Hogyan kell valakit jol manipulalni?
jól manupulálni úgy kell valakit, hogy ne érezze magát megkárosítva, kihasználva, manipulálva. ahogy a mondás tartja: "egy dipomata úgy küld el a bús fenébe, hogy alig várod, hogy indulhass..."
manipulálni nyelvtanilag csak annyit jelent, hogy irányítod a dolgok alakulását. a közbeszédben erre rárakódott egy negatív jelentés, általában rosszindulatú, ártó szándékú cselekvést szokás manipulációnak nevezni. pedig sok féle manipuláció létezik és sok féle céllal használnak manipulációt, de nem kell feltétlenül rossznak lennie. semegesebb változatait inkább befolyásolásnak, vagy meggyőzésnek nevezik. mint minden más, ez is egy eszköz, amit lehet jóra és rosszra is használni. pont ugyanúgy, mint egy konyhakéssel is lehet ételt készíteni, ami életben tart és lehet vele halált okozni.
leggyakrabban azt szokás a másik manipulációjának tekinteni, hogy mindenféle ármánykodással éred el, hogy azt akarja, csinálja, mondja, amit te szeretnél, akkor is, ha ő nem így tenne magától. ezek mögött sokan olyanokat képzelnek (és előfordul, hogy van is ilyesmi mögötte), hogy valaki más dolgokat mond különböző embereknek, összeugrasztja őket, hogy amiíg azok egymással vannak elfoglalva, addig a saját lehetőségeit építgesse, hízeleg mások szemébe, a hátuk mögött meg mást terjeszt róluk, vagy akár a másik után kémkedve, megtud róla dolgokat és azt kihasználja ellene, ezzel belekényszeríti olyasmikbe, amiket nem akar.
befolyásolás az is, amikor egy reklám eléri, hogy szükségét érezd megvenni valamit, amit korábban sosem hiányoltál, de elkezded azt érezni, hogy neked is kell olyan, hogy valakinek érezd magad. befolyásolás az is, amikor el akarják érni, hogy valamelyik pártra, vagy képviselőre szavazz a választásokon, de ugyanilyen manipuláció az is, ahogyan rászoktatják a gyerekeket (vagy akár felnőtteket), hogy szót fogadjanak, fogat mossanak, egészségesen táplálkozzanak, sportoljanak, stb.
az is egyfajta manipuláció, amikor a kiszemeltedet meg akarod győzni róla, hogy beléd szeressen, téged tartson az ideális társnak, vagy amikor egy céget (annak döntéshozóit) meg akarod győzni róla, hogy te vagy az ideális jelölt a magadnak kiszemelt állásra. olyan módon viselkedsz, amitől azt várod, hogy az majd meggyőzi őket, hogy a számodra kedvező döntést hozzák, miközben lehet, hogy magadtól teljesen máshogyan viselkednél, de úgy nem az általad kívánt hatást érnéd el.
a leghétköznapibb és legtermészetesebb (sokszor leginkább elítélt) manipuláció, amikor egy számodra fontos ember (barát/barátnő, férj/feleség, vonzó nő/jó pasi) az iránta érzett szexuális, vagy érzelmi kötődést kihasználva ér el nálad olyan dolgokat, amiket amúgy semmi kedved nincs megtenni, de mivel olyan szépen, csábosan kéri, te mégis boldogan teszed azt, amit ő szeretne, vagy mert azt reméled, hogy így a kedvében jársz és viszonozza majd, vagy csak azt reméled, hogy így nem romlik meg a viszonyotok, nem fog megsértődni, nem fog büntetni érte.
sok esetben egyébként nem is működik az "őszinte" kommunikáció, mert hiába mondod el egyenesen a másiknak, hogy mit akarsz, az emberekre sokszor nem is lehet tisztán ész érvekkel hatni. hiába van igazad, hiába az az érdeke, amiről meg akarod győzni, ő ellenkezik a nyílt érvelés és meggyőzés ellen.
ilyenkor kell olyan kommunikációs módszerekhez nyúlni, amikről tudod, hogy hatékonyabbak az egyszerű közlésnél. a megfelelő tálalásban például nem úgy fogja megélni, hogy te rávetted valamire, hanem a saját ötleteként tudja kezelni. lényegében a szájába adsz valamit, de így sokkal könnyebben egyetért vele - hiszen úgy éli meg, hogy ő így gondolta, nem kellett, hogy rávegyék.
a manipulációnak, befolyásolásnak, meggyőzésnek rengeteg féle eszköze van a legegyszerűbb és természetesebb dolgoktól, mint udvariasság, kedvesség, őszinteség, érthető beszéd, világos érvelés az összetettebb kommunikációs technikák alkalmazásáig. komoly tudósok egész könyvtárakat teleírtak már azzal, hogyan lehet embereket meggyőzni különféle dolgokról. egészen komoly szakirodalma van, érdemes utána olvasnod. talán kezdd ezzel a könyvvel: Elliot Aronson - Anthony R. Pratkanis: A rábeszélőgép - Élni és visszaélni a meggyőzés mindennapos mesterségével
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!