Mit csináltatok ha egy tanár sírt az órán?
Egyszer egy órán egy lánynak be nem állt szája meg viháncolt. Többször rászólt a tanár, de ő nem vette a lapot. Az egyik fiú durván odaszólt neki a lány meg elkezdett sírni és kirohant a teremből. Erre a tanár (akinek akkor komoly családi gondjai voltak) megkérdezte, hogy miért kell gonoszkodni a másikkal és miért nem lehet szépen bánni egymással és ő is sírva fakadt. Csöndben néztünk és nem tudtunk hirtelen mit mondani vagy tenni. Aztán ő is sírva kisietett a teremből.
Azon kívül hogy kínosan érzed magad és feszengve ülsz, lehet valami hasznosat csinálni ilyen esetekben? Illik például megölelni a tanárt? Kell neki mondani valamit?
Ti mit csináltatok ha nálatok sírt a tanár?
Ilyen esetben a legjobb csendben maradni. Még azt sem mondanám, hogy jó ötlet a beszólogatós gyereket kollektíve lehordani, mert igazából ő csak azt akarta elérni, hogy normálisan lehessen órát tartani. Nem tudom, mit mondott a lánynak, lehet, hogy tényleg túlzásba esett, de talán nem kellene tanórán egy értelmi fogyatékos szintjén viselkedni.
A tanár meg véleményem szerint nagyon rosszul kezelte a helyzetet, hogy pont azt szidta le, aki szerette volna, ha normálisan részt tud venni az órán. (Ha már ő nem tud rendet tartani.)
Véleményem szerint a tanár egy ember és, ahogy az ember is sírhat munka közben, a tanárnak is joga van hozzá.
Ám az, hogy erre egy diák vagy egy hallgató hogyan reagáljon már azért is jó kérdés, mert a tanár is ember és joga van sírni, ám sok tanár az ellenkezőjét vallja és osztja meg ezen nézetét a tanulókkal: a tanár nem azért van, hogy a gyerekek előtt sírjon óra alatt és a tanulók sem látják mindig a tanár másik oldalát, hiszen a tanórák alatt kifejezetten akadémikus kapcsolatot ápoltok és attól függetlenül, hogy te magánéleti problémákkal felkeresheted, ő nem téged fog felkeresni a saját megoldásra váró magánéleti gondjaival. Előfordul, de elenyésző, hogy a tanár a tanóra keretein belül egy aktuális problémáját tárgyalja meg veletek vagy a saját magánéletéből osszon meg részleteket.
Tehát a hozzád hasonló tanulókban kétes érzés alakul ki. Azt érzi, hogy sír egy ember, viszont a tanulói előtt sír és ilyenkor természetes, hogy zavarba jön, nem tud hogyan reagálni.
Az esetedben a magánéleti problémája miatt nem tudta sikeresen rávenni a tanulóját hogy elcsendesedjen és ennek a konzekvenciája egy tanuló kirobbanása és egy másik tanuló sírása lett. A tanárt elkeseríthette, hogy a magánéleti problémája meggátolta abban, hogy rendesen ellássa a feladatát ami negatív következményeket vont maga után és az éppen gyenge lelkiállapotának köszönhetően elsírta magát.
Itt a tanulók a türelmükkel és a megértésükkel támogathatják őt. Ilyenkor más teendő nincs, csendben kell ülni és várni, hogy megnyugodjon.
Ő azzal, hogy elhagyta a termet külön jelezte, hogy nem kér külön vigasztalást, csak ki akarta magát sírni vagy megbeszélni a kint pityergő diákjával a dolgot. Neki ez volt a segítség.
Helyesen jártál el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!