Social média függőség ellen?
Kérlekszépen, válts nyomógombos telefonra.
Nekem még soha nem volt okostelefonom, 29 éves vagyok és élek.
Kérdező: Sok féle módszer van a social média függőség ellen. Általában érdemes őket együttesen különféle kombinációkban használni, attól függően, hogy mire hogyan van szükséged, vagy mi mennyire jön be neked.
Minél könnyebben hozzáférsz a függőséged tárgyához, annál nehezebb leszoknod róla. Minél több akadály gördül az útjába, annál több lehetőséged van elgondolkodni rajta, hogy tényleg akarod-e csinálni, használni.
Mindenképp érdemes átnézni, hogy milyen oldalakra vagy feliratkozva, mennyi szükséged van ezekre és amiknek a megosztásaira nincs valós szükséged, nem fontos neked, azokról érdemes leiratkozni, unfollowolni, vagy teljesen letiltani.
Ugyanez igaz az ismerősökre is. Akik nem olyan dolgokat osztanak meg, amik jók neked, tényleg érdekelnek, fontos tudnod róluk, azokat egyszerűen rejtesd el, hogy nem érdekel. Ha ismerősök maradtok, akkor látni fogod, amikor eszedbe jut megnézni, hogy mi lehet vele, de nem kell mindenkitől mindent folyton látnod. Elég azoknak a megosztásait látnod, akikkel aktívabb kapcsolatod van, jobban érdekel, hogy mi van velük.
A telefonon érdemes kikapcsolni az appok értesítéseit, hogy ne zaklassanak folyton mindenfélével. Ki lehet kapcsolni, hogy az app ikonja jelezze, hogy mennyi meg nem nézett értesítésed van, így nem fogja folyton izgatni a fantáziádat, hogy vajon ki és mit írt.
A legtöbb dolgot ráérsz később megnézni, nem kell azonnal látnod, amint megjön. Ha nem is látod, hogy megjött, akkor könnyebb ellenállni a késztetésnek. Aztán érdemes beütemezni magadnak bizonyos idősávokat, amikor ellenőrzöd az üzeneteket, értesítéseket, máskor meg törekedj, hogy ne tedd. Hogy mennyire gyakran foglalkozol az üzenetekkel, értesítésekkel azt érdemes ahhoz igazítani, hogy mennyire aktívan és mire használod. Pl. ha a munkádhoz is kell, szerves része a közösségi oldalak használata (pl. mert te kezelsz egyet, vagy akár többet is, vagy mert ott is kapsz információkat a munkádhoz), akkor jóval nehezebb lehet nagyon lekorlátozni ezek használatát. Viszont ezekre is lehet megoldást találni.
Valószínűleg még ha a munkádhoz kell, akkor sem lesz gond belőle, ha nem 10 percenként ellenőrzöl mindent, hanem csak fél-egy óránként, esetleg akár ritkábban.
A kommunikációt érdemes úgy szervezni, hogy minél kevésbé kényszerülj közösségi oldalakat használni hozzá. Pl. ha Messengeren kapsz üzeneteket, azt nem csak a Facebookon tudod megnézni, hanem a messenger.com-on és a Messenger appbsan Facebook használata nélkül is látod az üzeneteket, tudsz csak az üzenetekkel foglalkozni Facebookozás nélkül.
De akár azt is megteheted, hogy keresel egy másik hasonló appot (Viber, Whatsapp, stb) és azon keresztül kommunikálsz pl. munka ügyekben, így azt az appot csak munkához használod.
Egy másik appban meg koncentrálódhatnak a személyes, baráti, családi kommunikációk, így külön lehet őket választani, lehet egyiket a másik nélkül kezelni és akár korlátozni is. A munkahelyi dolgokkal otthon ne foglalkozz, a privát dolgokkal meg munka közben.
Érdemes lehet az appokból kijelentkezni, hogy minél nehezebb legyen belépned a közösségi oldalakra. Így menet közben több időd legyen elgondolkodni, hogy akarod-e tényleg használni, vagy csak megszokásból csinálod. Sőt akár teljesen le is lehet törölni őket, hogy még kevésbé működjön a reflex, hogy "akkor most Facebookozok egy kicsit".
Ismerek olyat, aki a munkájához használja, mert szüksége van rá, de munka után egyszerűen törli, hogy esélye se legyen használni. Másnap munka előtt pedig újra telepíti, hogy a munkához tudja használni.
Az is sokat segíthet, ha a telefon nincs folyton a kezed ügyében, hogy bármikor csak felkapd. Egészségesebb lehet valahova letenni tölteni és ha otthon vagy, akkor mindig ott tartani, minél távolabb tőled, így nem csak egy mozdulat elővenni és ha már fel kell érte kelned, akkor nem fogsz minden hülyeség miatt oda rohangálni hozzá.
Főleg, ha az értesítéseket is átállítottad, hogy csak a legfontosabb dolgokat jelezze, így folyton csipogni sem fog, hogy már megint történt valami, foglalkozz vele.
Extrém esetben akár annak is lehet értelme, hogy valaki csak telefonálásra alkalmas gombos telefont használjon, de szerintem ez nem feltétlenül old meg minden problémát és sok minden hiányozhat az embernek a telefonból, ami hasznos az élethez.
A fenti tippek filozófiáját követve asztali gépen is egy csomó mindent meg lehet csinálni. Továbbá vannak olyan programok, amik korlátozhatják, hogy milyen oldalakat tudsz látogatni. Érdemes lehet magadnak beállítani tiltásokat, hogy ne kezdj csak úgy Facebookozni, amikor valójában nem akarsz. Vannak olyan programok, amiknél be tudod állítani az időtartamot, hogy mikor és mennyi ideig engedje egy oldal használatát.
#1 Az, hogy a hiánya miatt vagy használni a modern technikát, semmivel nem tesz jobbá annál, aki a birtokában sem képes úrrá lenni rajta.
Nekem van okostelefonom és nagyon hasznos a mindennapi munkám során, rengeteget segít, hogy azonnal el tudok rajta érni szinte bármilyen információt, meg tudom osztani azokkal, akikkel kell - akár telefonhívás nélkül is, mert sok esetben zavarnék vele másokat, ezért nem lehet telefonálni, stb.
Közben pedig nem vagyok kényszeres függője a készüléknek, amikor nincs rá szükségem, akkor nem nyomkodom, nem használom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!