Szerintetek milyen hatással van az emberi kapcsolatokra a facebook és a többi közösségi oldal?
Én a Facebookon ismertem meg a párom egy ismerkedős csoportban.
Illetve sok barátom és csaladtagom van, akivel Facebookon tartjuk a kapcsolatot (cset, videòhívàs, képküldés). Szerintem tök jó, hogy 0-24 el tudjuk érni a másikat. Nem kell napokat várni egy levélre, vagy telefonközpontba menni, mint anno, nem is olyan rég.. Még az én gyerekkoromban is csak vezetékes telefon volt.
Én jó dolognak tartom a közösségi oldalakat.
Persze lehet rosszul használni. Van aki nagyon ràszokik az sokszor az "igazi" világ elől menekül és személyesen nem is akar beszélgetni már.
Illetve sok félrértést is okozhat a Facebook barátok vagy párok között.
Vannak hátrányai, de én határozottan úgy érzem, hogy jót tesz az emberi kapcsolataimmal.
A legegyszerűbb dolog a világon rávágni, hogy jó/rossz hatása van, de mint mindennek ezen a világon, a közösségi médiának is vannak jó ÉS rossz tulajdonságai.
Jó tulajdonságok pl, hogy
- rendkívül megkönnyíti a kapcsolattartást. Még én is emlékszem azokra az időkre, amikor fel kellett hívnod valakit, ha beszélni akartál vele, ami hosszú távon rendkívül drága, és időigényes volt. Pl ha beszélgettél valakivel, akkor az volt A Program. Nem volt olyan, hogy írtál egy ismerősödnek, aztán elmentél kiteregetni, vagy leugrani a boltba, amíg visszaírtak neked. Nem; telefonálásnál a figyelmed 80%a a beszédre ment el, ha pedig vonalasról telefonáltál, akkor akkor egy helyben kellett ülnödki tudja meddig.
- Képben vagy azzal, hogy mi történik az ismerőseiddel. Megint a saját példámat tudom mondani: net nélkül nem tartottam volna a kapcsolatot egy csomó volt osztálytársammal, a net előtt pedig fogalmam sem volt, hogy mi van a családom távolabbi ágával. X évente egyszer találkoztunk csak, de akkor mindenki felfegyverkezett a fotóalbumával, és azt sem tudta, hogy hogy ossza meg a negyvenillió dolgot, ami két találkozás között történt. Most viszont a fotóalbum a facebookon van. Amint feltölti valaki a képét, azon nyomban kapja a visszajelzéseket a szeretteitől,ami a maga módján szívmelengetőbb, mint ha mondjuk fél évet kéne rá várnod, hogy megmutasd az elsőszülöttedről készült képeket a távolabb lakó barátaidnak/családtagjaidnak.
- Te magad teremted meg, hogy mit lássanak belőled. A közösségi média gyakorlatilag egy blog, ahol összegyűjtöd az érdeklődési köreidet, az életedről készült képeket, a gondolataidat, stb. Ha végiggörgetsz egy több éve facebook tag oldalán, akkor gyakorlatilag látod az élete állomásait, ami egészen elképesztő, ha belegondolsz.
Biztos van még jó tulajdonsága is a közösségi médiáknak, de most csak ennyi jut eszembe, szóval itt vannak a rosszak:
- kimondatlan szabály, hogy gyakorlatilag folyton elérhetőnek kell lenned. Mindenkinek a zsebében ott a telefon, amin ingyenesen lehet írogatni, szóval ha rádírtak, te pedig kb 24 óra alatt sem írtál vissza, az sokaknak fura - pláne a közelebbi ismerőseidnek. Sőt, egyenesen sértő is lehet, ha ignorálsz valakit.
- Mivel mindenki próbálja a legjobb arcát mutatni, és csak a jó pillanatait megosztani, ezért könnyen azt hiheted, hogya te életed mindenkiénél rosszabb, és le vagy maradva mögöttük (pl a volt osztálytársad megoszt egy bejegyzést arról, hogy megvan a harmadik mesterdiplomája, felvették az álom munkahelyére, januárban férjhez ment, azóta megvették a közös lakásukat, és várandós az első gyerekével, te meg az albérlet kanapéján ülsz a mikiegeres pizsamádban, és az egyetlen dolog amit aznap csináltál, hogy lementél a boltba egy doboz csikifagyiért) Nem látod mások kínlódásait, a rossz napjaikat, míg a saját mélypontjaidat ugye nagyon is megéled, ami nem tesz jót az önértékelésnek.
- a közösségi média használat könnyen függőséget is okoz; nem élsz a jelenben, hanem a telefonod képernyője mögött kuksolsz és a legszebb élményeidet is félbe szakítod azzal, hogy egy előnyös fotót, vagy videót csinálj. Parazita módjára befészkeli magát a facebook az agyadba, és át sem tudod teljesen élni a pillanat szépségét, mert ott motoszkál a fejedben, hogy nem kéne-e megosztanod, hogy mi történik veled.
Kb ennyi jut most eszembe.
Hogy a közösségi média jó-e vagy rossz, az 100%ig a használóján múlik.
En mar tok feleslegesnek tartom. Egyutt elek a parommal, munka kozben telefonon tartunk kapcsolatot. Ha o elobb hazaer, van hogy messengeren dob ram egy uzit hanykor jojjon ertem de itt ki is merul a messengeres beszelgetesunk.
Szuleimnek sosem volt facebookjuk, veluk is telefonon tartok kapcsolatot. Egy-ket baratommal beszelek messengeren de ha nagyon akarnank ezt imessagen is megtudnank oldani. Na meg ha valami fontos dologrol van szo, amugyis telefonon hivnak, az a leggyorsabb.
Sokan viszont tultoljak ezt a dolgot es mar-mar fuggok.
Én magát a facebookot mint közösségi oldalt szinte egyáltalán nem is használom. Nem érdekel más emberek látszat-élete. Ha böngészem is 5 percet, leginkább az érdeklődési körömnek megfelelő oldalak bejegyzéseit látom. Ezen kívül csupán a Messenger az, ami miatt van még egyáltalán aktív fiókom, egyébként feleslegesnek tartom.
Viszont a fiatalok zöme pont, hogy ilyen celebecskéket követ nem csak a facen, hanem minden szir-szar közösségi oldalon, és azt hiszik ezáltal, hogy a sok beállított, mű, kamu cucc amit a képeken, videókban látnak, az a valóság, és nekik is olyannak kell lenniük... ami szerintem nagyon, nagyon szomorú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!