Ha menteni kell valakit, akkor tényleg érdemes érte egyedül küzdeni?
2-es az CSAK az egészségügyoisekre vonatkozik.
A laikustól nem várják el, hogy életet mentsen.
#3: Ha tájékozatlan vagy, inkább ne reklámozd!
BTK (Büntető Törvénykönyv)
Btk. 166. § Segítségnyújtás elmulasztása
166. § (1) Aki nem nyújt tőle elvárható segítséget sérült vagy olyan személynek, akinek az élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van, vétség: 2 év.
(2) bűntett: 3 év: a sértett meghal, és életét a segítségnyújtás megmenthette volna.
(3) bűntett: (1): 3 év, (2): 1-5 év: a veszélyhelyzetet az elkövető idézte elő, vagy ha a segítségnyújtásra egyébként is köteles.
(4) (3) utolsó fordulata nem alkalmazható azzal szemben, aki a közlekedési szabályok alapján köteles a segítségnyújtásra.
A segítségnyújtás elmulasztása pönalizálásának az indoka az, a minden beszámítási képességgel rendelkező személlyel szemben támasztott követelmény, hogy segítsen embertársainak, akiknek az élete vagy a testi épsége veszélybe került. Az általános segítségnyújtási kötelezettség előírása azt jelenti, hogy a törvény büntetéssel fenyegeti azt, aki nem nyújt segítséget a sérültnek vagy az olyan személynek, akinek az élete, testi épsége, egészsége közvetlen veszélyben van.
Azt, hogy a sértett segítségre szorul-e vagy sem, negatív irányból kell vizsgálni. A segítségre szorulás tényének tényállási elemmé tétele olyan pozitív irányú bizonyítást követelne meg, amely visszás eredményekkel járna.
A segítségnyújtásnak olyannak kell lennie, amely az eset körülményeit figyelembe véve az elkövetőtől elvárható.
A segítségnyújtás elmulasztásának egyik minősített esetét egy speciális elkövetői kör meghatározása jelenti, azaz súlyosabban rendeli büntetni a törvény azokat az elkövetőket, akik a segítségnyújtásra egyébként is kötelesek lennének. Ebbe a körbe nem tartoznak azok, akikkel szemben a közlek. szabályok írnak elő spec segítségnyújtási kötelezettséget.
Btk ide vagy oda, ha a mentés/segítségnyújtás a saját életem kockáztatásával lehetséges, akkor nem vagyok köteles megtenni. Ezt takarja az én értelmezésem szerint, hogy a "tőle elvárható módon". Meg azt, hogy ha tudatlan, nincs elsősegély tapasztalata akkor csak a saját tudásának megfelelően tud segíteni. Avagy ha leblokkol, idegileg gyenge, nem bírja, az sem büntethető.
A Btk. tehát szerintem csak arra vonatkozik, ha az ember elsétál egy láthatóan rosszul lévő ember mellett, nem áll meg a közlekedési balesetnél, stb. Ez azt gondolom inkább erkölcsi kérdés.
Egyébként a kérdésre a válaszom az, hogy ez mindig a körülményektől függ. Ha a saját testi épségedet veszélyezteted azzal, hogy egyedül próbálsz meg segíteni, akkor nem, nem érdemes. Bármilyen gáz is ezt mondani, minden mentőszolgálat azt vallja, hogy jobb egy halott, mint kettő.
Ha pedig egy életben maradásról van szó, akkor nincs olyan, hogy valamit rosszul csinálsz. Gondolok itt az újraélesztésre. Pl. jobb az élet néhány törött borda mellett, mint a halál... Ha pedig nem éli túl, akkor legalább megpróbáltad, mindegy, hogy ez borda töréssel járt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!