Kezdőoldal » Ételek, italok » Alkoholmentes italok » Hogy készül az ásványvíz?

Hogy készül az ásványvíz?

Figyelt kérdés
Konkrétan ezerszer hallottuk a szlogent, hogy hány ezer méter mélyről van az víz, na most engem az érdekelne, hogy ebből mennyi is igaz? Vagy ezek a vizek csak simán ásványianyagokkal megturbózott tiszta víz, vagy hogyan készül? Tudom hogy elég egyértelmű, de komolyan érdekelne.

2021. máj. 26. 01:15
 1/3 anonim ***** válasza:
84%
Jól értem, hogy te most a kútfúrás hihetőségét kérdőjelezed meg?
2021. máj. 26. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nem, csak sokszor hallom hogy ezek nem mélyről származnak,hanem sima tisztított csapvíz vitaminnal dúsítva. De számomra is kicsit logikátlan hogy 20-30 év alatt nem fogyik ki egy forrás, vagy nem tudom. Ezért kérdeztem meg ezt.
2021. máj. 26. 14:37
 3/3 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Szerintem a felszín alatti vizek az középiskolás tananyag, de lehet hogy általánosban is már tanítják. Elvileg minden flakonon jelezni kell a kútnak a számát. A kút száma alapján a magyarországi fúrásadatbázisból kikereshető a mélységük. De ezt marketing céllal rá is szokták írni, mert valamiért az emberek elájulnak a nagy számoktól. Pl. ezen a kivágaton látod a K-44 és K-45-ös fúrást, amik a Szentkirályi Ásványvíz kútjai: [link]

Van olyan palackozott víz, ami nem ásványvíz, ezeket általában forrásvízként jelölik meg. Az ásványvíznek vannak bizonyos kritériumai, pl. hogy mennyi oldott ásványi anyagot (NEM VITAMIN!) kell tartalmazniuk természetes úton. Ez korábban Magyarországon minimum 1000 mg/liter volt, de az EU-ba lépéskor az EU ásványianyagban szegény vizeihez kellett alkalmazkodni, ezért levitték 500 mg-ra.

Megjegyzem, van olyan település az országban, ahol a hálózati vízszolgáltatás is ásványvíz minőségű vizet ad, élettanilag kedvező ásványianyag összetétellel.

A Magyar Élelmiszerkönyv eléggé szigorú szabályozást tartalmaz pl. arról, hogy milyen szövegnek kell szerepelnie a terméktájékoztatóban. Ha egy víz csak kb. csapvíz, amihez hozzáadtak ezt-azt, annak ki kell derülnie a terméktájékoztatóból. Biztos, hogy nem írják rá azt, hogy ásványvíz, mert abba belebukik a cég.

Az ásványvizeket (vagy lakossági vízszolgáltatást) adó mélységi földtani rétegeket védik, arra csak annyi kutat engedélyeznek, amennyit még az kibír, azaz x vízszintcsökkenés mellett után tud töltődni a felszín alatti áramlások segítségével. De pl. korábban - még a működő szénbányák idejében - akkora mennyiségű vizet termeltek ki egyes területekről, hogy teljesen megcsappantak bizonyos vízkészletek. Ez okoz ma problémát Tatánál, ahol a bányászat idején eltűntek a felszíni források, de a bányászat leálltával elkezdtek újra működni. Na ez persze nem probléma, az viszont igen, hogy sok házat akkor építettek, amikor nagyon mélyen volt a talajvíz, most viszont hogy megint megjelent a magas talajvíz a területen, ez nagyon ártalmas az építményeknek. Ezért is kezdték pár éve nyilvántartásba venni a kutakat, hogy ne legyen túltermelés, különben lesz belőle "közlegelők tragédiája", azaz mindenki agyatlanul használja, egyre több vizet kinyerve, csak így relatíve nemcsak mindenkinek kevesebb jut, de még gyorsan ki is merülhet.

2021. máj. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!