Ki nézhet bele a facebookomba? Lehet olyan helyzet hogy a szulonek joga van belenezni torvenyesen?
Nem fogsz olyan törvényt találni, hogy "18 éves koráig bárki közösségi oldal profilja megtekinthető a gondviselő által, mert....".
Viszont a szülő kötelessége a gyerek normális érzelmi-értelmi fejlődésének biztosítása, felnevelése. Ebbe beletartozik az hogy egy felelős szülő megfelelően neveli a gyerekét hogy normális ember legyen belőle mire felnő, és lehetősége szerint megtesz mindent ami megakadályozza hogy a gyereke ne drogos, alkoholista, bűnöző legyen. Ha ez azzal jár hogy alapos gyanú esetén a gyerek tevékenységét ellenőrzi, akkor senki nem mondhatja hogy egy veszélyes körbe/társaságba bekerülő gyerek magánszférához joga feljebb áll mint a szülő azon felelőssége hogy ebbe beavatkozzon. Ez nem törvény és jog kérdése hanem a józan észé.
Nem véletlen hogy a leginkább befolyásolható életkorban nem szabadna egy gyereket felügyelet nélkül netezni hagyni, az sem véletlen hogy 13 év alatt tilos a Facebookra regisztrálni, mivel olyan tartalmakkal találkozhat a gyerek ami nem az ő életkorának megfelelő.
Ez most olyan dolog, hogy hiába regisztrálhatsz 13 éves kortól, ha azt mondja a szigorú szülő hogy nem lehet a 15 éves gyereknek Facebookja akkor nem lesz. Az oldal szabályzatát felülírja a gondviselő saját döntése (aztán a gyerek majd titokban csinál egy profilt, de az más téma).
Hiába más személy lép be a gyerek profiljába, mégis csak a nevelésére bízott gondviselő teszi abból a szándékból hogy megvédje a gyerekét. Ez sokkal inkább egy társadalmi kérdés mint jogi, hogy meddig terjed a szülő felelőssége. Rá lehet fogni hogy súlyosan sérti a magánélethez jogát, hogy kémkedik utána, hogy ellenőrzi a gyereket, hogy korlátozza. Ugyanúgy a másik oldalról is lehet érvelni hogy a kontroll által a gyerek nem fog hülyeséget csinálni, bajba keveredni, értelmesen és hasznos használja az internetet.
Mondok egy harmadik, kérdéstől független jelenséget. Van amelyik az USA-ban nagyon népszerű, a másik Oroszországban (tehát nálunk egyáltalán nem ismert még). Vannak olyan telefonos appok amik live stream szolgáltatást nyújtanak, csak egy okostelefon kell hozzá + netelérés, tehát a mai 10+ éves gyerekek 95%-ának elérhető. Ezekben az alkalmazásokban lehet különböző ikonokat (kastély, gyémánt, fánk, akármi) küldeni, és annak akinek küldöd az be tudja váltani ezek értékét pénzre, majd kivenni bankszámlára, tehát egyfajta fizetési rendszerként is alkalmazható. Rengeteg 18 éven aluli (azért mondom ezt a számot, mert akár 17-re is gondolhatok) használja arra hogy "ha küldesz 5 kastélyt akkor megmutatom a mellem", "ha elérjük az 10 ezer like-ot akkor...." majd kialakul ebből egy olyan trend hogy a lányok önként prostituálják magukat a pénzért cserébe, hiszen az élő adás csak addig fut amíg ő sugározza, de az abból befolyt pénzt mégis megkapja. Gondolj bele hogy ezekről a szülőnek fogalma sincs, hiszen a gyerek bevonul a szobájába, lenyom egy élő show-t, megkapja érte a pénzt és azt hiszi hogy ezzel le lett tudva a dolog.
Szerinted működne egy ilyen rendszer ha a szülő tudná mit csinál a gyereke fent a szobájában? Használna a gyerek ilyen alkalmazást ha a szülőnek lenne kontrollja felette mert tisztában lenne vele hogy mire használható? Nyilván nem. És itt akkor vissza lehet kanyarodni a kérdésre: joga van-e a szülőnek kontrollálni a gyereke netes tevékenységét? Azt mondod nem, mert magánügy. Én azt mondom hogy igen, mert a gyerek személyiségfejlődésére káros, hogy azt tanulja meg hogy ha valakinek élő adásban maszturbál akkor azért sok like-ot és pénzt kaphat, népszerű lesz, mert a virtuális énjét szeretik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!