Miért nem hiszik el a szüleim, hogy egy diák életében igenis fontos lehet a Facebook?
Első ránézésre biztos azt gondoljátok hogy valami eszement internet függő vagyok. Leírok néhány konkrét helyzetet, hátha lesz aki megért.
Suli után mindenki rohan haza, mintha kergetnék. Valaki otthon kitalálja hogy milyen jó volna másnap közösen fagyizni. Kiírja az osztály Facebook csoportjába az ötletet és néhány órán belül a 22 főből 21 biztosan látja, mert ez az felület amit folyamatosan figyelnek. Az az egy, aki nem látja, az én vagyok, mert nekem megtiltották hogy legyen profilom. Másnap az osztály nagyrésze úgy készül, hogy visz fagyipénzt és elkéretőzik otthonról, hogy később ér haza, mert suli után fagyizni megy. Csak én kullogok szomorúan haza egyedül, mert nem tudtam róla. Legtöbben amúgy vidékről járunk be mindennap és azért az nem pálya hogy csak úgy előzetes bejelentés nélkül a későbbi busszal megyek haza.
Másik eset: A velünk párhuzamos osztály ugyanazt a történelem dolgozatot írja, mint mi. Most ők előbb írták meg. Az egyik gyerek ott lefényképezte a dolgozat lapot és átküldte az én egyik osztálytársamnak, aki rögtön feltette a csoportba. Igen tudom ez csalás, de azt nem hiszem, hogy itt lenne olyan aki sosem csalt, vagy aki diákként ne lett volna szomorú, ha ő egyedül marad le egy ilyen lehetőségről.
Szóval egyre jobban bosszant hogy csomó mindenből csak ezért kimaradok. Sunyiban nem tudok csinálni, mert egyetlen gép van nálunk, az is a nappaliban. Ahogy jönnek mennek mindig látják mit csinálok és direkt nézik is.
15 L
vagy elhiszed vagy sem, de még a facebook előtti időkben is meg tudták beszélni az osztálytársak, hogy másnap mennek fagyizni... :O
normális helyeken ezt személyesen beszélik meg egymással az emberek, nem interneten
nem azt mondom, hogy nem hasznos, de amit felhoztál példáknak..., elég gyenge lábakon állnak
majd ha főiskolára mész, és nem tudod tartani személyesen a kapcsolatot az évfolyam többi 200> főjével, akkor megérteném a problémád, de így nem
15 évesek vagytok.
Ennek tudatában gondolkozz ezeken.:
"megtiltották hogy legyen profilom"
"elkéretőzik otthonról"
"előzetes bejelentés nélkül a későbbi busszal megyek haza"
Akkor jelentsd be előzetesen, későbbivel mész haza. Mi az összefüggés ez és kérés közt?
3. bekezdésben miért magyarázkodsz? Ez iskola... minden nem agyhalott ember ugrana egy ilyenért.
"Miért nem hiszik el a szüleim, hogy egy diák életében igenis fontos lehet a Facebook?"
Nem tudjuk, mert nem mondtad, miket beszéltél eddig velük erről.
Mond meg nekik, ne nézzék, mert magán ügy.
Csinálj profilt, szevasz. Problem solved.
Az ilyen szülőkkel beszélgetnék én el hosszasan, hogy mit gondolnak ezek magukról, és a gyereknevelésről... Ezt tanárként írom.
Egyébként magával azzal a ténnyel nem értek egyet, hogy a gyerekek élete a digitális felületen van ("mindenki rohan egyből haza, és aztán lájkolja, hogy holnap megyünk fagyizni"). Az ősidőben (ami azért nem volt olyan régen), mi azért gyerekként nap közben is meg tudtuk beszélni, hogy mi lesz másnap, ehhez nem kellett hazarohanni és felmenni a facebookra.
De ennek ellenére megértem a problémádat, mert el kell fogadni, hogy igenis, a közösségi életet a gyerekek ma már interneten élik. Ezért a szülő nem teheti meg, hogy ettől elzárja a gyereket. Szabályokat lehet felállítani, valamennyire lehet rugalmasan kezelni ezt a dolgot, de mereven elzárkózni előle, és tiltani, ez a mai világban egyértelműen hülyeség. A gyereknek ez árt, még akkor is, ha most ez nem nyilvánvaló.
(Hallottam olyan esetet, hogy egy gyereknek mindent megtiltottak a szülei, nem mehetett hétvégén bulizni stb., és egyetemista korában ez a gyerek olyan szinten belevetette magát az életbe, amikor megszabadult a szülei "terrorjától", hogy alkoholista lett, és alkoholmérgezésben halt meg.")
Persze nem azt mondom, hogy mindenki alkoholmérgezésben fog lezüllve meghalni, akinek tiltanak valamit gyerekként, de kisebb-nagyobb mértékben szerintem mindenkire károsan hat az ilyesmi.
Próbáld jobb belátásra téríteni a szüleidet, hogy a mai kor ilyen, nem lehet tiltani, ami a gyerekek életének már szerves része. A korral haladni kell, a mai kor pedig egyre inkább digitális irányba halad. Ez van. Nem azt mondom, hogy gépezz éjjel-nappal és a szüleid tapsoljanak ehhez, hanem azt, hogy ha regisztrálsz facebook-ra, és azon lógsz naponta 0,5-1 órát, attól még nem fog összeomlani a világ.
A gyereknevelésnek az a lényege, hogy megtanulja a gyerek, hogy neki mi a jó és mi nem jó, és felelősségteljesen tudjon ezekkel élni/nem élni (internet, alkohol, buli stb.). De ennek nem az az útja, hogy tiltjuk mereven ezeket, ezzel nem tanítjuk meg a gyereket felelősségteljes életre. A jó nevelés alapja, hogy a gyerek ismerje azt is, ami rossz, és önmaga jöjjön arra rá, hogy mi az, ami jó neki, és ami rossz. A merev tiltás csak azt eredményezi, hogy ha leveszik rólad a kezüket, akkor te csak azért is a bűn útjára lépsz...
Esetleg mutasd meg a szüleidnek ezt, amit írtam, hátha megértik.
Az e-mail címes megoldást próbáltam egy ideig. Megkértem a barátnőmet hogy küldje el a fontos dolgokat, de folyton elfelejti aztán másnap szabadkozik. Kellemetlen neki is, nekem is.
Sejtettem hogy valaki leírja majd, hogy Facebook előtt is meg tudták beszélni a diákok a dolgokat. Igen, mi is megbeszélünk személyesen sok mindent, de akkor sok dolog marad ami csak Facebookon terjed és fontos. Ez van.
Próbáltam beszélni a szüleimmel. A válaszok nagyjából: most még csak napi fél óra és csak az osztály csoport, de később úgy is az lesz, hogy már mindenkivel beszélgetsz, olyanokkal, akiket nem ismersz és ki tudja ki ül a másik gépnél. Meg majd képeket akarsz feltenni magadról, amit szeretettel várnak a gyerekkereKöszönöm a válaszokat, sok tippet gyűjtöttem belőlük és megpróbálok újra beszélni velük erről
Koszonom
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!