Ezért kaphatna büntetést egy tanár?
Általános iskolában egy tanár délután tesneveléssel kapcsolatos szakkört tart. Amihez nincsen semmilyen képesítése. Egy diák ezen a szakkörön megsérül. És egy későbbi betegség kialakul nála feltehetően emiatt.
Bár ez már pár éve történt, de borzalmas látnom ez a tanár most rengeteg díjat nyer, hogy milyen jól tanít. És az igazságtól sajna ez nagyon messze áll. Nem csak emiatt az egy példa miatt. Csak engem most az érdekelne ezért kaphatna e valamit most pár év elteltével. Csak kíváncsiság.
Köszönöm ha valaki tud valamit vagy volt e hasonló helyzetben.
Nem.
Ahogy minden iskolai balesetet, ezt is akkor kellett jegyzőkönyvezni, kivizsgálni. Ha a szülő akkor nem ragaszkodott az ügy továbbviteléhez vagy az akkori vizsgálat szerint nem volt felelős a balesetért a tanár, akkor később ez már nem jöhet szóba. Mivel lépnél fel? Elmondanád hogy 3 éve az egyik foglalkozáson történt valami? De melyik nap, mi volt a pontos történés, milyen volt a terem, az eszközök állapota, a gyerek azt csinálta amit kellett vagy mást stb. stb. ezekre már nem lehet választ találni.
A testnevelés óra, ahogyan a délutáni foglalkozások is balesetveszélyesek, pontosan úgy, ahogyan a játszótér is az vagy a közlekedés, a fürdés. Lehet a legszuperebb tornatanár 5 diplomával, sajnos akkor is történnek balesetek. természetesen amikor megtörténik a baleset akkor utána kell menni, hogy a pedagógus megtett-e mindent úgy ahogyan kellett és nem okozta-e ő vagy az iskola (mert valami nem volt jó vagy nem volt szabályozva) hogy megtörténhetett.
De gondolj bele mi lenne ha veled esne meg ilyen évekkel később előhozott történet? Mondjuk az egyik kollégád előállna azzal hogy pár éve nem fejeztél be időben egy feladatot és akkor baj lett belőle, aminek következtében feltehetőleg kialakulhatott egy hosszabb távú kár is és most meg kellene miatta téged büntetni mert neki rossz nézni hogy te azóta milyen sikeres vagy a munkahelyeden. Nem az lenne a természetes ha elküldöd a fenébe, hogy évekkel később mit akar tőled?
Nem kell képesítés. Általános iskolában tanítók is vannak, akik kvázi "mindenszakosak", lényegében alsóban indent taníthatnak, 5-6. oszt.ban műveltségi területének megfelelő tantárgyat is (ami lehet tesi, de ettől még ő nem tornatanár, hanem általános tanító).
Délutáni sportkör tartásához pedig nem kell tornatanárnak, edzőnek lenni, ha játék van és nem edzés, akkor lényegében csak felügyelni, irányítani kell a rendet.
A balesetet akkor ki kellett volna vizsgálni, jegyzőkönyvezni, amikor történt. Visszamenőleg nincs baleset. Ráadásul van egy "határszám" (ha jól rémlik, talán 3 év), amíg igazolható kivizsgált munkabaleset esetén is, hogy azzal összefüggésben keletkezett az egészségkárosodás. Ha a sérülés után 3 évig semmi nem volt, akkor utána csak úgy előállni azzal, hogy ez van és FELTEHETŐEN emiatt, az nem állja meg a helyét. Ebben az esetben nem elegendő a "feltehetően".
Szóval akkor, ott ki kellett volna vizsgálni, hogy történt-e mulasztás, volt-e hibás (körülmények, tanár, gyerekek viselkedése, stb)... de még akkor is kérdéses az, hogy valóban a pedagógus a hibás, vagy a munkáltatója, aki "ráosztotta" az adott szakkör vezetését esetleg tiltakozása ellenére is, vagy úgy, hogy mégis kellett volna hozzá valami végzettség, de neki nem volt. Ezt a munkáltató (önkormányzat, ha nem olyan nagyon régen volt, akkor a KLIK) dolga ellenőrizni, betartatni.
Ráadásul semmilyen büntetéshez nem elegendő,
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!