Kirúgás után felmondás?
Pár hét múlva szeretnék felmondani, de félek hogy hamarabb kirúgnak. A felmondasomat már megírtam, csak a dátum hiányzik róla.
A főnökeimmel ritkán talalkozok, mert más telephelyen dolgozunk.
Ha a munkáltató közli hogy kirúg, még mondhatom neki hogy már megirtam a felmondasom 1-2 nappal ezelott, de eddig nem volt alkalmam átadni?
Az utóbbi időben nem volt túl korrekt velem a cég, nem szeretném "megadni nekik azt az örömöt" hogy ők rúgjanak ki, vagy hogy azt gondolják hogy en amúgy itt szeretnék maradni.
Köszönöm a válaszokat, ez lesz az első felmondasom :) (Vagy az első alkalom hogy kirugnak.)
Azért várnék még pár hetet, mert nyár végén elkoltozom (aminek az idopontja fix), es max 2-3 munkanélküli hetet szeretnék.
Előbb tisztázzuk, hogy mit értünk kirúgás alatt? Mert a gyakorlatban azt is annak szokták mondani, ami sima közös megegyezés.
A "klasszikus" kirúgást jogilag munkáltatói rendkívüli felmondásnak hívják, és csak különösen indokolt esetben alkalmazható. Tehát ha mondjuk az alkalmazott rendszeresen, többszöri figyelmeztetés ellenére is tökrészegen megy dolgozni. Vagy ha köztörvényes bűncselekményt követ el, pl. lop. De azért, mert valaki mondjuk nem szimpi, nem tehetik meg, hogy rendkívüli felmondással elküldik. De még akkor sem, ha elégedetlenek a munkavégzéssel, a rendkívüli felmondást meg kell előznie egy precízebb munkavégzésre való felszólításnak.
Aztán van olyan, hogy munkáltatói rendes felmondás (ezt most már csak simán felmondásnak hívják), ilyenkor van felmondási idő, indokolni kell a döntés okát, és a rendkívüli felmondással ellentétben utána jogosult vagy munkanélküli segélyre. (Rendkívülinél ettől a lehetőségtől elesel.)
De amivel a leggyakrabban élni szoktak, az a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetése. Ez jogilag egy kétoldalú szerződés, amiben a munkavállaló, és munkáltató megállapodnak arról, hogy adott időponttól kezdve megszüntetik a munkaviszonyt. Hacsak nem követtél el valami nagyon csúnya dolgot, akkor ha "kirúgnak", az valójában egy közös megegyezéssel történő felmondás lesz.
Ezzel kapcsolatban két fontos jogi megjegyzés:
- Mivel KÖZÖS megegyezéssel mondanak fel, ezért jogod van azt mondani, hogy bocs, de nem írom alá. Szóval igen, megteheted, hogy amikor alá akarják iratni veled, akkor azt mondod, hogy "nem", majd előkapod a saját felmondóleveledet. Mivel a munkáltató által írt, közös megegyezéssle történő felmondásba nem egyeztél bele, ezért az jogilag semmis, érvénytelen; így hivatalosan még abban a pillanatban, amikor te előveszed a saját felmondóleveledet, még nem vonatkozik rád semmilyen hivatalos irat ezzel kapcsolatban. (Aztán persze ha te is közös megegyezéssel akarsz felmondani, akkor mondhatják azt, hogy azt meg ők nem fogadják el...)
- Hogy ki írja meg, és adja be a közös megegyezéssel való felmondást, az jogilag lényegtelen. Mivel két fél közös megegyezésén alapul, ezért semmi jelentősége nincs, hogy te, vagy a főnököd áll elő vele. Persze, azért a léleknek jobb, ha mi adjuk be. ;)
Ha 3 évnél hosszabb votl a munkaviszonyod, akkor: [link] erről ne feledkezz meg.
Ha nem volt 3 év, akkor meg aztán tökmindegy, hogy váltok el egymástól...
Amúgy, ha valakit ki akarnak rúgni és ezért hívják be... és az alkalmazott azt gondolja, hogy "na majd én tolom az orruk alá a felmondásom először"... szerintem bármelyik főnök egyből lecsapja a magas labdát - főleg ha egy szemét -, hogy "pedig épp fizetésemelést akartam adni, de akkor hagyjuk is"... Nyilván szó sincs ilyesmiről, de enne az ideg utána rendesen, hogy nemár tényleg?! :D:DD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!