Minden gonoszság nélkül kérdem: Miért isteníti sok tini Amerikát, amikor 1 percet se töltöttek el ott? A netről ismerik, de folyton majmolják.
Sok ismerősöm nagyon oda van az amerikai dolgokért.
Mindenük a Facebook, ezt még értem, Kapcsolat tartás.
Viszont mit vannak úgy oda a Starbucksért? Fényképezgetik a kávéjukat, meg "#starbucks" a képeik alatt mikor ott jártak egy kávéra.
iPhone, Apple cuccok az a minimum, iPades tükörben "szelfizés" szánalom, benne nagyba az Alma a félig megevett alma logóval...
Ja igen, #selfie!
Miért kell minden hülye szót átvenni?
Lájkolás, szelfizés, shoppingolás... A magyarban nincs elég szó? Ja tudom a "teszik!" az nem elég trendi, "lájkolni" kell mert az olyan "fuckyeah!"
... -.-'
Miért kell nekik az amerikai szokásokat, hülyeségeket majmolniuk? Mikor egy percet nem voltak az USAban, még a legtöbb külföldön sem volt, de úgy oda van az amerikai dolgokért.
Érteném, ha valaki imádja amerikát, ha járt volna ott, lakott volna ott, de a legtöbb ismerősöm még Ausztriában sem járt, nem hogy amerikában!
Mert mindig kell valami, ami menő, és egymásnak tetszelegnek vele, ennyi. Nem az az első, hogy amcsi, hanem hogy drága és van akinek fontos, hogy ezzel tudjon villogni. Mondjuk még ez sem baj abba fektet mindenki, amibe akar, értem én, hogy az zavar, hogy nincs stílusuk, de örülj neki, hogy ezt te belátod, és legyél másmilyen.
Más szubkultúrák is vannak egyébként, ahol más a menő, nézz utána, tánha megtetszik valamelyik.
Sajnos ezt már nem lehet megakadályozni.Az Amerikanizáció valamint a Globalizáció fogalma levezeti miként kezdődött és milyen hatása van ennek az folyamatnak aminek szinte csak szigorú politikai rendszerekkel lehet véget vetni,de inkább megelőzni.Kína és Észak Korea nem engedett a nyugatnak,és úgy gondolom hogy bármilyen sok negatív hatása van a nyugatnak,a beáramló kultúrája médiája stb. lehetővé teszi a hibrid identitás kialakulását.Tehát lehetünk mi tradíciókat követő magyarok, de ugyanakkor rendelkezésünkre áll nyugati irodalom,zene stb.
Viszont azt is elismerem hogy nem feltétlenül kell kommunizmus ahhoz hogy kiszűrjük a szemetet és a fogyasztás ördögét.Erre jó példák a fejlődő országok ahol egyszerűen kevés vagy nincs nyugati média ami befolyásolhatná az adott kultúrát.Viszont ott meg a kezdetleges beszivárgása okoz sokszor negatív következményeket.
Lehet itt most mérgelődni hogy szánalmasak a tinik,de talán éljünk bármilyen kultúrában,velük hajlamos elszaladni a ló.Nem érdemes ezzel foglalkozni,és nem is szükséges kimenni Amerikába ahhoz hogy annak kultúráját,médiáját igazán megismerjük hiszen ezt lehetővé teszi az internet ami engedélyezi ennek a tartalomnak megtekintését.Megint csak Kínát hozom fel ahol nyugati tartalmak része blokkolva van.
Nyilván kedves kérdező, te is szívesen nézel meg egy nyugati filmet szinkronizálva,vagy olvasol külföldi íróktól könyvet.Szerencsére ezt lehetővé teszi az adott politikai rendszer amiben élsz.
A mértéket kell megtalálni és akkor nincs probléma.
Amerika valamikor a szabadság földje volt, a II. világháború óta, amikor Európa három vezető technikai hatalma (Németország, Francia ország, Nagy Britannia) halomra gyilkolta a saját munkásait (katonák), mérnökeit (tankosok, repülősök), az USA a világ technikai fejlődésének motorja. (erre a szerepre a mérete miatt a Szovjetunió is alkalmas lett volna, ha a katonai fejlesztéseket nem tekintik ésszerűtlenül sokáig hadititoknak).
Az USA pillanatnyilag a leginnovatívabb hatalom (Kína már kezd saját fejlesztéseket) (APPLE,IBM,Microsoft,Ford), ezen felül nagyon profi az országmarketing, illetve az egyes márkák marketingje. A kedvenc példám a CocaCola, ami valamikor gyógynövényfőzet alapú volt, ma pedig (gazdasági és törvényi gondok miatt) egy vegyipari termék, amit az egész világ vedel (én is), annak ellenére, hogy vannak magyar termékek (Márka üdítő), illetve otthon is 100X jobbat lehet csinálni egy kis gyümölcsléből.
Amire nincs magyar szó ott gyakran az "eredeti" szót vesszük át, később lesz rá magyar szó (a sublerből így lett tolómérő), ez idő, akár 100 év is lehet. Néha vannak érdekes vakvágányok, például a pendrive, ami a látszat ellenére magyar szó, angolul flashdrive...
Na ez hosszú lett. Válasz a kérdésedre?
Részben, de nagyon bosszant, mikor nem angolul írják le, hogy iPhone, vagy selfie, hanem "ájfón, meg szelfie!" Ha nincs rá magyar szó, akkor miért nem használják az eredetit??
Nekem nagyon úgy jön le, hogy "hú, én szelfizek!" nagyon menő csaj vagyok! Yeaaaah!"
kicsit villogni akarnak szerintem!
mert így lesznek a magyar szavak, hogy más nyelvekből átvesszük őket, és formáljuk a saját képünkre!
millió meg egy szavunk van a törököktől, németektől, stb. csak az 500 éve volt, és te már magyarnak érzékeled, pedig nem!
az iskola sem magyar szó, hogy egy példát említsek, latin schola volt, kimondva szkóla, nekünk magyaroknak nem volt egyszerű két mássalhangzóval kezdeni, lett belőle oszkóla, majd iskola. ehhez tényleg több száz év kell.
nem tudom, meddig lesz "ájfón", lesz-e még 100 év múlva. szelfi biztosan lesz, ma már így hívják azt, amikor önmagadat fotózod. lehet lesz rá majd egy magyarosított szó, lehet a gyereked már azt írja majd a szelfije alá, hogy "önkép", de lehet, hogy ezt annyira átvesszük, hogy egy idő után már benne lesz a szótárakban, és a gyerekednek teljesen természetes lesz ez a szó.
ami a török uralom volt anno, vagy ahogy az osztrák szavak jöttek a habsburgok ideje alatt, úgy jönnek most az amerikai szavak az inetrnet segítségével. szerintem nem kell ezen ennyire kiakadni, így fejlődik a világ.
Egyébként kiakadsz azon, hogy átveszünk szavakat, de a kérdésedben ott van pl. a tini szó. Nem olvashatod ezt a szót egy Móricz regényben! Az angol teenager szót vettük át, véleményem szerint néhány tíz éve. nagyanyáinknak talán annyira idegen lehetett, mint most neked a szelfi.
Szánalomnak nevezed ezeket a "hülye szavakat", de azt írod, a NET-ről veszi. Mi az a net? ez egy magyar szó? szerintem nem, és hálót jelent, ha már ennyire magyarul akarsz csak beszélni, miért nem hívod világhálónak, hiszen csináltunk rá egy magyar szót! hogy téged idézzelek: "a magyarban nincs elég szó?"
ez is egy amerikai dolog majmolása, tessék! te is ezt csinálod, és észre sem veszed! aztán amikor vmi neked nem szimpi, ilyen stílusban jössz, majmolóknak nevezel másokat, pedig nem vagy különb náluk!
Nem igazán értem, mit akarsz, mit csináljanak másképp.
Menjenek be egy magyar kávézóba, fotózzák le a kis kávéjukat a magyar gyártású okostelefonjukkal (ami nem is létezik egyelőre de sebaj), írják ki mellé magyarul, hogy #magyarkavezo aztán töltsenek fel egy képet magukról, és írják mellé MAGYARUL, hogy #egykepsajatmagamrolamitenkeszitettemazokostelefonommal?
Komolyra fordítva a szót, azért csinálnak ilyeneket, mert amikor Starbucksozol, selfie-zel és shoppingolsz a plázában, legalább annyi időre is nyugat-európainak/amerikainak érzed magad, és elfelejted hogy valójában egy nyomorúságos és korrupt kelet-európai országban élsz, ahol egyre több a szegény és éhező ember, a fiatalok pedig menekülnek ki külföldre, ameddig tudnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!