Mi az a munkaerő kölcsönzés és mennyit fizet ilyen területen belül elhelyezkedni?
A munkaerő kölcsönzés azt jelenti, hogy leszerződsz egy céggel, aki ezzel foglalkozik, tőle kapod a fizetésed, de ez a cég egy nagyobb vállalatnak ad "kölcsön".
Olyan, mint a diákmunka diákmunka szövetkezeten keresztül.
Példa:
Az ABCD zrt nevű multi szerződik XYZ-vel. ABCD-nek szüksége van x emberre, aki elvégzi a munkát, cserébe ad 10 millió forintot XYZnek. XYZ pedig felvesz többed magaddal téged, mint munkaerőt, hogy ABCDnél dolgozz. ABCDnek megéri, mert nem kell tbt stb fizetni az emberek után. Azt megteszi XYZ, aki hivatalosan alkalmaz téged.
XYZtől kapod a fizut, ő alkalmaz téged. Aki általában minimálbért fizet (esetleg cafateriát mellé + műszakpótlékot). Mert persze XYZ a 10 misiből minél nagyobb hasznot szeretne magának is.
Ilyen céget a multik általában segédmunkaerőre szerződtetik. (Koszos, fizikai munka, targoncázás stb., ritka hogy irodai munkára alkalmaznak így embert, de előfordul).
Egyre nagyobb divat így alkalmazni valakit, mert így a cég lerázza a nyakából a munkavállalók után fizetendő járulékokat, személyzeti problémákkal kapcsolatos gondokat.
Nyilván kölcsönző és kölcsönző között is van különbség fizetésben, emberekhez való hozzáállásban is. Amit az is befolyásol, hogy hol (melyik város, milyen vállalat) kell végezni a munkát.
Volt szerencsém így dolgozni. A fizetés mindig időben jött, ami a szerződéskötéskor elhangzott, az be volt tartva. Viszont a multinál, ahol dolgoztunk a "saját dolgozók" rendesen semmibe vették a kölcsön munkaerőt még akkor is, ha egy részlegen doloztak, együtt.
Az első jól írja, de kiegészíteném pár dologgal.
Munkaerőkölcsönzőn keresztül általában 2 fajta foglalkoztatás a jellemző.
Az egyik EFO (egyszerűsített foglalkoztatás). Ez napi bejelentéssel jár, csak azokra a napokra vagy bejelentve, amikor ténylegesen dolgozol. Aki EFOban dolgozik, annak nincs TBje fizetve, azt saját magának kell pluszban fizetni és az így ledolgozott idő sem számít bele nyugdíj áll az aktív évekbe. A bruttó bérből csak a 15% szjat vonják. Kifizetés munkaerőkölcsönzőknél kb félhavonta van.
A másik foglalkoztatás a szerződéses. Ilyenkor kötnek veled. 1-2-3, szerencsésebb esetben 6-12 hónapos szerződést. Ha lejár, jó esetben hosszabbítani, de a legtöbbször idény jelleggel kérnék embert,általában gyárakban termeléstől függően.
Ilyenkor rendes munkaszerződésed vav, fizetik utánad a TBt, a járulékokat és az aktív évekbe is beleszámít.
Általában a munkaerőkölcsönzők minimálbért fizetnek, esetleg pár ezerrel többet.
Sajnos ahova küldenek a rendes melósok lenézik őket, pedig pont azért mennek, hogy el tudjanak menni szabira, vagy ne kelljen túlórázni.
Ha pedig a saját állományi munkára gondolsz a munkaerőkölcsönzőnél, azok toborzási munkatársak, aki hirdetéseket tesznek fel, telefonáltak, kapcsolatot tartanak a megrendelővel. Elég sok energiát kell belefektetni. Fizuban 180 bruttó plusz jutalékot, amivel együtt, akár 3-400 ezret is haza lehet vinni egy hónapban, ha jó munkáid vannak és ügyes vagy. De sajnos sok a szarrágó közvetítő cég, ahol nem fizetnék ki rendesen, elvárják, hogy a béren felüli jutalékot magánvállalkozóként számlád ki, ami neked plusz költséggel jár, illetve ha csak 1 helyre számlázol az a NAVnak is feltünhet, mint bújtatott bér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!