Mi történik, ha az iskolában valamilyen baleset ér?
Tegyük fel, testnevelés órán kimegy valaki bokája, vagy valami olyasmi történik (mondjuk csonttörés vagy annak gyanúja), amit nem lehet a suliban ellátni, mint egy horzsolást, hanem orvoshoz kell vele menni. Mentőt hívnak vagy valaki beviszi, elkíséri a kórházba? A szülő hogyan és mikor van értesítve, ki által? Kisebbeknél gondolom azonnal, de pl középiskolában, amikor már önállóak a gyerekek hogy történik ez?
Engem eddig szerencsére elkerültek a balesetek a suliban és az életben általánosságban, osztályszinten is, bár volt tesitanárunk, aki arra kihívta a mentőt arra is, hogy az egyik osztálytársam elesett a betonon és viszonylag komolyabban lehorzsolta a térdét és a könyökét. WTF. De talán ez volt a legkomolyabb.
Most pedig eszembe jutott ez -bár szerintem ez pont egy szélsőségesen enyhe helyzet- és elgondolkoztatott, hogy egy nagyobb dolognál, mondjuk lábtörésnél vagy csonttörésnél mi a dolgok menete.
Valakinek van ezen a téren tapasztalata vagy történt vele ilyesmi?
Nyilván hívják a mentőt. Ha konkrétan nem tudsz ráállni a lábadra szerinted mit csinálnának?...
Gondolkodni kéne előbb
Értesítik a gondviselőt és jegyzőkönyveznek.
Nálunk sokszor elmaradt mindez, az elesett, véres térdű-tenyerű fiút egyszerűen felküldte a tesitanár matekra pl. Onnan vitte le a matektanár hogy kitisztítsák a sebeit, és az ő szüleit is értesítették a biztonság kedvéért.
Egy másik esetben meg egy srác bokája ment ki és dagadt be kb pillanatok alatt foci közben, lyukasórában. Neki mentőt is hívtak.
Nálunk volt pár;
általános iskola, felső tagozat (külföld);
- lány a fejét verte a betonba; szüleit hívták (mert magához tért), amíg megjöttek, a tanár látta el (értsd , lefektette a földre és mantrázta, "Nyugodj meg!".), szülők vitték kórházba
- fiú szemébe csapódott egy teniszlabda; szülőket hívták
- lány szemébe ceruzát szúrtak; szülőket hívták
Leírhatatlan mennyiségű ficam meg törések; mind szülőket hívták
***
Gimi (Magyarország)
- Lány tesin eltörte a lábát; a szüleit hívták
- Fiú tesin eltörte a karját; elengedték orvoshoz egyedül, miután begipszelték jött vissza aznap a maradék órákra :D
- lánynak kificamodott az ujja; egyedül elengedték orvoshoz
- lány öngyilkosságot kísérelt meg; mentőt hívtak
Alapvető dolog, hogy jelezni kell a pedagógus felé, hogy baleset történt. Ezután jegyzőkönyvet kell felvenni, és a szülőt kell értesíteni.
A sérülés mértékétől, súlyosságától függ, hogy a szülő megvárható-e, vagy mentőt kell hívni, esetleg a pedagógus vállalja, hogy kórházba szállítja a sérült gyereket. Ebben az esetben ezt is kell a szülő felé jelezni, hogy a gyerek a kórházban van, oda kellene menni. Ugyanis elvben 18 éves kor alatt szülői beleegyezés nélkül nem végezhető semmilyen vizsgálat, nem adható ellátás, hacsak nem veszélyezteti annak hiánya súlyosan a sérült gyereket.
Kisebb sérüléseknél (pl horzsolás) elsősegélyben kell részesíteni a sérült gyereket, fertőtleníteni, bekötözni, és ha nem vészes a dolog, akkor ennyi. Szülő értesítése nem is feltétlen fontos azonnal, max tájékoztatás utólag, hogy ez meg ez történt.
Volt osztálytársam, akinek tesiórán eltört a combcsontja. A tesitanár azonnal kocsiba tette a gyereket, amikor látta, hogy nem tud lábra állni és a kórházba vitte. Mivel ez még a mobil-korszak előtt volt, a szülőket csak órákkal később értesítették az iskola titkárságáról, hiszen akkoriban nem volt elérhető mindig mindenki minden percben.
Testvérem csuklója tört el szünetben. Ő csak szólt, hogy fáj a keze, kutya nem törődött vele. Otthon már nem tudta mozgatni, anyuék vitték kórházba.
Osztálytárs bokája tört szintén tesiórán. A tanerő nem hitte el, hogy baja van, még futtatta is a csajt. Ott sajnos a szülők is olyanok voltak, hogy eltelt majd egy hét, amikor már pokoli fájdalmai voltak a lánynak, és végre komolyan vették, kórházba vitték. Soha nem is jött helyre rendesen.
De ezek régen voltak. Azt gondolom, saját gyerekemen azt létom, jobban odafigyelnek mér az ilyenre.
Napköziben játszóterezéskor az egyik kisfiú izomból nekiszaladt a mászókának. Szédült, így mentőt hívtak hozzá azonnal, agyrázkódása lett. Enyém gyerek nyitott ablaknak rohant neki ugyanígy, őt csak lejegelték, mivel nem panaszkodott sem szédülésre, sem fejfájásra. Az előbbi kisfiú anyukáját azonnal értesítették, hogy most megy a mentő a kórházba a gyerekkel, engem a nap végén tájékoztatott az osztályfőnök, hogy mi történt, figyeljek azért a gyerekre este/éjszaka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!