffein is több lesz benne.
Na de elég a mellébeszélésből:
-Ha presszó kapszulás kávé, akkor:
-Robuszta kávéból: 120-140 mg koffein
-Arabica: 80-90 mg koffein.
És felhívnám arra a figyelmed, koffein nem csak kávéban van! Csokiban, édességekben stb.(Energia italokban)
Van olyan csoki, amiben annyi koffein van, mint egy presszó kávéban.
A legtöbb amit tehetsz, hogy a bevitt koffein mennyiséget számolod és a kiürülési időt! Testtömeg arányosan számold ki, mennyi koffeint vihetsz be, de ha vagy 200 kg akkor se vigyél be 500 mg-nál többet.
Ilyen 70 kg-os embernél mondjuk napi 300 mg az "oké", fokozott fizikai és / vagy szellemi terhelésnél 400 mg.
Ja és amúgy még ezer dolog befojásolja a napi koffein bevitelt... Nő vagy-e, férfi, ha nő akkor várandós vagy-e..
Van-e bármilyen betegséged, ha igen mi, szedsz-e gyógyszert stb stb stb.
Akár egy orvossal is konzultálhatsz a napi koffein bevitelről.
Egyébként messze nem ez a halálos koffein bevitel, ez valahol 2.5-3 liter kávé. Ennyit kellene meginnod ha nem is egyszerre, de nagyon rövid idő alatt.
Amúgy a koffeinre jó alternatíva a magnézium.
A koffein mást nem csinál, mint fokozza a koncentrációt. (És emeli a pulzust, bár egy kávé szinte semennyire, inkább 2-4)
És pont ugyan ezt csinálja a magnézium is: egyrészt idegstimuláló hatása van, javítja a koncentrációt. Hosszabb távon az izmokat, csontokat is erősíti. (Pl magnéziumot ajánl az orvos, ha izomgörcseid vannak)
Emelett még vasat is szedhetsz, a vas fokozza a hemoglobin termelését amitől több oxigén jut az agyadba. Ha több az oxigén az agyadban, éberebb vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!