Zaklatás állhat a középiskolai késelés hátterében?
Az index cikke szerint: "A Tények úgy tudja, a támadót mentális problémái miatt bántották társai, amit így akart megbosszulni, valamint már korábban is fenyegetőzött azzal, hogy valakit meg fog ölni."
Mennyiben tünteti ez fel más színben az eseményeket?
#4 "ha szülőként tudom, hogy van egy ennyire labilis gyerek az osztályban, akkor csak szólok a saját gyerekemnek, hogy rendkívül rossz ötlet lenne piszkálni őt"
Nem biztos, hogy a szülő tudja.
Nem biztos, hogy a szülő életszerűnek gondolja.
Lehet, hogy a szülő nem is gondolja a gyerekéről, hogy piszkál másokat.
Egyébként én ha tudnám, hogy egy veszélyes gyerek van az osztályában, inkább átvinném más iskolába. Értem én, hogy "mindenkinek joga van rendes iskolában tanulni", csak az a baj, hogy ezen joga soha nem a deviáns, hanem a normális gyerekeknek sérül.
"egy mentálisan problémás embert bántani nagyon kockázatos"
Egy egészségest is. Nagyrészt belőlük lesznek később a mentálisan problémás gyerekek.
#6 "főleg ilyen elit gimiben"
Egy biztos: ha iskolás korú gyerekem lesz, nem ilyen kirakat-iskolába fogom íratni. Ezekre a helyekre fokozottan jellemző, hogy a problémákat a szőnyeg alá söprik, és inkább nem foglalkoznak vele, csak a "kirakat" rendben legyen.
Mindenkinek köszönöm az értelmes válaszokat. Pár gondolat még:
#11. Szerintem az hiba, ha egy szülő nem tudja, hogy vannak-e problémás osztálytársak. Ez téma kell legyen, ha a gyerek nem mondja el magától, akkor meg kell tőle kérdezni. Bár én azt tapasztalom, hogy a zűrösebb gyerekeknek hírük megy hamar.
És persze, senki sem feltételezi a gyerekéről, hogy zaklató. Ettől még lehet arról beszélni, hogy mi ez, és milyen felelősséggel és kockázatokkal jár.
Többen említettétek a szülők meg a tanárok szerepét. Én úgy érzem, hogy egy "jól nevelt" gyerek nem lesz sem zaklató, sem áldozat. A jól neveltség itt nem azt jelenti, hogy tud késsel-villával enni, hanem egy bizonyos szellemi szintet, egészséges lelkületet és bizalmi viszonyt a családban. Ha érdemben "foglalkozva van vele", akkor sem befordulni nem fog, sem agresszív nem lesz, és ha baja van, akkor a szüleihez fordul segítségért.
Mindez sok időt és energiát követel a szülőktől, de ilyen az élet. Aki hagyja, hogy a a gyerekét a tik-tok nevelje fel, az ne számítson semmi jóra.
A tanárok dolga nehezebb, szerintem ők már maximum annyit tehetnek, hogy figyelik a zaklatásra utaló jeleket. Egy középiskolában nincsenek annyira szem előtt a tanulók mondjuk az osztályfőnök számára, hogy könnyű legyen az ilyesmit kiszűrni.
#10
Természetesen nincs arra sem, ebben egyetértünk.
Viszont az iskolai bullyingot (amennyiben nem fizikális bántalmazás) nagyobb eséllyel túl lehet élni, mint egy késelést. Nem akarom menteni a bullyt és szilárd véleményem az, hogy a bántalmazó diákok jobban vétkesek az ilyen esetekben, mint a bántalmazott és igen is komolyabban fel kellene az ilyenek ellen lépni. De jelenleg úgy működik a rendszer, ahogy te is írtad: nem éri retorzió a bullykat és ezért muszáj a bántalmazottnak okosabbnak lenni és nem fajulni tettlegességig, mert esélyes, hogy ő húzza a rövidebbet. Nem igazságos a dolog, távolról sem és nem is könnyű, de jelenleg muszáj hozzá alkalmazkodni. Mondom ezt úgy, hogy általános iskola felső tagozatában végig bullying áldozata voltam (főként mentálisan), viszont sikerült hasznomra fordítani a dolgot, megerősödtem tőle lelkileg.
"szólok a saját gyerekemnek, hogy rendkívül rossz ötlet lenne piszkálni őt."
Senkit nem jó ötlet piszkálni, és elítélendő.
"problémás osztálytársak"
Nem az a problémás, aki sajátos nevelési igényű, hanem az, akinek külön mondani kell, hogy másokat nem piszkálunk/bántunk, mert a szülei nem nevelték a másik iránti tiszteletre.
"senki sem feltételezi a gyerekéről, hogy zaklató"
Általában maguk azok a szülők sem mondanák magukról azt, hogy ők azok voltak, és valószínűleg el is felejtették, hogy gyerekkorukban zaklattak másokat, hisz nem neki okozott traumát. De egy-egy nagypofájú, pökhendi jellemet kísér egy jól bebiztosított zaklatói múlt is. (Az ajándék
2015 film)
A tanárokról: Mostanában nagyon menő kiállni értük, de mikor a tanár is együtt röhög egy kiközösített gyereken az osztállyal, arról nem gyakran esik szó, mert majdnem mindig így együtt jár a kettő dolog.
Vagy mikor a tanár direkt hív felelés/akármi címszóval ki állandóan egy gyereket, hogy végül megszégyeníthesse...
"bullying"- mikor van elég sok magyar megfelelője is, a hunglis, vagy angmagy-ról meg le kellene szokni.
A tanárok oda se figyelnek sok esetben a diákokra.
Ismert dolog, hogy sok osztályfőnök szintén nem foglalkozik ilyen problémákkal.
Van ,hogy a tanár is részt vesz a gyerek piszkálásában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!