A Japánok tényleg nagyon rasszista nép?
Igen, a japánok rendkívül rasszisták, szexisták és homfóbok még magyar szemmel nézve is.
De nyugi, ha fehér a bőröd, akkor kevésbé fognak kinézni, mint ha sötét lenne a bőröd...
Ha tanulni mész és tiszteled a kultúrájukat, akmor nem néznek le.
Ha lakni mész, akkor már nagyobb az esély.
De nyugi, amíg nem süllyedsz Logan Paul szintre, addig nem lesz bajod, legfeljebb nehezebben kapsz munkát.
A japánok nem rasszisták, és nem néznek le senkit (legalábbis a többség).
Az viszont igaz, hogy többnyire nem szeretik a külföldieket. Ennek oka viszont nem az, hogy olyan nagyra vannak magukkal, hanem az, hogy a saját berögzült udvariassági, viselkedésbeli elvárásaik olyan szinten szigorúbbak a nyugati világban elfogadotthoz képest, hogy nem tudsz úgy elkölteni egy vacsorát egy japánnal, hogy nem csinálj legalább 20 sértő dolgot, amit észre sem veszel (körülötted viszont mindenki észreveszi). A veled szemben ülő japánok persze fel sem veszik, csak mosolyognak rajta, hogy "milyen tipikusan külföldi". Viszont az az egy japán, aki bemutatott téged abba a társaságba minden sértést egy tőrdöfésnek él meg, ég a feje helyetted, mintha ő sértette volna meg a másikat, és a találkozó végén, vagy a legközelebbi találkozásokkor többszörösen elnézést kér minden résztvevőtől, helyetted. Úgy képzeld el, mintha a "Jöttünk, láttunk, visszamennénk" középkorban szocializálódott kőbunkóit kéne vendégül látnod, és ismerőseidnek bemutatnod. Másodszorra már inkább köszönik a megtiszteltetést, de inkább nem... minden rosszindulat és lenézés nélkül.
"A japánok hozzáèrhetnek a bártáncosnőhöz, de a külföldi nem"
Ebben az esetben nagy eséllyel arról van szó, hogy igazából senki sem érhetne a táncosnőhöz, de amíg a külföldire rászólnak, a japánra nem.
Erre a jelenségre rákérdeztem japán ismerősömnél, aki elárulta, hogy arról van szó, hogy "a külföldire rá mernek szólni, míg az idegen japánra nem". Ennek az az oka, hogy a külföldi esetében feltételezik, hogy azért csinálja, mert nem ismeri a szabályt, ezért figyelmeztetik a szabályra. Egy japán esetén viszont úgy vélik, hogy a szabály ismere ellenére nem törődik vele, ebből arra következtetnek, hogy zakkant, vagy egy szabályokat semmibe vevő ember, lehet akár jakuza is. Senki nem meri megkockáztatni, hogy - főleg egy bárban - beszzóljon a helyi jakuzafőnöknek.
Ez nem lenézés, veheted akár hízelgésnek is. Rólad mint külföldiről nem feltételezik, hogy elmebeteg vagy bűnöző vagy. Ezért mernek rád szólni ;).
Félre értettek. Lenézik ha nincs benned tisztelet. Egyik legtiszteketteljesebb nép, nem hoby rasszisták legyenek. Valami pszichológus király mondja ezeket.
Sok pszichológiai analfabéta, magából kiinduló szutyok.
Red Vixen, a japán kultúra komplikáltabb, mint hiszed, de ebbe is beleokoskodsz, mint a gyermeknevelésbe és a spirituális realitás témákba... A japán valóság tehát árnyaltabb.
A japánok udvariassága attól függ... A szoto azt jelenti, hogy nem a mi "klikkünkbe" tartozó, az ücsi pedig hogy a társaságunk, otthonunk stb része, beleértve pl a munkatársakat is, osztálytársat stb.
Ücsin belül nagy az odaadás és a tisztelet, viszont azon kívül, tehát aki "hozzánk képest szotóban van" (=kívülálló) az már attól függ... Pl a nagy népsűrűség miatt a japán nagyvárosokban úgy tapos bele japán a japánba, mint a huzat, ha sietnek, vagy hagyják az utcán az elesett gyereket, mint a sicc. "Nincs közöm hozzá, hozzám képest szotóban van az orra bukott gyermek az utcán. Van hozzátartozója? Kell legyen, majd az felsegíti!" De pl a külföldi a japánnak hiába szotó (kivéve ha sok éves jó barát, bár a három lépést akkor is megtartja a japán vele), a jó hír megtartása végett udvarias a külföldivel, amennyiben köze van hozzá, pl munkakapcsolat, közös tárgyalás stb.
Tipikus példa a japánok kettősségére (van, amiben hihetetlen árnyaltak, szentimentálisak, és van, amiben éles kulturális határokat vonnak), hogy képesek akár hagyni meghalni a hajléktalant, mert a szemükben söpredék.
A Gantz című anime első részéből ezt is megtudod. (Az animékben nyilván léteznek fantázia elemek is, de a japán élet realitását is beleveszik, mint pl a Gantz első részében a hajléktalanak alig akad, aki segíteni akar a halálból kiragadni, holott percek vannak még rá, de egy perc is kell, míg habozik két ember, a többiek gondolatait meg interpretálja a narrátor, kapaszkodj meg...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!