A kiközösítés (miben) más középiskolában, mint pl. általános iskola felsőben (ahol jellemzőbb, mint alsóban)?
Én 8 osztályos gimnáziumba jártam, 5-12. osztályig egyben volt a csoport (szóval még az is kizárható, hogy 8. után szétesik az osztály, új közegbe kerülnek a gyerekek stb.), és így tudom azt mondani, hogy míg az első 4 osztályban (általános felső tagozat) többnyire azt csúfolták aki szóba állt a másik neművel vagy jóban volt vele (a húgom osztályában is ugyanez a szituáció jelenleg), szemüveges vagy fogszabályzós volt, véletlen mondjuk ment a hasa betegség miatt és nem ért ki időben, vagy azt, aki énekkarra járt, mert az "ciki" volt. Ha túl okos voltál, mert akkor pedáns és stréber voltál, ha érdekelt egy tárgy akkor te nyaltad a tanár seggét csak mert beszéltél vele. Gimnáziumban/szakközépben (a 9-12. évemben) már inkább a személyiségjegyekre áll rá a hangsúly, többet foglalkoznak azzal, hogy kinek milyen szokásai vannak és esetleg így szórják ki az embereket. Azokat akik nem követik a divatot (engem például ezért toltak ki), nálunk lányoknál az volt, hogyha neked nem ugyanaz a színész jött be, nem sminkelted magad, nem olvastál avon újságot akkor te valami furcsaság voltál, mert nem értették meg, hogy ez nem mindenkinek érdekes és nem is foglalkoztak vele, hogy megértsék vagy elfogadják, hogy más vagy. Ugyanez fiúknál. Zenei stílusok alapján többnyire klikkesedés jött létre, ha valakinek fura érdeklődési köre volt, például politika vagy idegen nyelvek arra úgy néztek, mint egy földön kívülire és gúnyolták is. Vagy mondjuk ha valaki a másik osztályból szerzett barátokat, volt akit lényegében átgúnyoltak a másik osztályba, mert ott voltak barátai. Megdobálták hogy ő áruló és takarodjon innen, mert nem is akar ide tartozni.
Rövidebben: Általánosban még főként piti, külsőségekre alapozott kiközösítés és gúnyolás van, mert nincs kialakított személyiség de még annak a kezdetlegessége is épphogy, azon nem tudnak fogást találni, középiskolában már ez előrehaladottabb, ott már megkezdődnek a párkapcsolati kibontakozások is néhol, komolyabb, mélyebb kommunikáció jöhet létre és ez sokkal lélekbe vágóbb kiközösítés vagy gúnyolás alapja lehet. (Az én meglátásom alapján)
#11-es
köszönöm szépen a válaszod!
Rendkívül hasznos meglátásokat írsz. Én is hasonlóképpen látom, hogy miben más a kiközösítés általános felsőben, mint pl. már a középsuliban.
Egyébként te szemlélő szemszögéből voltál érintett a jelenségben?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!